a/108301 :کد

تهدیدات ترامپ رنگ باخت؛

شرکت های نفتی و قراردادهای جدید با ایران

  دوشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۵۶
تعداد بازدید : ۲۷۲   
 تحلیل ایران -شرکت های نفتی و قراردادهای جدید با ایران

شرکت اشلومبرگر، بزرگترین شرکت حفاری نفتی در جهان، با وجود وعده ترامپ برای لغو توافق هسته ای قراردادی زودهنگام با ایران امضاء کرده است.

 
شرکت اشلومبرگر، بزرگترین شرکت حفاری نفتی در جهان، با وجود وعده ترامپ برای لغو توافق هسته ای قراردادی زودهنگام با ایران امضاء کرده است.
 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی به قلم بنو فاکون نوشت: شرکت اشلومبرگر (Schlumberger ) بزرگترین شرکت حفاری نفتی در جهان اعلام کرد، به منظور بررسی یک میدان نفتی ایرانی، توافقی اولیه با این کشور امضاء کرده است. این در حالی است که دونالد ترامپ  پیروز  انتخابات آمریکا ممکن است مانع از انجام مراودات شرکت های مرتبط با آمریکا با تهران شود.

 

این قرارداد یکی از مهمترین قراردادهایی محسوب می شود که از زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امضاء شده است. ترامپ وعده داده است توافق هسته ای با تهران را برچیند، توافقی که سال گذشته با قدرت های جهانی حاصل شد.این وعده سبب شد بسیاری از شرکت های بین المللی برنامه های خود را برای وارد شدن به بازار ایران - با وجود ظرفیت های عظیم این کشور به عنوان یک بازار انرژی و مصرف کننده- به حالت تعلیق در آورند.اما سخنگوی شرکت اشلومبرگر در گفتگو با وال استریت ژورنال گفت: «این شرکت یک یادداشت تفاهم با شرکت ملی نفت ایران در زمینه ارزیابی فنی توسعه یک میدان امضاء کرده است.»

 

با آن که اشلومبرگر یک شرکت در آنتیل هلند است، اما یکی از مقرهایش در هوستون واقع شده است و این در حالی است که برخی از سهام تجاری آن در نیویورک قرار دارند. اگر این قرارداد تکمیل شود، این توافق نخستین قرارداد ایران با اشلومبرگر از زمانی محسوب می شود که این شرکت با اعمال تحریم های اروپایی بر ایران در سال دو هزار و ده، این کشور را ترک کرد.اشلومبرگر اعلام کرد، این توافق شامل اجرای عملیات خدمات میدان نفتی نمی شود و این شرکت قصد دارد به قوانین و مقررات کشورهایی که در آنها فعالیت می کند، پایبند بماند. با آن که بیشتر تحریم های بین المللی بر صنعت انرژی ایران در ماه ژانویه برداشته شدند، اما واشنگتن ممنوعیت شرکت های آمریکایی و شهروندان خود را از سرمایه گذاری در میدان های نفتی ایران حفظ کرده است.

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: شرکت های بزرگ نفتی اروپایی برای ورود به بازار ایران تلاش کرده اند و این موضوع با توافق نامه شرکت توتال فرانسه برای پیوستن به سرمایه گذاری چهار میلیارد و هشتصد میلیون دلار در میدان گازی ایران ساعاتی قبل از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا به اوج خود رسید.با وجود ابهامات بر سر این موضوع که رئیس جمهور جدید آمریکا در ارتباط با توافق هسته ای ایران چه کاری انجام خواهد داد، اشلومبرگر تنها شرکتی نیست که در تلاش برای یافتن فرصت هایی در ایران است. بلافاصله پس از انتخاب ترامپ، شرکت نروژی دی ان او DNO به منظور بررسی یک میدان نفتی مهم در ایران -که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد- با این کشور توافق نامه امضاء کرد.با وجود تلاش قانون گذاران آمریکایی برای انجام نشدن مراوده ایرباس با ایران، این شرکت هواپیمایی اخیراً حمایت دولت آمریکا را برای صادر کردن بیش از صد فروند جت مسافربری به ایران کسب کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :