موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107354 :کد

ترکیه و بحران سوریه

انتقاد اردوغان از موضع آمریکا در قبال بحران سوریه

  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ — ۰۵:۲۲
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -انتقاد اردوغان از موضع آمریکا در قبال بحران سوریه

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از موضع دولت باراک اوباما همتای امریکایی اش در مورد بحران سوریه انتقاد کرد و گفت: برخورد دولت اوباما با بحران سوریه باعث ناراحتی ترکیه شده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از موضع دولت باراک اوباما همتای امریکایی اش در مورد بحران سوریه انتقاد کرد و گفت: برخورد دولت اوباما با بحران سوریه باعث ناراحتی ترکیه شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، اردوغان همچنین حضور «فتح الله گولن» در آمریکا را نیز موجب ناراحتی آنکار دانست.


رئیس جمهوری ترکیه در گفت و گوی تلویزیونی با شبکه «سی بی اس» آمریکا که قرار است مشروح آن روز دوشنبه پخش شود، افزود: سیاست آمریکا در قبال سوریه سبب شد تا مرزهای جنوبی ترکیه، تهدید شود.


اردوغان تاکید کرد، اوباما و «جو بایدن» معاون وی در حل پرونده سوریه به صورت جدی شکست خوردند که این امر ناراحتی ما را درپی داشت.


رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر با تاکید بر اینکه تداوم حضور گولن در آمریکا دلیل ناراحتی مردم ترکیه از این کشور است گفت، از سیاست خارجی آمریکا در برهه اخیر ناامید شده ایم.


وی تصریح کرد: ما به دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ چشم دوخته ایم.


ترکیه همواره فتح الله گولن را متهم کرده است که در پشت پرده کودتای نافرجام 25 تیرماه در این کشور نقش داشته است.


دولت آنکارا با ارسال 2 درخواست رسمی از دولت «باراک اوباما» خواست که فتح الله گولن را به ترکیه تحویل دهد.


«بکیر بوزداگ» وزیر دادگستری ترکیه دوازدهم مردادماه گذشته اعلام کرد که کشورش درخواست دوم خود را مبنی بر بازگرداندن گولن به آمریکا ارایه داده است.


«مولود چاووش اوغلو» وزیر امورخارجه ترکیه نیز به آمریکا هشدار داده است در صورتی که تصمیم رهبران این کشور بر تحویل ندادن گولن باشد، بدون شک روابط آنکارا و واشینگتن تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.


ایرنا نوشت : برخی از هواداران دولت ترکیه مدعی اند که دست نظامیان آمریکایی پشت کودتای نافرجام قرار دارد. این فرضیه به خصوص با خودداری دولت آمریکا از استرداد «فتح الله گولن» میلیاردر ترک و چهره شاخص اجتماعی مقیم آمریکا که اردوغان مدعی است رهبری این کودتا را بر عهده داشته، شدت گرفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :