موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه ها

a/107392 :کد

اشتباه استراتژیک نخبگان و رسانه ایرانی درنتایج انتخابات آمریکا

احمدرضا صباغی

  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۹
تعداد بازدید : ۴۶۸   
 تحلیل ایران -اشتباه استراتژیک نخبگان و رسانه ایرانی درنتایج انتخابات آمریکا

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی در حالی با معرفی نامزد جمهوریخواهان به عنوان رییس جمهور به پایان رسید که نکته تامل برانگیز، پیش بینی نادرست اکثر رسانه ها و نخبگان سیاسی دنیا بود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال جاری میلادی در حالی با معرفی نامزد جمهوریخواهان به عنوان رییس جمهور به پایان رسید که نکته تامل برانگیز در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش بینی نادرست اکثر رسانه ها ونخبگان سیاسی دنیا واز جمله کشورمان درباره نتایج انتخابات بود.


در حقیقت با توجه به اینکه بسیاری از مسئولان و رسانه های ایران چشم به خبرهای شبکه فارسی زبان بی بی سی در رابطه با انتخابات آمریکا داشتند همین موضوع موجب شد تا آنها  اطلاعات آماری دقیقی در رابطه با آرای دونالد ترامپ در آمریکا کسب نکنند.البته پر واضح بود که وقتی هیلاری کلینتون از خوانندگان مطرح آمریکایی به عنوان ابزاری مناسب به منظور کسب آرای  لازم در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کرد اوضاع دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری  چندان خوب نیست.


از طرفی بیماری  هیلاری کلینتون وغش کردنهای متوالی این نامزد دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دلیلی واضح برای پیروزی دونالد ترامپ جمهوریخواه بود. با وجود این همه شواهد موجود که نشان دهنده پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است این سوال مطرح می شود که چطور رسانه ها ونخبگان سیاسی کشورمان حتی تا بیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا صحبت از پیروزی هیلاری کلینتون می کردند؟ مگر آنها از وضعیت داخلی جامعه آمریکا باخبر نبودند؟.


در واقع با توجه به تحلیل های غلط و ناپخته ای که از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در داخل کشورمان شد به نظر می رسد قضاوت زودهنگام درباره نتایج این انتخابات وخوش بینی بیش از حد رسانه ها و نخبگان سیاسی کشورمان آنها را به اشتباه انداخت به طوری که با اعلام پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیاری از تحلیل گران و نخبگان سیاسی کشورمان از یک طرف و رسانه های ایرانی از طرف دیگر به یکباره غافل گیر شدند که وقوع چنین اتفاقی را باید در عدم شناخت درست وکافی رسانه ها و نخبگان سیاسی کشورمان از جامعه آمریکا دانست.


ازسوی دیگر نکته مهم وجالب دیگر این است که با رییس جمهور شدن دونالد ترامپ درآمریکا بسیاری از مسئولان ارشد کشورمان عزا گرفته اند به طوری که گویی دیگر دنیا به پایان رسیده است در حالی که این مسئولان به صحبت های مقام معظم رهبری توجه نکردند که فرمودند: آمریکا همان آمریکاست وهیچ فرقی نکرده است. درحقیقت اگر نخبگان سیاسی به سخنان مقام معظم رهبری توجه می کردند هیچ موقع حتی در پیش بینی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دچار اشتباه نمی شدند.البته نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که دونالد ترامپ برای کمک به آمریکایی های اصیل نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد و یکی از مهم ترین علل رای آوری وی در برابر هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حمایتش از آمریکایی های اصیل در صورت رییس جمهور شدنش بود.


بنابراین با توجه به موضوعات مطرح شده باید به این نکته اساسی اشاره کرد که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نخبگان سیاسی کشورمان و رسانه های ایرانی با یک اشتباه استراتژیک روبرو شدند وآن هم پیش بینی های زود هنگام مبنی بر رییس جمهورشدن هیلاری کلینتون در آمریکاست هر چند با رییس جمهورشدن دونالد ترامپ  باید در انتظار تحولات گسترده در سیاست های خارجی و داخلی آمریکا بود اما این موضوع دلیل نمی شود که بسیاری از مسئولان کشورمان از رییس جمهور شدن ترامپ در فکر فرو بروند و به نوعی عزا بگیرند بلکه آنها باید به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر تغییر نکردن ماهیت اصلی آمریکا توجه کنند

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :