موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107059 :کد

فرانسه و قذافی

افشای دلیل شتابزدگی فرانسه برای حذف قذافی

  پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۵
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -افشای دلیل شتابزدگی فرانسه برای حذف قذافی

رئیس دیده بان حقوق بشر لیبی از دلیل شتابزدگی فرانسه برای سرنگونی رژیم معمر قذافی پرده برداشت.

رئیس دیده بان حقوق بشر لیبی از دلیل شتابزدگی فرانسه برای سرنگونی رژیم معمر قذافی پرده برداشت.

 

به گزارش تحلیل ایران ، "ناصر الهواری" گفت: دولت لیبی در آغاز انقلاب فوریه، از کمک مالی معمر قذافی به نیکلا سارکوزی در تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری خبر داده بود. این کمک مالی 5 میلیون یورو بود که در سال 2007 در 3 مرحله از طریق یک واسطه لبنانی به دست سارکوزی رسید.


الهواری به خبرگزاری اسپوتنیک تأکید کرد: سارکوزی نخستین کشوری بود که در 19 مارس 2011 لیبی را بمباران کرد. این عملیات پس از اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی به بهانه حمایت از شهروندان آغاز شد و در جریان آن پایگاه های ارتش، انبارهای سلاح و مهمات و حتی نیروهای پیاده نظام هدف قرار گرفتند.


الهواری اظهار داشت: فرانسه می خواست با این حملات، بر رسوایی خود سرپوش بگذارد.


وی افزود: مسائل بسیاری درخصوص کشته شدن معمر قذافی مطرح شد، به صورتی که اعلام شد یک مزدور فرانسوی او را همراهی می کرد و یا اینکه سازمان اطلاعات فرانسه و آمریکا نقش عمده ای را در قتل او داشتند؛ به صورتیکه در 20 اکتبر 2010 محل اختفای او با شنود و رهگیری مکالمه تلفنی قذافی مشخص و کاروانی که به همراه آن از شهر سرت به سمت جنوب لیبی حرکت می کرد بمباران شد.


الهواری خاطرنشان کرد: انقلابیون معمر قذافی را اسیر کردند و او را به روشی غیر انسانی کشتند.
این فعال لیبیایی درخواست کرد که سارکوزی به دلیل دریافت پول و همچنین ویران کردن لیبی و قتل وحشیانه قذافی و همراهانش بدون محاکمه و برخلاف معیارهای مورد ادعای غرب درخصوص حقوق بشر، بازخواست شود.


العالم نوشت : "زیاد تقی الدین" تاجز لبنانی فرانسوی پیشتر فاش کرده بود که 3 کیف پر از پول را از قذافی دریافت کرده، و به نیکلا سارکوزی داده بود تا آن را در تبلیغات انتخاباتی در سال 2007 هزینه کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :