موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/106944 :کد

کسری بودجه کویت

نیاز کویت به ۱۰۰ میلیارد دلار منابع مالی برای جبران کسری بودجه

  چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -نیاز کویت به ۱۰۰ میلیارد دلار منابع مالی برای جبران کسری بودجه

انک مرکزی کویت اعلام کرد به دلیل کمبود منایع مالی و مواجه شدن این کشور با خطر کسری بودجه، دولت کویت برای جبران هزینه های خود تا سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ میلیارد دلار منابع مالی نیاز خواهد داشت.

بانک مرکزی کویت اعلام کرد به دلیل کمبود منایع مالی و مواجه شدن این کشور با خطر کسری بودجه، دولت کویت برای جبران هزینه های خود تا سال 2021 به 100 میلیارد دلار منابع مالی نیاز خواهد داشت.

 

به گزارش تحلیل ایران محمد الهاشل رئیس بانک مرکزی کویت در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به سفر اخیر هیأتی از صندوق بین المللی پول به کویت و بررسی شرایط اقتصادی این کشور گفت : کسری بودجه کویت٬ 13 درصد حجم تولید سرانه داخلی است و دولت با حرکت به سمت سیاست های ریاضتی و کاهش هزینه ها٬ در راستای نهادینه کردن این امر تلاش می نماید.


همزمان وزارت دارایی کویت هشدار داده است در صورتی که قیمت نفت در بازارهای جهانی به پایین تر از چهل دلار برای هر بشکه برسد٬کویت٬ سال های بعد نیز مشکل کسری بودجه خواهد داشت.


درآمدهای نفتی کویت در سال مالی 2016/2015 کاهش 46.3 درصدی داشته و به رقم 40.1 میلیارد دلار رسیده است. این در شرایطی است که مطابق برنامه بودجه امسال کویت، درآمدهای نفتی 89 درصد مجموع درآمدهای دولت را تشکیل می دهد، که این میزان در سال گذشته 95 درصد بوده است.


کاهش بهای نفت در نیمه سال 2014 میلادی موجب شد کشورهای نفتی از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس٬ زیان و کسری قابل توجهی را در بودجه عمومی خود تجربه کنند.


قیمت بالای نفت در سال های گذشته موجب شده بود دولت کویت با داشتن مازاد درآمد مالی قابل توجه ٬صندوق ذخیره ارزی به حجم 66 میلیارد دلار تشکیل دهد که بیشتر این مبلغ در آمریکا و اروپا سرمایه گذاری شده است.


کویت در همین راستا با افزایش قیمت بنزین و به دنبال آن گرانی آب و برق، سعی کرده است، بخشی از یارانه های حمایتی برای بیش از 2.5میلیون تبعه خارجی مقیم را کاهش دهد، اما در نهایت باز هم مردم کویت به سیستم پرهزینه و مخارج بالای دوره نفت 150 دلاری عادت دارند و قوه مجریه باید به صورت تدریجی تدابیر ریاضتی را اتخاذ کند.


شرکت خدمات مالی 'مودیز' که اقدام به رتبه بندی اقتصاد و اعتبار مالی کشورهای می کند، اعلام کرد که افزایش قیمت بنزین در کویت به دلیل این که هزینه های دولت و وضعیت بودجه عمومی را بهبود می بخشد، موجب بالا رفتن جایگاه اعتباری این کشور خواهد شد.


ایرنا نوشت:  آمار رسمی منتشر شده در سایت وزارت دارایی کویت حاکیست که این کشور برای سه سال آینده بودجه انقباضی 5/ 63 میلیارد دلاری را برای هر سال تصویب کرده است، اما به دلیل بالا بودن هزینه ها در این کشور فشار دولت برای پایین آوردن ناگهانی مخارج نهادهای دولتی و خصوصی با موفقیت کامل همراه نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :