موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سایر حوزه ها

a/106986 :کد

آیت‌الله مکارم شیرازی:

زائران اربعین برای سفر مستحب مرتکب کار خلاف نشوند

  چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ — ۲۱:۲۸
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -زائران اربعین برای سفر مستحب مرتکب کار خلاف نشوند

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این که رفتن به کربلا بدون گذرنامه و روادید حرام است، گفت: زائران اربعین مراقب باشند در این سفر مستحب کارهای خلاف انجام نشود.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید با تاکید بر این که رفتن به کربلا بدون گذرنامه و روادید حرام است، گفت: زائران اربعین مراقب باشند در این سفر مستحب کارهای خلاف انجام نشود.

 

به گزارش تحلیل ایران،َ آیت‌الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم، افزود: بر اساس آخرین آمار 15 هزار تن بدون گذرنامه و روادید در مرز حضور دارند، درحالی که قبلا هم گفتیم که زائران بدون گذرنامه و روادید به کربلا نروند.


آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: چرا بدون رعایت قوانین به سمت مرزها می روید و آنجا راه را برای دیگران هم تنگ می کنید؛ حتی 15 تن هم نباید بدون روادید و گذرنامه بروند.وی گفت:متاسفانه گاهی ازآن چیزهایی که سرمایه عظمت ماست سوء استفاه می کنیم و برای انجام کارهای مستحب دچار کارهای حرام می شویم.

وی ابراز امیدواری کرد روزی برسد این زیارت ها از عوارض نامطلوب خالی و آبرومندتر برگزار شود.این مرجع تقلید با اشاره به این که اربعین امسال باشکوه تر از همیشه انجام می شود، گفت: شعاع اربعین فراتر از جهان شیعه رفته و اهل سنت و پیروان ادیان دیگر را هم دربرگرفته است.وی افزود: جماعتی از اهل سنت و همچنین جمعی از غیرمسلمانان از جمله مسیحیان برای اربعین راهی کربلا می شوند که خنجری در چشم وهابیت است.

وی گفت: هر چه وهابیت می گویند که زیارت قبور نکنید؛ کفر است، این حرف ها و دروغ ها دیگر خریدار ندارد و روز به روز مردم بیشتر علاقه مند به زیارت حرم ائمه اطهار (ع) می شوند.آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: گروه هایی میان وهابیت هستند و خیال می کنند اگر با جلیقه انفجاری جمعی را شهید کنند مردم دست از عزاداری امام حسین(ع) برمی دارند، ولی عزاداری مردم سال به سال پررونق تر می شود.وی با بیان این که باید زیارت را به مکتب عالی تربیت تبدیل کنیم، گفت: افرادی که زیارت می روند با آب توبه گناهان را شست و شو دهند و آلودگی ها و اخلاق رذیله را کنار بگذارند.

* حقوق های نجومی آبروی نظام را می برد

وی در ادامه با انتقاد از افرادی که پول را به حفظ آبرو ترجیح می دهند، گفت: کسانی که حقوق نجومی می گیرند، علاوه بر این که آبروی خودشان را می برند، آبروی جامعه و حکومت را نیز می برند.آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که حفظ آبرو باارزش تر از مال است، افزود:متاسفانه دردنیای امروز اینطور نیست و حتی شخصی که انسان خیال می کند جزو نخستین شخصیت های سیاسی دنیاست یعنی دبیرکل سازمان ملل آبروی خود را با پول می فروشد.

وی افزود: وقتی عربستان سعودی تهدید کرد که نام من را از لیست کودک کش ها بردارید وگرنه کمک هایم را قطع می کنم، دبیرکل سازمان ملل با صراحت گفت که ما مجبور شدیم نامش را برداریم تا عربستان کمک هایش را قطع نکند، وی با این کار آبروی سازمان ملل را برد.این مرجع تقلید به مثال دیگری اشاره و بیان کرد: زمانی که در آمریکا عده ای می خواستند برای واقعه 11 سپتامبر از عربستان شکایت کنند، این کشور تهدید کرد که در این صورت اموالم را از بانک بیرون می کشم و در ادامه از مردم خواسته شد که به دادگاه نروند و شکایت نکنند.

در پی حملات تروریستی 11 سپتامبر سال 2001 حدود سه هزار تن در آمریکا کشته شدند و دولت آمریکا به بهانه مبارزه با عاملان این حملات به کشورهای افغانستان و عراق حمله کرد که نتیجه آن صدها هزار قربانی و صدها میلیارد دلار خسارت به زیر ساخت های این دو کشور بود.وی با بیان این که بالاترین ارزش دردنیای امروز پول است، افزود: آدمی که ارزشش با پول است اهمیتی به آبروریزی طلبکار نمی دهد و آبروی خود را به معامله پردرآمد می فروشد، ولی آدم با ایمان این کارها را نمی کند.

میزان نوشت: وی بااشاره به روایتی از حضرت علی(ع)، اضافه کرد: اگر از پیروان این بزرگواریم این وضعی که در جامعه است وضع علوی نیست، این رسم مسلمانی، ایمان و شخصیت نیست، شخصیت و آبروی انسان بالاتر از این است؛ البته خیلی ها هم مقید هستند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :