موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/106736 :کد

محمد کاظمی :

عربستان آماده مذاکره برای پرداخت دیه

  دوشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۵ — ۲۳:۰۹
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -عربستان آماده مذاکره برای پرداخت دیه

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عربستان آماده مذاکره برای پرداخت دیه است گفت: وزارت امور خارجه برای پیگیری حقوق شهدای منا با وکلای کشورهای اسلامی قرار داد بسته است.

 نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عربستان آماده مذاکره برای پرداخت دیه است گفت: وزارت امور خارجه برای پیگیری حقوق شهدای منا با وکلای کشورهای اسلامی قرار داد بسته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، محمد کاظمی در گفت و گو با خانه ملت، پیگیری حقوق شهدای منا توسط وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت را ارزیابی کرد و گفت: معاون کنسولی وزارت امور خارجه در کمیسیون قضایی و حقوقی حضور پیدا کرد و توضیحات مفصل و کاملی در خصوص پرونده شهدای منا ارائه کرد.


 امکان طرح شکایت در محاکم بین المللی وجود ندارد/ ایران و عربستان تشریفات لازم  برای عضویت در محاکم بین المللی را رعایت نکرده اند

نماینده مردم ملایر در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اقدامات خوبی شده است اما از آنجایی که هم ایران و هم عربستان تشریفات لازم برای عضویت در محاکم بین المللی را رعایت نکرده ایم، نمی توانیم در این محاکم از عربستان شکایت کنیم.وی گفت: ایران تنها می تواند در محاکم عربستان طرح دعوا کنیم و باید وکلایی را به کار بگیریم تا بتوانند موضوع را در ریاض پیگیر باشند. بحث پرداخت شهدا را عربستان نفی نکرده است اما باید از جایی این مسئله شروع شود.


عقد قرارداد با وکلای کشورهای اسلامی

این نماینده با اشاره به آخرین پیگیری های مسئولان اظهار داشت: وزارت امور خارجه به دنبال قرارداد بستن با برخی وکلای کشورهای اسلامی هستند، برخی وکلا طرح دعوا در دادگاه های عربستان را پذیرفته اند و مقدمات کار را طی می کنند.کاظمی تاکید کرد: برای گرفتن دیه نیاز به مذاکرات سیاسی داریم و شاید دولت عربستان خواستار حکم محکمه را داشته باشد.وی با اشاره قطع رابطه دیپلماتیک تهران و ریاض اظهار داشت: باید پیگیر حقوق شهدای منا باشیم و اگر شرایط ایجاب کند منعی برای مذاکره با عربستان وجود ندارد.


عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس توضیحانی که معاون کنسوکی وزارت امور خارجه ارائه کرد، تصور می کنم عربستانی ها آمادگی مذاکره برای حل مسئله فاجعه منا را دارند اما تا کنون برای دریافت دیه شهدای منا ورودی نشده است به نظر می رسد اجازه پیگیری این موضوع از سوی مسئولان ذی مدخل اعلام نشده است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :