موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/107310 :کد

آتش بس یمن

آتش بس در یمن؛ بیم ها و امیدها

  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۰
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -آتش بس در یمن؛ بیم ها و امیدها

فرماندهی نیروهای ائتلاف عربی ضد یمن به سرکردگی عربستان سعودی امروز ( شنبه) از برقراری آتش بس ۴۸ ساعته در یمن خبر داد.

فرماندهی نیروهای ائتلاف عربی ضد یمن به سرکردگی عربستان سعودی امروز ( شنبه) از برقراری آتش بس 48 ساعته در یمن خبر داد. بر اساس ادعای این ائتلاف ضد مردمی، آتش بس در صورت پایبندی جنبش انصارالله و نیروهای هوادار آن، به طور خودکار تمدید می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران تلاش فرماندهی ائتلاف عربی تجاوز به یمن برای فرار از شکست های نظامی و سیاسی در این کشور در حالی است که ارتش و گروه های مردمی این کشور با اتخاذ راهبرد ' مقاومت پایدار' به پیروزی های قابل توجه ای دست یافتند.


پس از گذشت 20 ماه از تجاوزعربستان به یمن همزمان با تداوم بی توجهی محافل بین المللی به عمق جنایت های نظامیان سعودی در داخل خاک یمن و علیه مردم این کشور، ائتلاف تحت حمایت عربستان مدعی شده است که این آتش بس در پاسخ به تلاش های سازمان ملل متحد و مجامع بین المللی و با هدف فراهم شدن زمینه برای ورود و توزیع هرچه بیشتر کمک های بشردوستانه و پزشکی، صورت گرفته است.


این در حالی است که کارنامه سیاه و غیرقابل اعتماد سعودی ها در تحولات یمن و منطقه به روشنی نشان داده است که تلاش ائتلاف عربی تجاوز به یمن٬ هیچ گاه به فکر برقراری آتش بس پایدار، صلح و ثبات در یمن و به نفع مردم این کشور نبوده است.


تلاش رژیم سعودی برای برون رفت از بن بست سیاسی و نظامی در حالی است که بنا بر ادعای آنان، در طول مدت آتش بس، محاصره و بازرسی هوایی، دریایی و هم چنین رصد هوایی تحرکات نیروهای انصارالله ادامه خواهد داشت و در صورت مشاهده هرگونه اقدام نظامی با آن برخورد خواهد شد.


اظهارات مقام های عربستانی در حالی صورت می گیرد که کشورهای متجاوز عضو این ائتلاف٬ بارها، نه تنها موارد آتش بس در این کشور را نقض کرده بلکه در طول مدت آتش بس نیز با رایزنی های پنهان سیاسی در تلاش برای استفاده از عنصر زمان برای خروج از بحران های حال و آینده مربوط به تحولات یمن بوده است که تاکنون نتیجه ای برای این رژیم به دنبال نداشته است.


تداوم کارشکنی های رژیم سعودی در حالی است که « اسماعیل ولد الشیخ» فرستاده سازمان ملل به یمن با اشاره به پایبندی هیات انصارالله وعلی عبدالله صالح رئیس جمهوری پیشین به طرح وی برای صلح در یمن ، تاکید کرده است که طرح سازمان ملل برای همه مردم یمن است ودر آن فقط منافع یک طرف دیده نشده است .


بر اساس این طرح ٬ هادی باید تمام اختیارات خود را به معاونش که پس از امضای توافق نامه تعیین می شود٬ واگذار کند ومعاون مذکور٬ رئیس دولت توافقی کشور می شود که معنای آن، پایان فعالیت سیاسی هادی ومعاون کنونی وی است.


بر اساس این راه حل، عبدر ربه منصور هادی باید تمامی اختیارات حقوقی و سیاسی خود را به معاون جدیدش واگذار کند، تا معاون وی بتواند 'دولت وحدت ملی' را در موعد مقررمعرفی کند. اعضای این دولت از میان هواداران عبدربه و حزب 'کنگره مردمی' و 'جنبش انصارالله' انتخاب خواهند شد و طرف های یاد شده نیز ظرف 30 روز به طور توافقی نخست وزیر جدید را انتخاب خواهند کرد.


در حالی که راه حل پیشنهادی سازمان ملل بر لزوم برگزاری همه پرسی در مورد قانون اساسی پس از اصلاح آن و انجام انتخابات ریاست جمهوری ظرف یک سال پس از توافق یاد شده، تاکید کرده است، نمایندگان رژیم سعودی همواره با موارد یادشده، آشکارا یا تلویحا، مخالفت کرده اند.


از نگاه آرایش نظامی، راه حل مزبور بر عقب نشینی از منطقه 'الف' یعنی 'صنعا'، 'تعز' و 'الحدیده' در مدت یک ماه پس از امضای توافق و تشکیل 'کمیته نظامی و امنیتی مرکزی' و شکل گیری 'کمیته های فرعی' در تمامی استانها تاکید دارد.


در حالی که تلاش نماینده سازمان ملل و تیم حقوقی وی و نیز نمایندگان انصارالله یمن برای برقراری آتش بس در این کشور ادامه دارد، هادی با اعلام مخالفت خود با طرح پیشنهادی ولد الشیخ مدعی است این طرح دارای نکات اشتباهی وانحرافی و در نهایت پاداش به انصارالله است.


عبدالملک المخلافی معاون هادی نیز خواستار تغییر این طرح شد وادعا کرد که طرح ولد الشیخ به صلح واقعی نمی انجامد بلکه منجر به انتقال جنگ ها وبحران ها می شود.


تداوم کار شکنی ها و تجاوز زمینی هوایی و دریایی رژیم سعودی و شمار اندکی از کشورهای منطقه علیه مردم یمن در حالی است که مجامع حقوق بشری منطقه و جهان بارها نسبت به فجایع انسانی و جنایات رژیم سعودی در یمن اکیدا هشدار داده اند.


بر اساس گزارش های منتشرشده، بیش از 11 هزار کشته، هزاران زخمی، بیش از سه میلیون آواره جنگی، تخریب کامل بیش از 372 هزار باب خانه، 653 باب مسجد، 254 مرکز درمانی، 105 مرکز آموزش عالی، 654 باب مدرسه، 12 بندر، 137 نیروگاه برق، 195 ایستگاه و شبکه آب رسانی، 964 دهنه پل و جاده از جمله تلفات انسانی و غیرانسانی حملات نیروهای سعودی و متحدانش در یمن است.


افزون بر آن، بیش از 14 میلیون تن از مردم این کشور با فقر غذایی مواجه شده اند و 19 میلیون تن از مردم یمن نیز به آب سالم آشامیدنی دسترسی ندارند ٬ 14 میلیون نفر از مردم این کشور از مراقبت های بهداشتی و درمانی بی بهره هستند و این آمار همگی نشان دهنده عمق جنایات غیر قانونی رژیم سعودی در یمن از یک سو و خبث طینت و خصومت و کینه ورزی نمایندگان رژیم سعودی در خصوص مردم یمن است.


حقیقت این است که جنایات جنگی عربستان سعودی و متحدانش علیه مردم یمن، نه تنها قابل چشم پوشی نیست، بلکه تداوم تلاش های مجامع حقوق بشری بین المللی و نیز نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل برای توقف فوری اقدامات غیر انسانی عربستان، ضرورت دارد.


توقف جنایات جنگی، احترام به حاکمیت سرزمینی مردم یمن، توجه جدی به خواست اکثریت مردم یمن، پایبندی واقعی به توافق آتش بس و نیز تجدید نظر در سیاست های خصمانه علیه مردم یمن، از جمله محورهای مورد تاکید مجامع حقوق بشری منطقه و جهان است که عربستان سعودی تاکنون نه تنها بدان ها توجهی نکرده بلکه همواره در جهت عکس آن رفتار کرده است.


در حالی که عربستان وچند کشور عربی دیگر از اوایل فروردین سال گذشته تجاوز نظامی به یمن را برای به قدرت بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی این کشور آغاز کردند، آن ها تاکنون نتوانسته اند به هیچ یک از هدف های خود در یمن برسند و این تجاوز باعث ویرانی بیشتر زیرساخت های یمن شده است.


ناظران منطقه ای بر این باورند که اعلام آتش بس و از سرگیری گفتگوهای یمنی- یمنی در روزهای آینده و نیز به نتیجه رسیدن راه حل سیاسی برای حل بحران یمن از طریق گفت و گو میان گروه های سیاسی یمنی در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که فرماندهی ائتلاف عربی متجاوز ضمن توقف رویکردهای خصمانه خود علیه مردم یمن، از هر گونه مصالحه سیاسی و تحقق آتش بس جامع و فراگیر که به صلح و ثبات در این کشور منجر می شود، قولاً و عملاً، استقبال کند.


ایرنا نوشت :امید است که اعلام آتش بس و از سرگیری گفت و گوهای یمنی- یمنی، به توقف پایدار جنگ 'ناعادلانه'، 'بی خردانه ' و 'غیراخلاقی' رژیم سعودی در یمن منجر گردد و راه حل ثبات و امنیت سیاسی در این کشور تثبیت شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :