موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107071 :کد

ترکیه و پاکستان

دیدار نواز شریف و اردوغان

  پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۳
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -دیدار نواز شریف و اردوغان

نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) پس از دیدار دو جانبه کنفرانس خبری مشترکی برگزار کردند.

نخست وزیر پاکستان و رئیس جمهور ترکیه امروز (پنجشنبه) پس از دیدار دو جانبه کنفرانس خبری مشترکی برگزار کردند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از خبرگزاری جئونیوز، نواز شریف، نخست وزیر پاکستان ضمن استقبال از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: پاکستان خانه دوم اردوغان است و روابط میان این دو کشور بر مبنای احترام و اعتماد متقابل قرار دارد.


نواز شریف ضمن محکوم کردن کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه در ترکیه گفت: پاکستان از شنیدن کودتا بسیار شوکه شد و ملت پاکستان از دولت منتخب ترکیه حمایت می‌کنند. مردم ترکیه با شجاعت این کودتا را شکست دادند. مردم ترکیه با حمایت از دموکراسی تاریخ ساز شدند و این اقدامشان بسیار تحسین برانگیز است.


وی ضمن تقدیر از تلاش‌های ترکیه در تلاش برای حل مناقشه کشمیر گفت: من از آنکارا برای حمایت از الحاق پاکستان به گروه تامین کنندگان اتمی قدردانی می‌کنم. تجارت و سرمایه گذاری میان این دو کشور باید افزایش یابد. ما تصمیم گرفتیم تا به منظور نهایی کردن یک توافق تجارت آزاد تا سال ۲۰۱۷ این مذاکرات را برگزار کنیم. من و اردوغان در جریان این دیدار درباره طیف وسیعی از موضوعات دو جانبه صحبت کردیم.


در همین حال اردوغان نیز در این کنفرانس خبری خواستار حل فوری مناقشه کشمیر شده و گفت: تشدید تنش‌ها در مرز پاکستان – هند و درگیری‌ها در کشمیر را نمی‌توان نادیده گرفت. پاکستان و هند باید از طریق مذاکره به دنبال راه حلی برای مساله کشمیر باشند. مناقشه کشمیر باید طبق قطعنامه‌های سازمان ملل و طبق خواسته مردم کشمیر حل شود. دولت و ملت ترکیه از مردم کشمیر حمایت می‌کنند.


اردوغان افزود: در جریان این نشست دو جانبه با نواز شریف در خصوص مسائل مشترکی مرتبط با جنگ با تروریسم صحبت کردیم. ما پاکستان را در جنگ با تروریسم تنها نخواهیم گذاشت. همدردی‌های مردم پاکستان با ترکیه پس از کودتای نافرجام ژوئیه نشان می‌دهد که پاکستان یکی از دوستان صمیمی ترکیه است. ترکیه هرگز احساسات صادقانه و حمایت پاکستان را فراموش نخواهد کرد.


وی افزود: جنبش گولن تلاش کرده تا با استفاده از بخش‌های دولتی ترکیه را تضعیف کند اما ما با سازمان گولن مبارزه می‌کنیم. ما اقداماتی را علیه قاتلان و شیاطین گروه گولن انجام خواهیم داد.

اردوغان تاکید کرد: به این گروه ضد ترکیه نباید در پاکستان پناهندگی داده شود. آینده دانش آموزان ثبت نام شده در مدارس بین‌المللی که اخیرا تعطیل شده‌اند، نباید به خطر بیفتد.


رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: ما نقش خود را در تقویت روابط میان پاکستان و افغانستان ایفا خواهیم کرد.


ایسنا نوشت : انتظار می‌رود اردوغان عصر امروز در پارلمان پاکستان سخنرانی کند. این دو کشور با تقویت هر چه بیشتر روابط دو جانبه موافقت کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :