موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107938 :کد

اتحادیه اروپا

حمایت پارلمان اروپا ازتوقف مذاکرات عضویت ترکیه دراتحادیه اروپا

  پنجشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۸
تعداد بازدید : ۲۳۶   
 تحلیل ایران -حمایت پارلمان اروپا ازتوقف مذاکرات عضویت ترکیه دراتحادیه اروپا

پارلمان اروپا روز پنجشنبه از توقف موقت مذاکره با آنکارا برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا پشتیبانی کرد.

پارلمان اروپا روز پنجشنبه از توقف موقت مذاکره با آنکارا برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا پشتیبانی کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، در پیشنهاد کتبی پارلمان اروپا آمده است که پارلمان 'از کمیسیون اروپا و از کشورهای عضو می خواهد که توقف موقت مذاکره با ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا را در دستور کار قرار دهند.'


پارلمان اروپا این پیشنهاد را با 479 رای مثبت در مقابل 37 رای منفی تصویب کرد. 107 عضو پارلمان نیز به این طرح رای ممتنع دادند.


اگرچه این پیشنهادِ پارلمان الزام آور نیست، اما 'کمیسیون اروپا' به عنوان شاخه اجرایی اتحادیه اروپا، معمولا هماهنگ با پارلمان عمل می کند.


روابط اتحادیه اروپا و آنکارا پس از آنچه اروپا سرکوب مخالفان دولت اردوغان در ترکیه می داند، به سردی گرایید. دولت اردوغان پس از کودتای نافرجام در این کشور، افزون بر دستگیری 37 هزار نفر، ده ها هزار کارمند دولت را نیز اخراج کرد.


'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری ترکیه، دیروز در واکنش به رای احتمالی پارلمان اروپا، گفت 'پیشاپیش از اینجا و مقابل دوربین های تلویزیونی و برای همه جهان بگویم، این رای ذره ای ارزش ندارد و مهم نیست که نتیجه اش چه باشد.'


ایرنا نوشت :   ترکیه اواخر سال 1999 رسما درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را مطرح کرد. مذاکره برای عضویت ترکیه از سال 2005 آغاز شد. اما کشورهای اروپایی بویژه پس از کودتای نافرجام تابستان در ترکیه، دولت این کشور به سرکوب آزادی های بنیادی متهم کردند و خواستار توقف روند مذاکرات شدند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :