موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107457 :کد

اردوغان:

اتحادیه اروپا همه چیز نیست

  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۹
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -اتحادیه اروپا همه چیز نیست

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد که اتحادیه اروپا همه چیز نیست و لذا می توان به جای عضویت در آن، به سازمان همکاری‌ شانگهای پیوست.

 رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد که اتحادیه اروپا همه چیز نیست و لذا می توان به جای عضویت در آن، به سازمان همکاری‌ شانگهای پیوست.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سخنانی اعلام کرد که به جای عضویت در اتحادیه اروپا می توان به سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) پیوست.رئیس جمهور ترکیه در این باره گفت: ترکیه نباید بر پیوستن به اتحادیه اروپا تمرکز کند؛ بلکه لازم است تا سایر فرصت ها از قبیل پیوستن به سازمان همکاری‌ شانگهای که در آن روسیه از تأثیرگذاری بالائی برخوردار است را نیز مورد بررسی قرار دهد.

 

«رجب طیب اردوغان» در هواپیمای خود حین بازگشت از ازبکستان در این باره به خبرنگاران گفت: ترکیه باید از بابت اتحادیه اروپا احساس آسودگی کند؛ اما نباید بر آن متمرکز شود. اتحادیه اروپا همه چیز نیست.وی تأکید کرد: برخی از این بابت به من انتقاد می کنند؛ اما این نظر من است. چرا ترکیه نباید عضو سازمان همکاری‌ شانگهای شود؟ من این موضوع را با رؤسای جمهور روسیه و قزاقستان هم در میان گذاشته‌ ام.

 

مهر نوشت: لازم به ذکر است، سازمان همکاری شانگهای، سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌ های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین کننده را در این سازمان دو کشور چین و روسیه برعهده دارند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :