موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107562 :کد

تحولات سوریه

آشوب در اردوگاه تروریست‌ها

  دوشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۶
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -آشوب در اردوگاه تروریست‌ها

با توجه به شرایط امروز سوریه، اردوگاه متعدد تروریست‌ها در این کشور دچار نوعی سردرگمی شده و افراد وابسته به آنها برای ادامه بقا متوسل به شرایط و گزینه‌های مختلفی می‌شوند.

با توجه به شرایط امروز سوریه، اردوگاه متعدد تروریست‌ها در این کشور دچار نوعی سردرگمی شده و افراد وابسته به آنها برای ادامه بقا متوسل به شرایط و گزینه‌های مختلفی می‌شوند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، گروه‌های تروریستی در سوریه امروز در یک واقعیت کاملا متفاوت با پنج سال گذشته به سر می‌برند، چراکه امروز مناطقی از سوریه را تحت اشغال خود دارند و از حمایت گسترده مالی و نظامی کشورهای غربی و عربی حاشیه خلیج‌فارس برخوردارند و ا ین حمایت‎ها به اندازه‎ای افزایش یافته است که در برخی مواقع خود را در موقعیت حمله به ارتش سوریه می‎بینند.

با این وجود، معالدات جنگ در سوریه اکنون براساس پیشروی‌ها و دستاوردهایی که ارتش سوریه داشته است، تغییر کرده و ارتش زمام امور را در دست گرفته و در حال حاضر گروه‌های تروریستی منتظر سرنوشت محتوم و اجتناب‌ناپذیر خود هستند.

اوضاع گروه‌های تروریستی در سوریه از حدود یک سال گذشته تاکنون به دلایل مختلف تغییر پیدا کرده است، به گونه‎ای که عناصر تروریستی و تکفیری وابسته به گروه‎های مختلف امروز فقط به دو گزینه «مرگ و یا تسلیم شدن» فکر می‌کنند .

می‌توان واقعیتی را که امروز گروه‎های تروریستی سوریه در آن به سر می‌برند، در سه گزینه خلاصه کرد:

1-  اختلاف مستمر و روزافزون بین گروه‌های تروریستی:

یکی از بارزترین نمونه اختلافات گروه‎های تروریستی از آغاز بحران سوریه، گرفتن گوی سبقت برای فرماندهی و به دست گرفتن رهبری مناطق مختلف سوریه و همچنین تقسیم غنایم جنگی که نتیجه طمع‌ورزی بوده است.


از سوی دیگر، این اختلافات به تدریج بیشتر شد و به جایی رسید که اکنون بر سر ایدئولوژی‌ها و اهدافشان نیز اختلاف دارند و حتی بین حامیان آنها این اختلاف وجود دارد و همین اختلافات درون گروهی بین تروریست‌ها باعث شد که تعداد زیادی از آن‌ها طی عملیات تسویه‌حساب، کشته شوند و این درگیری‌ها امروز در ریف شمالی حلب بین «احرار الشام» و «جبهه الشامیه» و در غوطه شرقی دمشق بین «جیش الاسلام» و دیگر گروه‌های تروریستی وجود دارد.

2-  مجبور شدن برخی گروه‌های تروریستی به تغییر ایدئولوژی:
برخی از گروه‌های مسلح سوری مجبور به ترک روشی شدند که از آغاز بحران سوریه آن را در پیش گرفته بودند و یا به دلیل ضعیف بودن آن‌ها در برابر دیگر گروه‌های قوی که عقاید گوناگان دارند و یا کمبود پشتیبانی از سوی حامیان آن‌ها به جریان و یا عقیده دیگری گرایش پیدا کردند. چه بسا دلیل اصلی آن، دور شدن این گروه‎ها از دو گروه «داعش» و «جبهه النصره» به دلیل ترس از حملات روسیه بوده است.

این در حالی است که برخی از گروه‌های تروریستی سوریه به دلایل مختلف مجبور شدند تحت سیطره «جبهه النصره» قرار بگیرند که مهمترین این دلایل استفاده جبهه النصره از روش‌های وحشتناک و همچنین تسلط بر مناطق مختلف سوریه از جمله ادلب است و اکنون تعداد زیادی از گروه‌های تکفیری با پیوستن به جبهه النصره در زیر پرچم آن اقدامات تروریستی انجام می‌دهند و این نشان می‌دهد که تروریست‌ها تا چه اندازه دچار تشتت عقاید هستند و براساس شرایط پیرامون خود، تغییر ایدئولوژی می‌دهند.

3- تسلیم

تعداد تروریست‎هایی که در روستاها و مناطق مختلف سوریه تسلیم می‌شوند، رو به افزایش است به ویژه زمانی که ارتش  سوریه و همپیمانان آن در محورهای مختلف پیشروی می‌کنند و تروریست‌ها هنگامی که یقین پیدا می کنند در شرایط مرگباری قرار گرفتند و مرگ آنها نزدیک و یا حتمی است، خود را تسلیم می‌کنند. این اتفاق اخیرا در منطقه «خان الشیخ» در غوطه غربی دمشق و برخی مناطق استان درعا در جنوب سوریه روی داده است و تعداد زیادی از تروریست‌ها خود را تحویل نیروهای سوری دادند.

همه این مسائلی که باعث شده است گروه‌های تروریستی در وضعیت کنونی قرار بگیرند، به پیشروی‌های ارتش سوریه و بازگشت نیروهای سوری و همپیمانان آن به مناطق وسیعی از سوریه و همچنین کاهش حمایت‌های غرب بر می‌گردد.

تسنیم نوشت : ارتش سوریه موفق شده است خطوط امدادرسانی و کمک‌رسانی نظامی و تدارکاتی تروریست‌ها را در بسیاری از مناطق سوریه قطع کند و همین مسأله ترس و وحشت را در اردوگاه تروریست‌ها حاکم کرده و باعث انتخاب گزینه سوم برای ادامه بقا شده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :