موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108196 :کد

ابراهیم الجعفری

تصویب قانون الحشد الشعبی یک پیروزی برای ملت عراق بود

  یکشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -تصویب قانون الحشد الشعبی یک پیروزی برای ملت عراق بود

وزیر امور خارجه عراق تصویب قانون پیوستن نیروهای الحشد الشعبی به بدنه نیروهای مسلح عراق را پیروزی ملت این کشور و ارزش های نظامی آن توصیف کرد.

وزیر امور خارجه عراق تصویب قانون پیوستن نیروهای الحشد الشعبی به بدنه نیروهای مسلح عراق را پیروزی ملت این کشور و ارزش های نظامی آن توصیف کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، 'ابراهیم الجعفری' وزیر خارجه عراق روز یک شنبه در جریان سخنانی در ورشو، پایتخت لهستان، با تاکید بر اینکه نیروهای بسیج مردمی عراق موسوم به 'الحشد الشعبی' از زمان تاسیس آن تحت فرماندهی کل نیروهای مسلح عمل می‌کرده است، تصویب قانون ادغام نیروهای الحشد الشعبی با ارتش این کشور را با عنوان 'هیات الحشد الشعبی'، پیروزی ملت عراق و ارزش‌های نظامی خواند.


وی تاکید کرد: تصویب قانون الحشد الشعبی در حفظ صلح و ثبات در عراق موثر است و تصویب این قانون موجب مشروعیت بخشی به الحشد الشعبی و حفظ حقوق قهرمانان آن خواهد شد.


الجعفری افزود: الحشد الشعبی شبه نظامی یا ملیشیا نیست آنطور که برخی کشورها و گروه‌ها و رسانه‌ها برای خدشه دار کردن یکپارچگی عراق در رویارویی با داعش عنوان می‌کنند.


وی گفت: مردم عراق جان خود را در دست گرفته و با خون خود برای دفاع از حاکمیت عراق و به نیابت از کشورهای جهان فداکاری می‌کنند.


وزیر خارجه عراق افزود: تلاش‌های وزارت خارجه همواره در راستای دفاع از فداکاری‌های ملت عراق و قهرمانان آن بوده است و مقامات دیپلماتیک از تمامی محافل و نشست‌های بین‌المللی برای انتقال حقایق در عراق و قهرمانی‌های ملت این کشور در رویارویی با تروریسم استفاده می‌کنند.


پارلمان عراق روز گذشته (شنبه) با حضور 210 نماینده و به ریاست 'سلیم الجبوری' تشکیل شد و به قانون شورای الحشد الشعبی رای مثبت داد.


براساس این قانون، پارلمان عراق با پیوستن نیروهای الحشد الشعبی به بدنه ارتش عراق موافقت کرد.


طرح تبدیل ساختار 'الحشد الشعبی' به یک نیروی رسمی زیر نظر شورای عالی امنیت ملی و ارتش عراق پس از ماه‌ها بررسی و رایزنی در مجلس این کشور به رأی نمایندگان گذاشته و به قانون تبدیل شد.


در سال ۲۰۱۴ و پس از افتادن موصل در ۵ تا ۱۳ ژوئن ۲۰۱۴ میلادی به دستِ نیروهای داعش در واکنش به فتوای مراجع عراق به‌ ویژه فتوای جهاد آیت‌الله سیستانی، این نیرو تشکیل شد.


ایرنا نوشت : الحشد الشعبی به عنوان یک نیروی کمکی در کنار ارتش عراق فعالیت می کند و هیچ گونه تناقضی با نیروهای مسلح ندارد بلکه به عنوان یک نیروی مردمی در کنار ارتش و نیروهای مسلح دولتی اقدامات لازم را برای پاکسازی عراق از گروه های تکفیری انجام می دهد و این موضوع در چارچوب قوانین موجود در عراق شکل گرفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :