موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خانواده

a/108325 :کد

سیاست‌های کلی خانواده

سیاست‌های کلی خانواده برای اجرا ابلاغ شد

  دوشنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۰
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -سیاست‌های کلی خانواده برای اجرا ابلاغ شد

سیاست‌های کلی خانواده از سوی جهانگیری معاون اول رییس جمهور برای اجرا به معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ شد.

سیاست‌های کلی خانواده از سوی جهانگیری معاون اول رییس جمهور برای اجرا به معاونت امور زنان و خانواده ابلاغ شد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، پیرو ابلاغ سیاست‌های کلی خانواده مصوب مقام معظم رهبری و ابلاغ نامه شماره ۷۱۷۵۸ مورخ ۹۵.۰۶.۱۵ ریاست محترم جمهوری ، سیاست‌های مذکور از سوی معاون اول رییس جمهور به معاونت اموز زنان به شرح ذیل جهت اجرا ابلاغ می‌شود:


۱- ایجاد جامعه‌ای خانواده محور و تقویت و تحکیم خانواده و کارکردهای اصلی آن بر پایه الگوی اسلامی خانواده به عنوان مرکز نشو و نما و تربیت اسلامی فرزند و کانون آرامش بخش.


دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – سازمان صداوسیما.


۲- محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی.


دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت علوم، تحقیقا تو فناوری – وزارت راه و شهرسازی.


۳- برجسته کردن کارکردهای ارتباط خانواده و مسجد برای حفظ و ارتقاء هویت اسلامی و ملی و صیانت از خانواده و جامعه.


دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – سازمان صداوسیما.


۴- ایجاد نهضت فراگیر ملی برای ترویج و تسهیل ازدواج موفق و آسان برای همه دختران و پسران و افراد در سنین مناسب ازدواج و تشکیل خانواده و نفی تجرد در جامعه با وضع سیاست‌های اجرایی و قوانین و مقررات تشویقی و حمایتی و فرهنگ‌سازی و ارزش‌گذاری به تشکیل خانواده متعالی بر اساس سنت الهی.


دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت ورزش و جوانان – سازمان برنامه و بودجه کشور – سازمان صداوسیما – بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.


۵- تحکیم خانواده و ارتقاء سرمایه اجتماعی آن بر پایه رضایت و انصاف، خدمت و احترام و مودت و رحمت با تأکید بر:


- به‌کارگیری یکپارچه ظرفیت‌های آموزشی، تربیتی و رسانه‌ای کشور در جهت تحکیم بنیان خانواده و روابط خانوادگی.


- فرهنگ سازی و تقویت تعاملات اخلاقی.


- مقابله مؤثر با جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی و رفع موانع و زدودن آسیب‌ها و چالش‌های تحکیم خانواده.


- ممنوعیت نشر برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده.


- ایجاد فرصت برای حضور مفید و مؤثر اعضای خانواده در کنار یکدیگر و استفاده مؤثر خانواده از اوقات فراغت به صورت جمعی.


دستگاه‌های همکار: وزارت آموزش و پرورش – وزارت ورزش و جوانان – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – سازمان صداوسیما


۶- ارائه و ترسیم الگوی اسلامی خانواده و تقویت و ترویج سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی با:


- ترویج ارزش‌های متعالی و سنت‌های پسندیده در ازدواج و خانواده.


- پر رنگ کردن ارزش‌های اخلاقی و زدودن پیرایه‌های باطل از آن.


- مبارزه با اشرافیت و تجمل‌گرایی و مظاهر فرهنگ غرب.


- اصلاح رفتار گروه‌های مرجع و برجسته سازی رفتارهای شایسته آنها و جلوگیری از شکل‌گیری گروه‌های مرجع ناسالم.


دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت آموزش و پرورش – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت ورزش و جوانان – سازمان صداوسیما.


۷- بازنگری، اصلاح و تکمیل نظام حقوقی و رویه‌های قضایی در حوزه خانواده متناسب با نیازها و مقتضیات جدید و حل و فصل دعاوی در مراحل اولیه توسط حکمیت و تأمین عدالت و امنیت در تمامی مراحل انتظامی، دادرسی و اجرای احکام در دعاوی خانواده با هدف تثبیت و تحکیم خانواده.


دستگاه‌های همکار: وزارت دادگستری – وزارت کشور – معاونت حقوقی ریاست جمهوری.


۸- ایجاد فضای سالم و رعایت روابط اسلامی زن و مرد در جامعه.


دستگاه‌های همکار: وزارت کشور – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت آموزش و پرورش- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – سازمان صداوسیما.


۹- ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آنها درباره اشتغال، ازدواج و مسکن.


دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت راه و شهرسازی – وزارت امور اقتصادی و دارایی – سازمان برنامه و بودجه کشور.


۱۰- ساماندهی نظام مشاوره‌ای و آموزش قبل، حین و پس از تشکیل خانواده و تسهیل دسترسی به آن بر اساس مبانی اسلامی ـ ایرانی در جهت استحکام خانواده.


دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت دادگستری – سازمان صداوسیما.


۱۱- تقویت و تشویق خانواده در جهت جلب مشارکت خانواده برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های کشور در همه عرصه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دفاعی.


دستگاه‌های همکار: وزارت کشور – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – سازمان صداوسیما.


۱۲- حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان و مسؤولیت تربیتی و معنوی زنان و مردان و توانمندسازی اعضای خانواده در مسؤولیت پذیری، تعاملات خانوادگی و ایفاء نقش و رسالت خود.


دستگاه‌های همکار: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت آموزش و پرورش – وزارت علوم، تحقیقات و فناوری – وزارت کشور – سازمان صداوسیما.


۱۳- پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و عوامل تزلزل نهاد خانواده بویژه موضوع طلاق و جبران آسیب‌های ناشی از آن با شناسایی مستمر عوامل طلاق و فروپاشی خانواده و فرهنگ‌سازی کراهت طلاق.


دستگاه‌های همکار: وزارت کشور – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – سازمان صداوسیما.

۱۴- حمایت حقوقی، اقتصادی و فرهنگی از خانواده‌های با سرپرستی زنان و تشویق و تسهیل ازدواج آنان.


دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت دادگستری – وزارت کشور.


۱۵- اتخاذ روش‌های حمایتی و تشویقی مناسب برای تکریم سالمندان در خانواده و تقویت مراقبت‌های جسمی و روحی و عاطفی از آنان.


دستگاه‌های همکار: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی – وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی – سازمان صداوسیما.


۱۶- ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه جانبه خانواده‌ها بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده.


دستگاه‌های همکار: وزارت بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی – وزارت علوم، تحقیقا تو فناوری – سازمان صداوسیما.

لازم است در راستای تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی مذکور به شرح زیر اقدام نمایید:

الف: حسب تشخیص معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسات دولتی  نهادهای انقلاب اسلامی جهت همکاری با آن معاونت، دعوت شوند.


ب: لازم است معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در پیگیری و اجرای سیاست‌های ابلاغی از ظرفیت و همکاری دبیرخانه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و سایر شوراها و ستادهای عالی، بهره‌گیری نماید.


ج: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند برنامه‌ها، اقدامات و پیشنهادات خود را در قالب سیاست‌های کلی خانواده، به صورت دقیق و شفاف با زمان‌بندی و شاخص‌های ارزیابی، تهیه و به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری (دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده)، ارائه نمایند.


د: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند حداکثر ظرف سه ماه نسبت به ارسال برنامه تدوین شده به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جهت تصویب و تدوین برنامه ملی توسط ستاد ملی زن و خانواده اقدام نمایند.


ه: چنانچه در تهیه و یا اجرای برنامه‌های هر دستگاه، نیاز به وضع بخشنامه، مقررات و یا قوانین باشد، پیشنهاد لازم از سوی آن دستگاه تهیه و به معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ارائه شود تا جهت تصویب مراحل قانونی خود را طی نماید.


و: کلیه دستگاه‌های همکار موظفند گزارش اقدامات خود را مطابق برنامه‌های مصوب معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری (دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده)، در مقاطع سه ماهه به دبیرخانه ستاد مذکور، ارسال نمایند و آن معاونت موظف است جمع‌بندی گزارش عملکرد دستگاه‌های همکار به همراه گزارشی از روند اجرا و پیشرفت برنامه‌های مرتبط، موضوع را هر شش ماه یک بار به دفتر معاون اول رییس جمهور ارسال نماید.»

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :