موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/106706 :کد

تنش میان مصر و عربستان

السیسی:عربستان باید برای عادی سازی روابط از قاهره عذرخواهی کند

  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۶
تعداد بازدید : ۲۳۸   
 تحلیل ایران -السیسی:عربستان باید برای عادی سازی روابط از قاهره عذرخواهی کند

روزنامه میدل ایست مونیتور نوشت :عبدالفتاح السیاسی رئیس جمهوری مصر برای عادی سازی مجدد روابط با عربستان سعودی برای مقام های ریاض شرط گذاشت و گفت :عربستان باید برای عادی سازی روابط از قاهره عذرخواهی کند

روزنامه میدل ایست مونیتور نوشت :عبدالفتاح السیاسی رئیس جمهوری مصر برای عادی سازی مجدد روابط با عربستان سعودی برای مقام های ریاض شرط گذاشت و گفت :عربستان باید برای عادی سازی روابط از قاهره عذرخواهی کند.

 

به گزارش تحلیل ایران بر اساس این گزارش ٬ السیسی طی هفته های اخیر میزبان شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی بود و همزمان تلاش های گسترده ای از سوی کویت و بحرین برای عادی سازی روابط میان ریاض و قاهره صورت گرفت.


این روزنامه افزود : السیسی طی نشست اخیر خود با هیات عالی رتبه اماراتی اعلام کرد که ریاض باید بابت رفتارهای اخیر خود علیه قاهره عذرخواهی کند تا روابط طرفین به شرایط عادی بازگردد.


میدل ایست مونیتور در ادامه نوشت: منابع سیاسی مطلع اعلام کردند که بر اساس هماهنگی های به عمل آمده٬ قرار است هیاتی از امارات برای ادامه رایزنی ها در این زمینه راهی ریاض شود و برای متقاعد کردن سعودی ها تلاش کند زیرا رئیس جمهوری مصر خواهان عذرخواهی صریح عربستان بابت مواضع انتقادی شدید اخیرش علیه مصر شده تا امیدی برای عادی سازی روابط وجود داشته باشد.


روابط مصر و عربستان پس از حمایت قاهره از مواضع مسکو در قبال پرونده سوریه رو به سردی گرایید و شرکت آرامکوی سعودی نیز برای دومین ماه پیاپی از ارسال محموله های نفت برای مصر جهت کمک به این کشور خودداری کرد.


امارات متحده عربی به دلیل مواضع انتقادی از گروه اخوان المسلمین٬ روابط صمیمانه خود با قاهره را حفظ کرده است و تلاش می کند که شرایط را برای ادامه همکاری سعودی ها با مصر فراهم نماید.


رسانه های منطقه و از جمله رأی الیوم چند روز پیش گزارش داد شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی برای میانجی گری میان مصر و عربستان اواخر هفته گذشته به قاهره سفر و با رئیس جمهوری این کشور دیدارو گفت و گو کرد .


کویت، عربستان سعودی و امارات متحده عربی با رسیدن عبدالفتاح السیسی به پست ریاست جمهوری در مصر٬ اقدام به حمایت از قاهره کرده و بیش از 16 میلیارد دلار به مصر کمک نمودند اما چرخش السیسی به نفع روسیه و حمایت های وی از دولت سوریه، خشم سعودی ها را برانگیخت.


شورای همکاری خلیج فارس که پس از بحران سوریه به دنبال یافتن شریکی نزدیک و همراهی قابل اعتماد در منطقه بوده است٬ پس از پاره ای اختلافات با ترکیه بر سر حمایت از اخوان المسلمین٬ تنها چاره پیش روی خود را روی آوردن به مصر و تسلط بر آن برای تحقق خواسته های خود دید.


شورای همکاری خلیج فارس امروزه به رغم حفظ ائتلاف ظاهری، موضع یکپارچه ای در قبال دولت مصر ندارد و کشورهای عضو به دلیل گرایش های متفاوت به دنبال اعمال سیاست هایی بعضا متضاد در مصر هستند.


عمان به عنوان تنها عضو مستقل و بی طرف شورای همکاری خلیج فارس موضع معتدلانه خود را در قبال مصر حفظ کرده است.


امارات ٬عربستان، کویت و بحرین در گذشته به شدت از دولت السیسی رئیس جمهوری مصر حمایت می کردند.


ایرنا نوشت : حمایت هدفمند و مصلحتی شورای همکاری خلیج فارس از مصر نیز در شرایطی ادامه خواهد یافت که سرمایه گذاری های میلیاردی ریاض و ابوظبی در مصر٬ دولت قاهره را به عنوان یک کشور فعال در خط ضد مقاومت و علیه حماس و حزب الله و همکار با تل آویو نگه دارد چرا که در غیر این صورت موقعیت عبدالفتاح السیسی به خطر خواهد افتاد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :