موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107025 :کد

حضور احتمالی حامیان جنگ عراق در پست‌های عالی امنیت ملی آمریکا

  پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۸
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -حضور احتمالی حامیان جنگ عراق در پست‌های عالی امنیت ملی آمریکا

دونالد ترامپ در نظر دارد پست‌های عالی امنیت ملی را به حامیان جنگ علیه عراق در سال ۲۰۰۳ واگذار کند حال آنکه وی در تبلیغات انتخاباتی مخالفتش را با این جنگ اعلام کرد.

دونالد ترامپ در نظر دارد پست‌های عالی امنیت ملی را به حامیان جنگ علیه عراق در سال ۲۰۰۳ واگذار کند حال آنکه وی در تبلیغات انتخاباتی مخالفتش را با این جنگ اعلام کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از تسنیم، مسئولان جمهوری خواه آمریکا اعلام کردند که با وجود مخالفت علنی دونالد ترامپ با حمله به عراق در سال 2003 وی در صدد است پست های عالی امنیت ملی دولت خود را به حامیان سرشناس این جنگ اعطا کند.


نامزدهای احتمالی آژانس امنیت ملی آمریکا

از جمله اشخاصی که چه بسا یکی از این پست ها را تصدی کنند، جان بولتون مسئول ارشد سابق وزارت خارجه آمریکا و جیمز ولسی مدیر سابق آژانس اطلاعات مرکزی این کشور هستند.این دو از مدافعان حمله به عراق در سال 2003 بودند؛ جنگی که بسیاری از کارشناسان آن را یکی از اشتباهات بزرگ سیاست خارجه آمریکا در دوره معاصر دانسته اند.


همچنین فردریک ولتز یکی از معاونان ارشد بولتون از دیگر افرادی است که احتمالا یکی از پست های کلیدی امنیت ملی آمریکا به وی واگذار شود. او از جمله افرادی بود که اطلاعات غیردقیق در مورد برنامه سلاح کشتار جمعی عراق را تایید کرد.هرچند پیش بینی سیاسیت خارجه ترامپ دشوار و ناممکن است اما یکی از مسئولان آمریکایی که در عراق حضور داشت، گفت چه بسا حامیان جنگ 2003 بیش از دیگران مایل باشند تعداد بیشتری از نیروهای آمریکایی برای مبارزه با داعش عازم عراق شوند هرچند هیچ توافقی در مورد مصونیت آمریکایی ها در خصوص بازخواست قضائی این نیروها وجود ندارد.


بی تجربگی ترامپ و اظهارات ضد و نقیض در مورد سیاست خارجی

پل بلار که ازسال 2000 تا 2005  از مسئولان ارشد اطلاعات آمریکا در شعبه خاور نزدیک بود، در این باره افزود، با توجه به اینکه ترامپ در زمینه سیاست خارجی تجربه قابل ذکری ندارد و اظهارات او در مورد سیاستی که در پیش خواهد گرفت، ضد و نقیض است، نامزدهایی که برای پست های عالی در نظر می گیرد، مهم خواهند بود.وی که اکنون در دانشگاه جرج تاون فعالیت دارد، گفت: « آنچه اکنون شاهدیم و باید به خاطرش نگران باشیم اینکه رئیس جمهور جدید دیدگاههای ضد و نقیضی در خصوص بسیاری از مسائل سیاست خارجی دارد».


بلار ادامه داد: با این توضیحات روند انتخاب افراد برای پست های عالی که هر چهار سال یک بار صورت می گیرد، بازتاب هایی بیش از معمول خواهد داشت.نکته قابل ملاحظه اینکه حتی اگر بولتون از سوی ترامپ نامزد شود، تایید او از سوی مجلس سنا جای سوال دارد زیرا در سال 2005 مجلس سنای دموکرات ها با حمایت یکی از جمهوری خواهان مانع تایید او به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل شدند.


آیا نومحافظه کاران باز به صحنه سیاسی باز می‌گردند؟

در این میان یک سوال مطرح است و آن اینکه با توجه به رویکرد احتمالی ترامپ در مورد پست های امنیت ملی آمریکا، آیا نو محافظه کاران به صحنه سیاسی این کشور بازمی گردند؟ولتز در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه در تلاش هایی که ترامپ در دوره انتقالی انجام می دهد، مشارکت خواهد داشت، از هرگونه اظهارات دیگر در این خصوص خودداری کرد.


تغییر وضعیت نومحافظه کاران در زمان ترامپ

به هرحال بازگشت هریک از این سه تن از مسئولان آمریکایی روند امور برای آنان و نیز نومحافظه کارانی که حامی فکری جنگ عراق بودند، تغییر خواهد کرد.در جریان تبلیغات انتخاباتی ترامپ برخی از نومحافظه کاران و جمهوری خواهان کهنه کار با سیاست خارجه ترامپ مخالفت کرده و گفتند که وی شایسته رهبری نیست.


این گروه در دوره ریاست جمهوری بوش و هنگامی که نیروهای آمریکایی در جنگ داخلی عراق گرفتار شدند، نفوذ آنان کاهش یافت و در هر دو دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز در حاشیه بودند.این در حالی است که ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود مخالفت خود را با جنگ عراق که بیش از چهار هزار سرباز آمریکایی و نیز صدها هزار عراقی در آن کشته شدند و علاوه بر این موجب ظهور القاعده و داعش در عراق شد، اعلام کرده بود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :