موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108105 :کد

فیدل کاسترو

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا درگذشت

  شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۵:۴۸
تعداد بازدید : ۳۷۵   
 تحلیل ایران -فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا درگذشت

تلویزیون کوبا خبر داد: فیدل کاسترو رهبر پیشین و بنیان گذار انقلاب کوبا در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

تلویزیون کوبا خبر داد: فیدل کاسترو رهبر پیشین و بنیان گذار انقلاب کوبا در سن 90 سالگی درگذشت.

 

به گزارش تحلیل ایران ، تلویزیون کوبا به نقل از رائول کاسترو برادر فیدل کاسترو، رهبر انقلاب این کشور اعلام کرد که وی پس از سالها تحمل بیماری در ساعت 7 بعدازظهر به وقت محلی روز جمعه در گذشت.


تارنمای راشا تودی گزارش داد ، رائول کاسترو در تلویزیون ملی این کشور با قرائت بیانیه ای دراین زمینه گفت که طبق وصیت او، جنازه اش سوزانده خواهد شد.


راشا تودی نوشت: در این بیانیه به علت دقیق مرگ فیدل کاسترو اشاره ای نشده است.


خبرگزاری رویترز روز شنبه با انتشار خبری در این زمینه نوشت: درگذشت فیدل کاسترو پایان بخش عصری از رهبران کمونیست است که مائو تسه تونگ چین، کیم ایل سونگ کره شمالی و نیکیتا خروشچف و لئونید برژنف شوروی سابق از آن جمله می باشند. وی با پنج دهه زمامداری کوبا، پس از ملکه الیزابت انگلیس و پادشاه تایلند بیشترین دوران حکمرانی را به خود اختصاص داد.کاسترو رکورددار طولانی ترین سخنرانی ها بود و بر اساس اطلاعات مندرج در تارنمای سازمان ملل، در 26 سپتامبر 1960 به مدت 4 ساعت و 29 دقیقه در مجمع عمومی سخنرانی کرد. وی در تاریخ 24 فوریه 1998 نیز پس از آنکه مجلس ملی کوبا او را برای 5 سال دیگر به ریاست جمهوری انتخاب کرد به مدت 7 ساعت و 30 دقیقه به سخنرانی پرداخت.


این خبرگزاری افزود: به گفته کاسترو، وی از 634 نقشه ترور و یا اقدام به آن جان سالم به در برد. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و کوبائیهای مقیم آمریکا بیشتر این اقدام ها را برنامه ریزی می کردند. قرص های سمی، سیگار برگ زهرآلود، حلزون انفجاری و لباس شنای آغشته به مواد شیمیایی از جمله این نقشه ها بودند.


وی با وجود نقشه های ترور فراوان، حمله آمریکا به خلیج خوکهای کوبا و پنج دهه تحریم اقتصادی توانست در دوران بیش از 9 رئیس جمهوری آمریکا از دوایت آیزنهاور گرفته تا بیل کلینتون حکمرانی نماید. وی در دوران جورج بوش پسر بود که از ریاست جمهوری کوبا کناره گرفت.


وی تا سال 1985 سیگار برگ می کشید ولی پس از ترک آن در باره مضرات استعمال دخانیات گفت: 'بهترین کاری که می شود با یک جعبه سیگار برگ انجام داد این است که آن را به دشمنتان بدهید.'
'فیدل کاسترو 5 بار ازدواج کرد و 9 فرزند دارد. 'فیدل کاسترو دیاز بالارت' بزرگترین فرزندش، پس او که به فیدلیتو مشهور است 67 سال دارد و دانش آموخته علوم هسته ای از شوروی سابق است. آلینا فرناندز یکی از دختران کاستروست که بیش از 60 سال عمر دارد در سال 1993 و در پوشش یک توریست از کوبا رفت و یکی از منتقدان حکومت وی به شمار می رود.'


ایرنا نوشت : فیدِل آلخاندرو کاسترو روث سیاستمدار و رهبر انقلاب کوبا در ۱۳ اوت ۱۹۲۶ به دنیا آمد. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس جمهور این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود. حزب کمونیست کوبا طی سال های ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ به رهبری وی اداره ‌شد. در دوران زمامداری او در کوبا صنایع و تجارت ملی‌سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی در این کشور به اجرا درآمد. کاسترو همچنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود. مردم کوبا و طرفدارانش در جهان او را قهرمان ضد امپریالیسم و کسی که توانسته استقلال کوبا را در برابر امپریالیسم آمریکا حفظ کند، می‌دانند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :