موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108467 :کد

وزیر امور مجلس شورا:

دلایل تمایل اعراب خلیج فارس برای عدم شرکت عمان در اتحادیه

  ﺳﻪشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۹:۵۵
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -دلایل تمایل اعراب خلیج فارس برای عدم شرکت عمان در اتحادیه

یک روزنامه چاپ لندن در تحلیلی به اظهارات وزیر بحرینی درباره تشکیل «اتحادیه خلیج (فارس)» بدون حضور عُمان پرداخت و دلایل آن از جمله همراه نبودن مواضع مسقط با عربستان در پرونده سوریه و یمن تشریح کرد.

یک روزنامه چاپ لندن در تحلیلی به اظهارات وزیر بحرینی درباره تشکیل «اتحادیه خلیج (فارس)» بدون حضور عُمان پرداخت و دلایل آن از جمله همراه نبودن مواضع مسقط با عربستان در پرونده سوریه و یمن و نیز موضوع ایران را تشریح کرد.


به گزارش تحلیل ایران، «غانم البوعینین» وزیر امور مجلس شورا و نمایندگان بحرین هفته جاری اعلام کرد پرونده «اتحادیه خلیج [فارس]» در نشست کشورهای عضو شورای همکاری (که ماه آینده "دسامبر" در بحرین برگزار می‌شود) بررسی خواهد شد و عُمان در این اتحادیه حضور نخواهد داشت.


روزنامه الکتریکی «رأی‌الیوم» که از لندن بروزرسانی می‌شود، در سرمقاله خود در این باره نوشت: سخن البوعینین واضح است و نیازی به تفسیر ندارد؛ وی تأکید کرد در رأس جدول کاری نشست آینده اعضای شورای همکاری خلیج (فارس)، گذاشتن خشت اول «اتحادیه خلیج (فارس)» به جای شورای همکاری انجام خواهد شد و در این اتحادیه پنج کشور شرکت‌کننده در ائتلاف عربی علیه یمن (عربستان، بحرین، کویت، قطر و امارات) حضور خواهند داشت.

در ادامه این گزارش آمده است: عُمان عضو این اتحادیه نخواهد بود، عمانی که 3 سال پیش در «نشست منامه» به تشکیل اتحادیه مذکور مخالفت کرد؛ این مخالفت توسط «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان که از جمله حضار بود ، نشان داده شد.

رأی‌الیوم سپس نوشت: روابط سعودی با عمان آنگونه که باید ، خوب نیست و شکاف میان دو طرف زمانی بیشتر شد که سران عربستان از مذاکرات 6 ماهه محرمانه آمریکایی-ایرانی (در موضوع هسته‌ای) خبردار شدند در حالی که چیزی از آن نمی‌دانستند. این مذاکرات در نهایت به توافق هسته‌ای میان ایران و 5+1 انجامید. فاصله میان عمان و ریاض زمانی بیشتر شد که مسقط خودش را از جنگ علیه یمن عقب کشید و قبول نکرد به عملیات موسوم به «توفان قاطع» بپیوندد.

در ادامه این گزارش آمده است: مقامات عمانی طی سال‌های گذشته، سیاستی مستقل از شورای همکاری اتخاذ کرد، با عربستان به عنوان رهبر شورای همکاری محافظه‌کارانه برخورد کرد، اتخاذ یک موضع بیطرفانه در قبال سوریه را ترجیح دادند، سفارت خود در دمشق را حفظ کرد و در زمانی که عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) میلیاردها دلار حمایت مالی از معارضان مسلح سوری برای سرنگونی نظام این کشور داشتند، یوسف بن علوی به دمشق رفت و با همتای سوری خود «ولید معلم» دیدار کرد.

مقامات عمان همچنین به حفظ روابط خوب با ایران نیز  اصرار داشتند، سفارتشان در تهران را نبستند و سفیرشان را فرانخواندند مانند کاری که دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس در اعتراض به حمله به سفارت عربستان در تهران پس از اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته عربستانی انجام دادند.

رأی‌الیوم تصریح کرد: این مواضع قطعا خشم عربستان را برمی‌انگیزد و عمان را مورد حملات تند انتقادگونه از طریق ارتش سایبری عربستان در شبکه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیسبوک قرار می‌دهد که طی آن اتهاماتی از قبیل قاچاق سلاح برای حوثی ها از طریق عمان مطرح می‌شود ، سلاحی که موشک‌های بالستیک ایرانی از جمله آن است.

این روزنامه نوشت: درباره مواضع دیگر کشورهای خلیج (فارس) در قبال تشکیل اتحادیه خلیج (فارس) بدون حضور عمان چیزی نمی‌دانیم درباره کشورهایی مانند کویت، امارات و قطر صحبت می‌کنیم این کشورها از این اتحادیه اصولا استقبال می‌کنند یا اینکه برخی سکوت کرده‌اند و مخالفتی نمی‌کنند تا عربستان را به عنوان صاحب این طرح عصبانی نکنند اما زمانی که گام‌های عمیق برای اجرایی شدن آن برداشته شود ممکن است برخی مواضع در این زمینه با توجه به نتایج جنگ یمن و سوریه که کم‌کم در حال آشکار شدن است، تغییر کند.

مشرق نوشت: در پایان این گزارش آمده است: نمی‌توان از این موضوع نتیجه روشنی گرفت اما در حال حاضر رویکردی از سوی عربستان و متحدانش در جنگ یمن برای قطع ارتباط با عمان و رفتن به سوی کشورهایی با نظام پادشاهی مانند اردن و مغرب وجود دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :