موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107728 :کد

جناح های اصلی پارلمان اروپا:

رای گیری پارلمان اروپا درباره تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه

  چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ — ۰۶:۰۱
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -رای گیری پارلمان اروپا درباره تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه

جناح های اصلی پارلمان اروپا شامل محافظه کاران،سوسیالیست ها و لیبرال ها روز سه شنبه خواستار تعلیق مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحاد اروپا شدند و قرار است روز پنجشنبه در این باره رای گیری شود؛

جناح های اصلی پارلمان اروپا شامل محافظه کاران،سوسیالیست ها و لیبرال ها روز سه شنبه خواستار تعلیق مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحاد اروپا شدند و قرار است روز پنجشنبه در این باره رای گیری شود؛ اقدامی که دلیل آن سرکوب مخالفان بعد از کودتای ناکام اخیر در آن کشور اعلام شده است.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فرانس پرس، جناح های اصلی پارلمان اروپا روز پنجشنبه هفته جاری و در جلسه ای علنی در استراسبورگ با رای گیری، موضع خود درباره تعلیق مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا قطعی خواهند کرد هر چند این تصمیم برای دولت ها الزام آور نخواهد بود.

 

فرانس پرس تاکید می کند که چنین نیتی نشان دهنده تعمیق شکاف بین ترکیه و اتحادیه اروپا است. این در حالی است که اکثریت کشورهای عضو اتحادیه اروپا با توقف مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه مخالفند؛ مذاکراتی که از سال 2005 آغاز شد و به کندی پیش رفت. با این حال در پارلمان اروپا تقریبا نتیجه روشن است زیرا جناح های اصلی آن با وجود مخالفت فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار توقف این مذاکرات هستند.


موگرینی در نشست روز سه شنبه پارلمان اروپا خواستار آن شد «کانال ها با ترکیه باز بماند» و سناریوی تعلیف مذاکرات با ان کشور را مساله ای دانست که به «زیان همگان» منجر خواهد شد.
نعمان کورتولموش معاون نخست وزیر ترکیه نیز گفته است که « با این رای گیری، پارلمان اروپا از هر گفتگوی سازنده ای با ترکیه فاصله می گیرد و سوالاتی جدی درباره اعتبار اتحادیه اروپا به عنوان شریک ترکیه مطرح خواهد شد.»


کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در گزارشی از آنکارا انتقاد کرده بود و این کشور را در ارتباط با معیارهای پیوستن به اتحادیه اروپا به ویژه در مساله آزادی بیان و قانون مداری، «شکست خورده» توصیف کرده بود.از سوی دیگر، ترکیه گزینه های دیگری را به جای پیوستن به اتحادیه اروپا روی میز قرار داده است.رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه چهار روز پیش و به دنبال بروز تنش جدی در روابط این کشور با اتحادیه اروپا و تهدیدهای برخی مقامات اروپایی در تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه، دوباره موضوع پیوستن این کشور به سازمان همکاری شانگهای را مطرح کرد.


به گزارش ایرنا، وی این مطلب را در راه بازگشت از سفر دوره ای خود به پاکستان و ازبکستان، در داخل هواپیما و در گفت وگو با خبرنگاران و روزنامه نگاران همراه خود مطرح کرد. روزنامه های ترکیه گفته های اردوغان به ویژه در ارتباط با پیوستن این کشور به شانگهای را عنوان نخست شماره های روز یکشنبه گذشته خود انتخاب کردند.


او با تأکید بر اینکه اتحادیه اروپا 53 سال است که ترکیه را سر می دواند و هیچگاه در مورد ترکیه خیراندیش نبوده است، گفت: موضوع عضویت در اتحادیه اروپا برای ترکیه گریز ناپذیر نیست و با انتقاد از کشورهای اروپایی که خاک خود را مأمن امنی برای فعالیت تروریست ها (پ.ک.ک) کرده اند، گفته است: پیوستن ترکیه به سازمان همکاری شانگهای، موجب فرح و راحتی این کشور خواهد شد.او با یادآوری اینکه موضوع پیوستن کشورش به شانگهای را به رئیس جمهوری روسیه مطرح کرده، افزود: پوتین گفته است این موضوع را در درست بررسی قرار داریم.اردوغان با انتقاد از بدقولی و عمل نکردن اتحادیه اروپا به تعهدات خود در قبال ترکیه، گفت: تا پایان سال جاری میلادی منتظر می مانیم؛ نشد، این پرونده را می بندیم.


روابط ترکیه با اتحادیه اروپا به ویژه پس از کودتای نافرجام 15 جولای گذشته، اجرای مقررات حالت فوق العاده در کشور، لغو مصونیت سیاسی حزب کردی دمکراتیک خلق ها با 59 کرسی به عنوان سومین حزب بزرگ در پارلمان ترکیه، بازداشت رهبران و 10 نماینده این حزب به اتهام همکاری و همدستی با پ.ک.ک، برکناری شهرداران منتخب مناطق کردنشین از این حزب، اقدامات علیه رسانه های مخالف با اتهام همکاری با سازمان های تروریستی فتو و پ.ک.ک و برخی رهیافت های دولت آنکارا که از منظر اتحادیه اروپا نقض حقوق بشر و غیر دمکراتیک ارزیابی شده، رو به وخامت گذاشته است.


ایرنا نوشت: از سوی دیگر خودداری اروپا از لغو روادید برای شهروندان ترکیه در قبال قرارداد بازپس گیری پناهجویان خارجی فراری به اروپا و عمل نکردن به تعهد کمک سه میلیارد یورویی برای تأمین بخشی از هزینه های اسکان حدود سه میلیون آواره سوری و عراقی در این کشور، از جمله مهمترین موارد تنش آفرین در روابط ترکیه با اتحادیه اروپا است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :