موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/107337 :کد

نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق

بررسی لغو روادید بین ایران و عراق

  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ — ۲۱:۳۴
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -بررسی لغو روادید بین ایران و عراق

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حجم تردد زایران ایرانی و عراقی بین دو کشور را قابل توجه دانست و گفت: روند اجرایی پیشنهادنخست وزیرعراق برای لغو روادیداتباع دوکشور هرچه سریعتر بررسی واجرایی شود.

 رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حجم تردد زایران ایرانی و عراقی بین دو کشور را قابل توجه دانست و گفت: روند اجرایی پیشنهاد نخست وزیر عراق برای لغو روادید اتباع دو کشور هرچه سریعتر بررسی و اجرایی شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری خانه ملت، کاظم جلالی در دیدار شیخ حمودی نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در عراق، حمایت از تمامیت ارضی این کشور و وحدت میان تمام اقوام و گروه ها اعم از سنی، شیعه و کرد است.

 

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تبریک پیروزی های نیروهای مسلح و مردمی عراق در مقابل گروه های تروریستی اظهار کرد: روند پیروزی های در مقابل تروریست ها نشان از پیروزی کامل در آینده نزدیک دارد.جلالی، امنیت در عراق و سوریه را بر امنیت خاورمیانه و جهان موثر دانست و گفت: ایران در کنار دولت و ملت عراق و سوریه برای برقراری امنیت و دفع تروریست ها ایستاده است.


وی با تاکید بر تقویت همکاری های همه جانبه دو کشور ادامه داد: ایران و عراق ظرفیت های اقتصادی قابل توجهی دارند و شرکت‌های ایرانی آماده ارتقای سطح همکاری های بازرگانی و اقتصادی در عراق هستند.


رئیس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به برگزاری راهپیمایی در اربعین و حجم قابل توجه درخواست‌های زوار ایرانی برای زیارت عتبات مقدسه عراق و زوار عراقی برای زیارت اماکن مذهبی ایران گفت: شایسته است همانگونه که نخست وزیر عراق نیز چندی پیش پیشنهاد لغو روادید میان دو کشور را ارائه کرد، روند اجرایی لغو روادید میان دو کشور سریعتر بررسی و اجرایی شود.


جلالی همچنین در پاسخ به درخواست نایب رئیس مجلس عراق مینی بر انتقال تجارب مرکز پژوهش های مجلس ایران به مرکز پژوهش های تازه تاسیس مجلس عراق گفت: مرکز پژوهش های ایران جزو اولین مراکز پژوهشی پارلمانی تاسیس شده در جهان است و در رتبه بندی بین المللی مراکز پژوهشی پارلمانی همواره در 10 رتبه نخست جهان قرار داشته است.وی افزود: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران آمادگی دارد تا کلیه تجارب خود را جهت شکل گیری و بهبود مرکز پژوهش های مجلس عراق ارائه کند.

** عراق از وجود تروریست ها پاکسازی خواهد شد
شیخ حمودی نایب رییس اول مجلس نمایندگان عراق نیز در این دیدار با تقدیر از یاری‌رسانی جمهوری اسلامی ایران به ملت و دولت عراق گفت: مبارزان عراقی در مبارزه با تروریست‌ها روز به روز با موفقیت بیشتری روبرو می‌شوند و ان‌شاء‌الله در آینده‌ای نزدیک عراق از لوث تروریست ها پاکسازی خواهد شد.وی افزود: نقش مرجعیت دینی در عراق و مرجعیت شیعه در ایران به ویژه مواضع حضرت آیت الله خامنه ای همواره یاری رسان ملت عراق در مقابل تروریست بوده است.


نایب رئیس مجلس عراق در ادامه با اشاره به اقدام مجلس این کشور در تأسیس مرکز پژوهشی پارلمانی گفت: خلأ وجود مرکز تحقیقات و پژوهشی در پارلمان عراق حس می شود و امیدواریم با کمک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران بتوانیم این خلأ را جبران کنیم.وی افزود: کار کارشناسی مرکز پژوهش‌های مجلس ایران ورود در کلیه طرح‌ها و لوایح ارائه شده و مرجعی برای دوره‌های مختلف مجلس و گزارش این مرکز از وضعیت اقتصادی کشور و موارد کلان از موضوعاتی است که ما هم به دنبال داشتن آن در مجلس عراق هستیم.همچنین شیخ حمودی در خاتمه از حمایت های رهبر، دولت، مجلس و مردم ایران از دولت و ملت و عراق تشکر و قدردانی کرد.

 

                               

مجلس     تردد     زائران     عراق     اجرایی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :