موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107463 :کد

در رزمایش:

نیروهای ناتو نزدیک مرز روسیه

  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ — ۲۳:۰۴
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -نیروهای ناتو نزدیک مرز روسیه

یازده کشور عضو ناتو، ۴ هزار سرباز به لیتوانی، بزرگ‌ترین کشور حوزۀ بالتیک، اعزام کرده‌اند تا در رزمایش سالانۀ این ائتلاف نظامی موسوم به «شمشیر آهنین» شرکت کنند.

یازده کشور عضو ناتو، 4 هزار سرباز به لیتوانی، بزرگ‌ترین کشور حوزۀ بالتیک، اعزام کرده‌اند تا در رزمایش سالانۀ این ائتلاف نظامی موسوم به «شمشیر آهنین» شرکت کنند.


به گزارش تحلیل ایران به نقل از پرس تی وی، در این رزمایش همچنین میزان آمادگی لیتوانی برای استقرار سریع شمار زیادی از سربازان ناتو مورد آزمایش قرار می‌گیرد.این رزمایش که از روز یکشنبه (30 آبان) آغاز شده و تا 12 آذر ادامه خواهد داشت، در دو منطقۀ جداگانه در لیتوانی برگزار می‌شود.

 

رزمایش شمشیر آهنینِ که امسال برگزار می‌شود، سومین و بزرگ‌ترین رزمایش از این نوع محسوب می‌شود. در این رزمایش حدود 4 هزار سرباز از امریکا، انگلیس، آلمان، کانادا، لهستان، رومانی، اسلوونی، لوکزامبورگ و سه کشور حوزۀ بالتیک شرکت می‌کنند. این تمرینات نظامی طی دو سال گذشته نیز با مشارکت 2000 تا 2500 سرباز برگزار شده بود.

 

وزارت دفاع لیتوانی اعلام کرده است به این نیروها شیوۀ اجرای عملیات تهاجمی و دفاعی، استقرار سریع و دیگر امور دفاعی آموزش داده می‌شود.شمشیر آهنینِ 2016 همچنین این فرصت را برای لیتوانی ایجاد کرده تا یک تیپ جدید خود موسوم به گرگ آهنین را که اوایل سال جاری میلادی تشکیل شد، آزمایش کند.

 

ناتو با ادعای جلوگیری از آنچه تجاوز روسیه خوانده شده، در حال تقویت حضور نظامی خود در شرق اروپا است و تاکنون چندین رزمایش نزدیک مرزهای روسیه برگزار کرده است.مسکو این ادعا را که تهدیدی برای همسایگان اروپایی‌اش است به شدت رد و اعلام کرده است ناتو با این بهانه به دنبال توجیه تقویت نظامی و نزدیک شدن به مرزهای روسیه است.

 

لیتوانی همانند دیگر اعضای اروپایی ناتو متعهد به‌ صرف دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود در امور دفاعی است؛ اما این کشور اعلام کرده است تا سال 2018 قادر به اجرای این تعهد نخواهد بود.روابط روسیه و ناتو در سال‌های اخیر به خاطر آنچه مسکو تقویت این ائتلاف نظامی در نزدیکی مرزهای خود می‌خواند، به تیرگی گراییده است.این سازمان نظامی بعد از پیوستن شبه‌جزیرۀ کریمه به روسیه در سال 2014 تمامی روابط خود را با مسکو قطع کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :