موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی

a/107346 :کد

وحید احمدی :

حجم بالای پذیرش دانشجو عامل تخلفات علمی

  شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ — ۲۳:۲۵
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -حجم بالای پذیرش دانشجو عامل تخلفات علمی

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حجم بالای پذیرش دانشجو در سطح دانشگاه‌های کشور موجب بروز تخلفات علمی می‌شود.

 معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حجم بالای پذیرش دانشجو در سطح دانشگاه‌های کشور موجب بروز تخلفات علمی می‌شود.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، وحید احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: موضوع تب مدرک گرایی و وقوع تخلفات علمی نیازمند برنامه ریزی و هماهنگی عمومی است. 
 
وی گفت: بعد برخورد و پیگیری های حقوقی تخلفات علمی از طریق آئین نامه ای که به مجلس ارسال شده است در حال پیگیری است.احمدی با اشاره به اینکه دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها باید به مسئله تخلفات علمی حساس باشند افزود: تنها معاونین پژوهشی دانشگاه‌ها در این زمینه مسئول نیستند بلکه همه اقشار مردم باید نسبت به این مسئله حساس باشند و برخورد محکمی با این تخلفات کنند. 
 
وی به چاپ منشور اخلاقی و انتشار آن در سطح دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت: از طریق انتشار منشور اخلاق پژوهشی و علمی در دانشگاه ها نوع تخلفات مشخص شده است و با طراحی و ساخت نرم افزار همانندجو میزان تخلفات علمی کاملا مشخص می شود.احمدی پذیرش بیش از حد دانشجو در دانشگاه های کشور را یکی از عوامل بروز تخلفات علمی دانست و ادامه داد: میزان پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی در تمامی دانشگاه ها کشور بالاست و حتی شاهد حضور 14 دانشجو در مقطع دکتری در یک کلاس هستیم. 
 
وی افزود: مجوز پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی محدود می شود و میزان ظرفیت دانشجو در هر دانشگاه مورد کنترل قرار می گیرد.احمدی نبود اشتغال برای فارغ التحصیلان دانشگاهی را یکی دیگر از عوامل بروز تخلفات علمی در سطح دانشگاه های کشور دانست و گفت: اگر افراد اشتغال داشته باشند به سراغ تحصیلات تکمیلی نمی‌روند، در کشورهای اروپایی اینقدر گرایش به مدرک دکتری وجود ندارد چون با فارغ التحصیلی جذب بازار کار می شوند.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :