a/107627 :کد

نشست اوپک

نشست اوپک به نفع ایران است

  ﺳﻪشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۳۰۰   
 تحلیل ایران -نشست اوپک به نفع ایران است

در حالی قرار است نشست وزارتی اوپک دهم آذر در وین برای نهایی کردن توافق کاهش تولید برگزار شود که هنوز کشورهایی همچون عراق در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

در حالی قرار است نشست وزارتی اوپک دهم آذر در وین برای نهایی کردن توافق کاهش تولید برگزار شود که هنوز کشورهایی همچون عراق در این باره اظهارنظری نکرده‌اند؛ اما در این شرایط هم امید می‌رود بالاخره پس از هشت سال اعضای این سازمان به یک توافق برسند.

 

به گزارش تحلیل ایران، موید حسینی صدر کارشناس انرژی در ادامه این یادداشت می نویسد: چرا که شرایط منطقه‌ای به گونه‌ای پیش می‌رود که امیدها برای یک همبستگی را افزایش داده است. البته نگرانی‌هایی در رابطه با کارشکنی‌های عربستان وجود دارد که در این زمینه باید گفت کاهش 3000 میلیارد دلاری ارزش صادرات نفت عربستان در سه سال گذشته، این کشور را هم وادار به سازش می‌کند.

کشورهای دیگر همچون عراق نیز اکنون به شدت به درآمدهای نفتی نیاز دارند و متوجه شده‌اند که عدم هماهنگی تبعات منفی هزینه‌آور زیادی دارد. از طرف دیگر موضع ایران هم مبنی بر موافقت با فریز نفتی و کاهش تولید نفت مشروط بر اینکه در ابتدا سهمیه قبل از تحریم احیا شود، بر حق است.

زمانی به علت سوءتفاهم‌هایی ایران جریمه شد و محدودیت تولید برای آن به وجود آمد، حال دلیلی ندارد که ایران بخواهد خودتحریمی انجام دهد. تقریبا کل کشورهای دنیا به غیر از عربستان به این موضع پی برده‌اند. ایران هم در این مدت نشان داد که حضوری واقع بینانه در بازار دارد و نباید از ایران توقع داشت که فریز را با کاهش تولید نفت زمان تحریم بازیابی کند. به هر حال اکنون زمان مناسبی برای اتخاذ تصمیمات نهایی است.

البته از طرف دیگر نگرانی‌هایی در رابطه با روی کار آمدن ترامپ وجود دارد که برخی از کشورها سر در گم هستند و دیگر نمی‌توانند روی حمایت‌های آمریکا حساب باز کنند. برخی تحلیل می‌کنند که او و کابینه‌اش افراد جنگ‌طلبی هستند و گمانه‌‌زنی‌ها به گونه‌ای است که خبر از احتمال افزایش ناامنی با روی کار آمدن ترامپ می‌دهد. در مجموع انتخاب ترامپ هم می‌تواند بر قیمت نفت تاثیرگذار باشد. اکنون قیمت نفت اوپک که روی قیمت 45 دلار قرار دارد، قابل توجیه نیست، چرا که این محصول تجدیدناپذیر است و زمانی که پایان یابد تامین انرژی زمین با مشکل اساسی مواجه می‌شود.

در نتیجه کشورهای جهان در حال حاضر به سمتی حرکت می‌کنند که قیمت طلای سیاه را تعدیل بخشند و در راستای آن از دیگر سوخت‌های حیات‌بخش استفاده کنند. اگر پیش از این کشورهای اوپک به نتیجه می‌رسیدند اکنون قیمت نفت روی مدار 65 دلار بود. اوپک باید نقش خود را که ایجاد هماهنگی بین 13 کشور تولیدکننده نفت برای حفظ قیمت آن و فروش با قیمت واقعی است ایفا کند که امید می‌رود در این زمینه نشست 10 آذر برای ایران ثمربخش باشد. در این نشست طبیعتا روسیه هم نقش اساسی ایفا می‌کند و تصمیمات آمریکا و اتحادیه اروپا علیه این کشور، روس‌ها را بیش از هر زمانی برای همکاری با ایران ترغیب کرده است.

ایرنا نوشت: سران این کشور در این مدت تلاش کرده‌اند هماهنگ با ایران گام بردارند، چرا که منافع خود را در این راه می‌بینند که گواه این سخن، گفته‌های ولادیمیر پوتین است که آمادگی مسکو برای تعلیق رشد تولید نفت با هدف تثبیت بهای آن در بازارهای جهانی را اعلام کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :