موضوعات ‌مرتبط: سیاسی طالبان

a/108096 :کد

هسته رهبری طالبان

هسته رهبری طالبان از پاکستان به افغانستان منتقل شده‌ است

  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۰
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -هسته رهبری طالبان از پاکستان به افغانستان منتقل شده‌ است

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چندین منبع گزارش داد که جنبش طالبان افغانستان که رهبرانش برای بیش از یک دهه عمدتا در پاکستان فعالیت می‌کردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چندین منبع گزارش داد که جنبش طالبان افغانستان که رهبرانش برای بیش از یک دهه عمدتا در پاکستان فعالیت می‌کردند، اقدام به منتقل کردن هسته رهبری خود به کشور افغانستان کرده‌اند تا از "دستاوردهای" خود در افغانستان برای حضور دائمی در این کشور حمایت کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران ،  به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام طالبان نشان دهنده افزایش اطمینان این گروه به جنگش با دولت تحت حمایت آمریکا در کابل است. همچنین این اقدام طالبان می‌تواند تلاشی برای فاصله گرفتن این گروه از پاکستان که متهم به حمایت از جنبش آنها شده، باشد.

 

عمده رهبران طالبان از زمان سقوط حکومت این گروه در افغانستان در سال 2001 تاکنون در شهرهای کویته، کراچی و پیشاور پاکستان به سر برده‌اند.

 

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: شورای رهبری طالبان "چند ماه پیش" به افغانستان منتقل شده است. هرچند که او مشخص نکرد که به چه منطقه‌ای در افغانستان منتقل شده است.

 

یک مقام دیگر طالبان نیز گفت: این شورا به استان هلمند در جنوب افغانستان منتقل شده است؛ جایی که از نظر این شبه‌نظامیان پایگاه اصلی آنها محسوب می‌شود و بخش زیادی از تریاکی که باعث تامین مالی طالبان می‌شود، حاصل این استان است.

 

منابع دیگر وابسته به طالبان گفتند: شوراهای مذهبی، قضائی و جذب نیروی طالبان نیز به جنوب افغانستان منتقل شده‌اند.

 

دفتر اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، اعلام کرده، تاییدیه درخصوص رخ دادن چنین اتفاقی دریافت نکرده است.

 

هارون چخان سوری، سخنگوی اشرف غنی گفت: هیچ اطلاعاتی این مساله را که شورای رهبری طالبان به افغانستان منتقل شده باشند، تایید نمی‌کند. ما همچنان معتقدیم آنها از محل پناهگاه‌هایشان در خارج از افغانستان فعالیت می‌کنند.

 

ایسنا نوشت: با این حال ذبیح‌الله مجاهد، گفت: مقامات کابل از این تحرکات آگاهی داشتند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :