موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/106713 :کد

رابطه ایران و کویت

ایران هیچ مانعی برای گسترش روابط خود وکویت نمی بیند

  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۷
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -ایران هیچ مانعی برای گسترش روابط خود وکویت نمی بیند

روزنامه الرای کویت در شماره امروز (دوشنبه) به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نوشت: قاسمی گفته است که امیدواریم کویت در روابط با تهران تجدید نظر کند .

روزنامه الرای کویت در شماره امروز (دوشنبه) به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نوشت: قاسمی گفته است که امیدواریم کویت در روابط با تهران تجدید نظر کند وما هیچ مانعی برای گسترش روابط خود وکویت نمی بینیم.

 

به گزارش تحلیل ایران ، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه که در نشستی با خبرنگاران روزنامه های پرشمارگان کویت سخن می گفت، افزود : توسعه مناسبات و روابط دیپلماتیک دو کشور همسایه به نفع دو ملت مسلمان است.


وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان گسترش همکاری با همه کشورهای همسایه است


قاسمی در دیدار با هیأت مطبوعاتی کویت که با همکاری سفارت ایران درکویت برای حضور درنمایشگاه مطبوعات، به تهران اعزام شده بودند، گفت : در طول تاریخ مناسبات دیرینه دو کشور شاهد چنین مقطعی ازتشنج در روابط نبوده ایم هر چند هیچ گونه مشکلی میان طرفین وجود ندارد و همه علل و عواملی که کویت را به چنین مواضعی کشانده است، درک می کنیم .
قاسمی دراین نشست تصریح کرد : تاریخچه روابط ایران و کویت بر کسی پوشیده نیست و ما از کویت به عنوان یک کشور دوست و همسایه توقع بیشتری داریم و در حال حاضر هیچ مانعی برای گسترش روابط دو جانبه وجود ندارد وهرگاه کویت مایل باشد سفیرش را به تهران برگرداند، از وی استقبال می کنیم زیرا گسترش مناسبات دو کشور به سود طرفین است .


سخنگوی وزارت امور خارجه درادامه گفت: ملت ایران صلح طلب، شیفته ثبات و متنفر ازجنگ است وهیأت کویتی حتما درسفر خود به تهران چنین احساسی را درمیان مردم ایران لمس کرده است .


قاسمی گفت : عواقب هرگونه آتش افروزی در منطقه به ضرر همگان خواهد بود، لذا تهران از شرایط پیچیده و نا آرام منطقه نگران است.


وی افزود : همه دروغ و افترایی که علیه ایران در رسانه ها بیان می شود بی پایه و اساس است و تهران همواره قربانی تبلیغات سوء دشمنان بوده است و دشمنان هزینه های هنگفتی بابت فتنه انگیزی و تخریب وجهه ایران می پردازند، در حالی که تهران دست هر کشوری را که به سوی او دراز شود و تقاضای روابط حسنه داشته باشد ، می فشارد.


 نشریه کویتی موسوم به 'النهار' بهرامی در این گفتگو در مورد اوضاع سوریه، لبنان، یمن وبحرین به سئوالات خبرنگاران هیأت کویتی پاسخ داد، قاسمی درارتباط با روابط با عربستان سعودی گفت: تشنج میان دو کشور مربوط به مسایل مذهبی نیست زیرا ایران به وحدت و همگرایی جهان اسلام اعتقاد راسخ دارد و به همه مذاهب و ادیان احترام می گذارد اما برخی کشورها برای از هم گسیختگی و تشتت جهان اسلام تلاش می کنند وتاریخ شاهد است که تا سال های متمادی روابط حسنه ای با سعودی داشته ایم و بدون شک رژیم صهیونیستی بیشترین بهره را از کشمکش های جاری میان ایران و عربستان می برد که بهر حال امیدواریم اوضاع منطقه بهبود یابد .


وی افزود : همانطور که سفیر ایران در کویت با تمام تلاش و جدیت در راه گسترش و توسعه مناسبات دو کشور به کار خود ادامه می دهد و به ایران فراخوانده نشده است، کویت نیز هرگاه تصمیم به بازگرداندن سفیر خود به ایران را داشته باشد از وی استقبال خواهیم کرد .


ایرنا نوشت : قاسمی خاطر نشان کرد منطقه امروز به سمت مسیری نادرست و بسیار خطرناک حرکت می کند و بهای سنگینی بابت انبوه خطاهای متراکم می پردازد، خطاهایی که بعد از حادثه 11 سپتامبر بروز کرده است .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :