موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107103 :کد

لابی یهودی

یک نماینده ترکیه مدعی پرداخت ۶۷ میلیون دلار به لابی یهودی شد

  پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ — ۱۹:۰۵
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -یک نماینده ترکیه مدعی پرداخت ۶۷ میلیون دلار به لابی یهودی شد

یک نماینده مجلس ترکیه از حزب مخالف جمهوریخواه خلق در برنامه زنده تلویزیونی مدعی پرداخت ۶۷ میلیون دلار از سوی دولت آنکارا به لابی یهود در آمریکا شد که با اعتراض شدید نماینده حزب حاکم آک روبرو شد.

یک نماینده مجلس ترکیه از حزب مخالف جمهوریخواه خلق در برنامه زنده تلویزیونی مدعی پرداخت 67 میلیون دلار از سوی دولت آنکارا به لابی یهود در آمریکا شد که با اعتراض شدید نماینده حزب حاکم آک روبرو شد.

 

به گزارش تحلیل ایران،  مناقشه تند این دو نماینده دربرنامه زنده ای که شب گذشته درمدیریت احمد حاکان ازشبکه سی.ان.ان.ترک تحت عنوان منطقه بی طرف پخش شد، بازتاب گسترده ای در رسانه های روز پنجشنبه ترکیه داشت.


تارنمای خبری تحلیلی اودا تی وی با چاپ تصاویر اسنادی که به ادعای این تارنمای خبری موید پرداخت 67 میلیون دلار ازسوی دولت آنکارا به لابی صهیونیست ها درآمریکا است، نوشت: اظهارات آیکوت اردوغدو نماینده حزب جمهوریخواه خلق (ج.ح.پ) در این برنامه، دوباره موضوع اسناد مربوط به پرداخت این مبلغ هنگفت از بودجه دولتی به لابی یهود در آمریکا را در افکارعمومی مطرح کرده است.


برخی از شبکه های تلویزیونی و خود سی.ان.ان.ترک نیز در بولتن های خبری امروز خود صحنه هایی از این مشاجره تند را پخش کردند.


آیکوت اردوغدو دراین برنامه با ادعای اینکه دولت آنکارا برای نشان دادن حمایت ترکیه از اسراییل، یک کمک 67 میلیون دلاری به شرکت لابی یهود در آمریکا پرداخت کرده است، خطاب به نماینده حزب حاکم گفت: شما از بودجه دولتی 67 میلیون دلار به لابی یهود درآمریکا دادید. این شرم برای حزب حاکم در طول تاریخ بس است.


این نماینده حزب حاکم با ادعای اینکه مدارک این کمک مالی را در اختیار دارد، گفت: این موضوع را پیشتر در صحن عمومی مجلس مطرح کرده که نخست وزیر مجبور به قبول آن شد و نایب رئیس گروه نمایندگان حزب حاکم نیز گفت چنین کارهایی می شود.


این نماینده در ادامه با مطرح کردن سازش دولت آنکارا با رژیم صهیونیستی وعادی سازی روابط بعد از یک وقفه شش ساله گفت: حزب حاکم سالیان سال رقبای سیاسی خود را با صهیونیسم و جانبداری از اسراییل متهم می کرد ولی اکنون در مقابل دریافت 20 میلیون دلار درمقابل آن زانو زده است. این ادعای نماینده ج.ح.پ با واکنش تند نماینده حزب آک روبرو شد و دو طرف به سوی یکدیگر حرکت کردند که مجری برنامه از بروز درگیری فیزیکی ممانعت کرد.


آیحان اوغان نماینده حزب حاکم با متهم کردن وی به دروغگویی و افترا، نماینده حزب مخالف را به اثبات ادعای خود دعوت کرد.


«اودا تی وی» خاطر نشان کرده است موضوع پرداخت 67 میلیون دلار از سوی دولت آنکارا به لابی یهود در خردادماه گذشته همزمان با عادی سازی روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی در مجلس ترکیه مطرح شد.


اردوغان به دنبال مناقشه شب گذشته، روزپنجشنبه از طریق رسانه های اجتماعی، تصویر اسنادی را منتشر کرده که به ادعای او دال بر پرداخت این پول ازسوی دولت آنکارا به لابی یهود در آمریکا می باشد.


این تارنمای خبری همچنین تصویر اسناد مربوط به توافقنامه آنکارا با رژیم صهیونیستی درخصوص عادی سازی روابط را منتشر کرده و مدعی شده است این اسناد برای اولین بار از سوی این تارنمای خبری منتشر می شود.


روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی به دنبال کشتار 10 شهروند این کشور درجریان حمله به کشتی کمک رسان ترکیه ای به مردم در محاصره غزه در می سال 2010 میلادی، به پائین ترین سطح دیپلماتیک کاهش یافته ولی روابط تجاری دو طرف ادامه داشت.


موافقتنامه آنکارا– تل آویو خرداد ماه گذشته پس از یک دوره مذاکره طولانی محرمانه همزمان با عادی سازی روابط ترکیه با روسیه به امضا رسید.


مجلس ملی ترکیه نیز در شهریورماه گذشته درآخرین ساعات کاری خود پیش از شروع تعطیلات تابستانی، موافقتنامه آنکارا – تل آویو برای عادی سازی روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی را تصویب کرد.


با این موافقتنامه مقرر شد دو طرف بطور متقابل سفیر مبادله کنند.
رژیم صهیونیستی با اجرایی شدن این موافقتنامه 20 میلیون دلار به ترکیه پرداخت کرد تا به خانواده های بازماندگان قربانیان کشتی مرمره، پرداخت شود. درمقابل راه قانونی محاکمه عاملان قتل شهروندان ترکیه مسدود شد. این درحالی است که خانواده قربانیان اعلام کرده اند این پول را قبول نکرده و درمراجع قانونی احقاق حق خواهند کرد.


ترکیه برای عادی سازی روابط با رژیم صهونیستی سه شرط داشت. عذرخواهی، پرداخت غرامت و رفع حصر غزه .


بنیامین نتانیاهو همزمان با سفر باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به سرزمین های اشغالی به توصیه اوباما تلفنی با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت و گو کرد.


منابع ترک اعلام کردند که دراین تماس تلفنی نتانیاهو بابت کشتار10 شهروند ترکیه عذرخواهی کرده است، پس از این عذرخواهی مذاکرات طولانی برای عادی سازی ادامه داشت تا درخرداد ماه گذشته نهایی شد.


رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز روزچهارشنبه در آنکارا اعلام کرد که کمال اوکم سفیر جدید ترکیه در تل آویو منصوب شده است. او مشاورعالی نخست وزیر ترکیه در سیاست خارجی بود.

 

روزسه شنبه نیز رسانه های ترکیه از منصوب شدن سفیر جدید رژیم صهیونیستی در آنکارا خبر دادند.

 

ایرنا نوشت:اتیان نیه سفیر جدید رژیم صهیونیستی نیز به تازگی وارد شهر آنکارا شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :