موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/108051 :کد

ایران و بلاروس

مذاکرات عالی همکاری های قضایی ایران و بلاروس برگزار شد

  جمعه ۰۵ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۷
تعداد بازدید : ۱۸۹   
 تحلیل ایران -مذاکرات عالی همکاری های قضایی ایران و بلاروس برگزار شد

در مذاکرات هیات قضایی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمدجعفر منتظری دادستان کل و هیات های عالی بلاروس در مینسک پایتخت این کشور بر گسترش روابط در این حوزه تاکید مشترک شد.

در مذاکرات هیات قضایی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی محمدجعفر منتظری دادستان کل و هیات های عالی بلاروس در مینسک پایتخت این کشور بر گسترش روابط در این حوزه تاکید مشترک شد.

 

به گزارش تحلیل ایران   در سفر چهار روزه هیات جمهوری اسلامی به بلاروس محورهای مختلف از جمله تداوم مشورت های قضایی، اهمیت و نقش همکاری در توسعه مناسبات دو جانبه و چند جانبه از جمله افزایش امنیت سرمایه گذاری خارجی و کار آفرینان، مبارزه با تهدیدهای بین المللی نظیر جرایم سازمان یافته، پولشویی و قاچاق مواد مخدر بررسی شد.


منتظری در این سفر که شامگاه پنجشنبه پایان یافت با الکساندر کانیوک دادستان کل، والنتین سوکالا رئیس دیوان عالی، پتر میکلاشویچ رئیس دادگاه قانون اساسی، ایوان ناسکویچ رئیس کمیته تحقیقات و بازرسی و اولگ اسلیژوفسکی وزیر دادگستری بلاروس مذاکره کرد.


بنا به اعلام روز جمعه بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مینسک، دادستان کل ایران در این مذاکرات که با حضور محمدرضا صبوری سفیر جمهوری اسلامی برگزار شد، ضمن شرح بخشی از دستاوردهای نتایج سفر سال گذشته دادستان بلاروس به تهران، با اشاره به استفاده ابزاری قدرت های بزرگ از مباحث حقوق بشری، آمادگی ایران را برای همکاری با ناظران منصف و بی طرف اعلام کرد.


کانیوک دادستان کل بلاروس نیز با ارزشمند خواندن بیش از دو دهه روابط دوستانه بلاروس با جمهوری اسلامی، سفر هیات قضایی ایرانی به مینسک را آغازگر مرحله جدیدی در توسعه روابط دو جانبه بین دادستانی های دو کشور خواند.


آمادگی ایران برای ارائه تجارب خود در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیز از محورهایی بود که در دیدار هیات ایرانی با ایوان ناسکویچ رئیس کمیته تحقیق و بازرسی بلاروس مطرح شد.


این مقام با اشاره به اینکه بلاروس به دلیل قرار داشتن در مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر از پیامدهای این معضل بین المللی در امان نیز نیست، با استقبال از این همکاری ها علاقه خود را برای اعزام هیاتی به تهران در آینده نزدیک اعلام کرد.


بررسی مقایسه ای ساختارهای قضایی دو کشور و نحوه تعامل بین بخش های مختلف نیز از موضوع های گفت وگوی هیات قضایی ایران با رئیسان دیوان عالی و دادگاه قانون اساسی بلاروس بود.


در این دیدارها همچنین دو طرف تفاهم نامه های جاری در زمینه های قضایی بین دو کشور را بررسی کرده و بر تسریع در نهایی شدن موافقت نامه های ناتمام به عنوان پایه های حقوقی روابط تاکید کردند.


اعضای هیات قضایی جمهوری اسلامی افزون بر برگزاری نشست های رسمی، موضوع های مورد علاقه را با هیات های همتای بلاروسی در حاشیه ضیافت شام سفیر ایران در مینسک بررسی و پیگیری کردند.


بازدید از دانشکده بازآموزی قضات و تبادل نظر با اساتید حقوقی و کتابخانه ملی بلاروس نیز از دیگر برنامه های هیات قضایی ایران بود که در این برنامه ها نیز دو طرف با تاکید بر ضرورت آگاهی یابی و اشراف قضات از قوانین حقوقی کشورهای دیگر، توافق کردند تعاملات بین مراکز آموزشی قضات و دانشگاههای علوم قضایی دو کشور افزایش یابد.


علی اکبر بختیاری دادیار دادسرای دیوان عالی و رئیس دفتر دادستان کل، امین حسین رحیمی و محمود فیروزی معاونین دادستان کل نیز از اعضای هیات دادستانی ایران در سفر به مینسک بودند.


ایرنا نوشت: مردادماه سال گذشته نیز دادستان کل بلاروس در سفر به تهران با مقام های بلندپایه قضایی جمهوری اسلامی ایران از جمله آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه دیدار و برای توسعه همکاری ها در این حوزه مذاکره کرد.

                               

بلاروس     ایران     سیاسی     مسکو     قاچاق    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :