موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108079 :کد

مرکل

مرکل خواستار پایبندی اتحادیه اروپا و ترکیه شد

  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -مرکل خواستار پایبندی اتحادیه اروپا و ترکیه شد

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در تلاش برای حل و فصل مناقشه میان ترکیه و اتحادیه اروپا که خطر از میان رفتن توافق با آنکارا را درباره کنترل پناهجویان به همراه دارد.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان در تلاش برای حل و فصل مناقشه میان ترکیه و اتحادیه اروپا که خطر از میان رفتن توافق با آنکارا را درباره کنترل پناهجویان به همراه دارد، تاکید کرد که طرفین باید به تعهدات خود در برابر یکدیگر احترام بگذارند.

 

به گزارش تحلیل ایران  خبرگزاری رویترز نوشت، مرکل روز جمعه در جمع اعضای حزب 'اتحاد دمکرات مسیحی' (CDU) در شهر 'نیومونشتر' (Neumuenster) در شمال آلمان گفت: به گمان من توافق مربوط به پناهجویان با ترکیه به نفع هر دو طرف است و به همین علت ما در اروپا باید به تعهدات خود در این چارچوب عمل کنیم و ترکیه نیز باید همین کار را انجام دهد.


وی خاطرنشان کرد که این توافق به کنترل موج پناهجویان به اروپا و مقابله با قاچاق انسان کمک کرده است.


مرکل در پاسخ به این سئوال یکی از اعضای حزب که آیا در صورت شکست توافق با ترکیه، او طرح جایگزینی در این زمینه دارد یا خیر؟ گفت: من هیچ طرح جایگزینی ندارم. کار دشواری است اما برای تضمین اجرای این توافق سخت تلاش می کنم.


صدر اعظم آلمان افزود: همچنین تلاش می کنم به توافق های مشابهی با کشورهای دیگر برسیم.
در پی تهدید روز جمعه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر پایان دادن به کنترل های مرزی برای جلوگیری از ورود پناهجویان به اروپا، دولت آلمان با انتقاد از این موضع گفت که چنین مواضعی سازنده نیست.


«اولریکه دیمر» سخنگوی مرکل نیز روز جمعه گفت: ما توافق اتحادیه اروپا - ترکیه در زمینه کنترل پناهجویان را موفقیتی برای هر دو طرف و ادامه اجرای آن را به نفع تمام طرف ها می دانیم.


وی افزود: اتحادیه اروپا به تعهدات خود در چارچوب این توافق پایبند است و تهدید از هر طرفی که باشد سازنده و مفید نیست؛ هر جا مشکلی هست باید آن را حل کنیم .


سوزان چبلی (Sawsan Chebli ) سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز روز جمعه بر اهمیت ادامه مذاکرات با ترکیه تاکید کرد و گفت: مهم است که ما مذاکرات عضویت ترکیه (در اتحادیه اروپا) را متوقف نکنیم ؛ این کار موجب لطمه بیشتری به روابط بین ترکیه و اروپا می شود و این به نفع هیچکدام از دو طرف نیست.


طبق توافق 18 مارس (28 اسفند 94) اتحادیه اروپا با ترکیه ، آنکارا موافقت کرد پناهجویانی را که از ترکیه راهی یونان شده اند، بازگرداند و در عوض، بنا بر یک برنامه منظم، آوارگان سوری را راهی اروپا کند. ترکیه تهدید کرده است در صورت فراهم نشدن امکان سفر بدون روادید اتباع ترکیه به عنوان نخستین گام الحاق این کشور به اتحادیه اروپا، اجرای این توافق را متوقف خواهد کرد و دو طرف هنوز در این زمینه به توافق نرسیده اند.


در پی رای پارلمان اروپا برای تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، اردوغان روز جمعه تهدید کرد که مرزهای ترکیه را به روی پناهجویان باز می کند تا آنها بتوانند راهی اروپا شوند.


پارلمان اروپا روز پنجشنبه قطعنامه غیرالزام آوری برای تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در واکنش به برخورد دولت آنکارا با مخالفان در پی کودتای نافرجام در این کشور، تصویب کرد.


ایرنا نوشت: در حالی که آلمان برای انتخابات پارلمانی سال 2017 آماده می شود، هجوم دوباره پناهجویان به اروپا می تواند به تقویت جایگاه حزب راستگرای 'جایگزین برای آلمان' (AfD) که موضع سختی در برابر پناهجویان دارد منجر شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :