موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/107946 :کد

نماینده مجلس افغانستان:

هدف حضور نظامی آمریکا فشار بر روسیه و منطقه است

  پنجشنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۵ — ۱۹:۰۵
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -هدف حضور نظامی آمریکا فشار بر روسیه و منطقه است

جعفر مهدوی نماینده مجلس افغانستان گفت که هدف حضور چندین ساله نظامیان آمریکایی در این کشور «فشار منطقه ای بر روسیه در آسیای میانه و پیشبرد اهداف خود در دیگر مناطق همجوار مانند خاورمیانه است.»

جعفر مهدوی نماینده مجلس افغانستان گفت که هدف حضور چندین ساله نظامیان آمریکایی در این کشور «فشار منطقه ای بر روسیه در آسیای میانه و پیشبرد اهداف خود در دیگر مناطق همجوار مانند خاورمیانه است.»

 

به گزارش تحلیل ایران  تارنمای روسی «افغانستان رو» روز پنجشنبه به نقل از مصاحبه با مهدوی نوشت: آمریکا نیروهای خود را با هدف تامین امنیت در افغانستان مستقر نکرده است و در آینده نیز چنین رویکردی ندارد.


وی ادامه داد: آمریکا با توسل به بی ثباتی و هرج و مرج که افغانستان را بی ثبات کرده بود، حضور نیروهای خود را در کشور ما طولانی کرد. بحران نبود امنیت به نفع واشنگتن شد، زیرا چنین وضعیتی ادامه می یابد و بهانه لازم برای این کار را دارد.


مهدوی بیان کرد: اکنون آمریکا از افغانستان به عنوان پایگاه پیشبرد اهداف خود در اوراسیا استفاده می کند که دلایل آن مشخص است، زیرا کشور ما به دلیل موقعیت ژئوپولیتیک اهمیت زیادی دارد.


وی گفت: همسایگی شبه جزیره مهم و راهبردی شامل هند و پاکستان، همجواری با آسیای میانه به عنوان حیاط خلوت روسیه و همچنین نزدیکی به خاورمیانه، افغانستان را حلقه این سه منطقه مهم کرده و افزون بر این مولفه ها، آمریکا با استفاده از کشور ما می تواند نفوذ معینی در خاورمیانه داشته باشد و از سوی دیگر موضوع ایران نیز برای واشنگتن مطرح است.


وی همچنین با بیان اینکه دونالد ترامپ گزینش شده جمهوریخواهان نبود، اظهار کرد: نامزد پیروز انتخابات آمریکا نماینده بخشی از جامعه است که احیای توانمندی های داخلی را می خواهند و ترامپ پیش از آنکه به منافع در آسیای میانه، خاور دور، منطقه آسیا و اقیانوس آرام توجه کند، برای هویت آمریکا اهمیت قائل است که رو به نابودی می رود و به همین دلیل در وهله نخست به مسائل داخلی توجه خواهد کرد.


مهدوی در ادامه گفت: ادامه راهبردهای واشنگتن در خاورمیانه و افغانستان برای آمریکا هزینه های سنگینی داشته و گروه جدید بازنگری جدی در این عرصه انجام خواهد داد.


ایرنا نوشت:  یکی از موارد جدید این بازنگری ممکن است، تغییر سیاست شکیبایی باشد که دولت آمریکا تاکنون در قبال پاکستان دنبال می کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :