موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/107997 :کد

سفیر ایران در لندن :

تاکید دبیرکل سازمان بین‌المللی دریایی بر اهمیت ایران در دنیا

  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۷
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -تاکید دبیرکل سازمان بین‌المللی دریایی بر اهمیت ایران در دنیا

دبیرکل سازمان بین‌المللی دریایی یادآور شد: ایران از نظر راهبردی جایگاه خاصی در جهان دارد و نقطه اتصال شرق و غرب است.

 

دبیرکل سازمان بین‌المللی دریایی یادآور شد: ایران از نظر راهبردی جایگاه خاصی در جهان دارد و نقطه اتصال شرق و غرب است.

 

به گزارش تحلیل ایران، تسنیم نوشت: حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه مجازی خود به دیدارش با دبیرکل سازمان بین‌المللی دریایی اشاره کرده و آورده است: چهارشنبه شب که برای تقدیم استوارنامه به عنوان سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان بین‌المللی دریایی به ملاقات دبیرکل این سازمان در لندن رفته بودم، وقتی شرایط جغرافیایی و ژئوپلتیک ایران به عنوان یکی از قدرت‌های بزرگ دریایی و کشتیرانی را برای وی تشریح می‌کردم، دیدم نگاه ایشان به نقطه‌ای در روبرو که در واقع نقشه‌ای از جهان بود خیره شده بود.


وی افزود: به ایشان توضیح دادم که ایران با 15 کشور دنیا همسایه است که از شمال کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه و مجاورت با دریای خزر و در جنوب با کشورهای حوزه خلیج فارس و در غرب با ترکیه و عراق  و در شرق با پاکستان و افغانستان را شامل می‌شوند و ایران می‌تواند با فراهم کردن مسیرهای ترکیبی متشکل از راه ریلی و راه آبی بازار بزرگ روسیه در شمال را به بازار بزرگ هند و شرق آسیا متصل کند و اخیراً هم توافقنامه‌ای میان سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان به مثابه کریدور شمال-جنوب امضا شده و کارهای عملیاتی آن در جریان است و با تکمیل شدن خط ریلی آستارا به آستارا قدم مهمی برای اتصال خطوط ریلی، جاده‌ای و آبی برداشته می‌شود که راه انتقال کالا را بسیار کوتاهتر می‌کند. ایران با ظرفیت فعلی خود در میان 21 قدرت بزرگ دریایی و کشتیرانی دنیا قرار دارد و ظرفیت این را دارد که ناوگان دریایی و کشتیرانی خود را با طراحی راه‌های جدید حمل و نقل دریایی افزایش دهد.


سفیر کشورمان در ادامه یادآور شد: در این میان وی تمام این مباحث را از روی نقشه بدقت دنبال می‌کرد و انگار که به نکته مهمی پی برده باشد گفت، بله شما با روسیه و ترکیه هم همسایه هستید و این موقعیت ممتازی را ایجاد می‌کند. ایران از نظر راهبردی جایگاه خاصی در جهان دارد و نقطه اتصال شرق و غرب می‌باشد. متاسفانه سال‌های تحریم محدودیت‌هایی را برای ایران ایجاد کرد، ولی خوشحالیم که سازمان بین‌المللی دریانوردی می‌تواند همکاری‌های خود را با ایران توسعه دهد. ایران می‌تواند نقش موثری در تدوین مقررات مهم دریایی و کشتیرانی در سازمان بین‌المللی دریانوردی ایفاء کند.


بعیدی نژاد با اشاره به همراهی خانم منصوریان معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان با خود در این دیدار، آورده است: ایشان که از کارشناسان ارشد سازمان بنادر و کشتیرانی و فارغ التحصیل رشته دریانوردی از سوئد هستند طی دو سال گذشته که در لندن حضور دارند با جدیتی مثال زدنی فعالیت و مشارکت بسیار موثری در مذاکرات فنی و حقوقی سازمان بین‌المللی دریانوردی داشته‌اند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :