موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108715 :کد

اقلیم کردستان

اعتراضات به بحران مالی اقلیم کردستان عراق به تنش کشیده شد

  پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۵ — ۲۲:۳۸
تعداد بازدید : ۱۹۴   
 تحلیل ایران -اعتراضات به بحران مالی اقلیم کردستان عراق به تنش کشیده شد

در حالی که تنش ها بین معترضان به بحران مالی در اقلیم کردستان عراق با نیروهای امنیتی در روز پنجشنبه شدت یافت، برخی از اعضای کُرد پارلمان عراق می گویند .

در حالی که تنش ها بین معترضان به بحران مالی در اقلیم کردستان عراق با نیروهای امنیتی در روز پنجشنبه شدت یافت، برخی از اعضای کُرد پارلمان عراق می گویند بندهایی را برای الزام آور کردن توافق اربیل – بغداد به قانون بودجه سال 2017 میلادی عراق اضافه کرده اند.

 

به گزارش تحلیل ایران معترضان که به طور عمده آنها را معلمان وابسته به آموزش و پرورش اقلیم تشکیل می دهند، روز پنجشنبه بار دیگر در شهر سلیمانیه دست به تظاهرات زده و خواهان پایان نظام پرداخت با تاخیر و نصف حقوق شدند .


 برخلاف اعتراضات قبلی، پلیس شهر سلیمانیه شماری از راهپیمایان را دستگیر و اقدام به استقرار شمار زیادی از نیروهای خود در سطح شهر برای پایان دادن به اعتراضات کرده است.


در همین حال مسعود حیدر عضو کُرد کمیته دارایی پارلمان  گفت: سرانجام بعد از بحث های فراوان موفق شدیم بندهایی را به قانون بودجه سال 2017 میلادی عراق اضافه کنیم تا توافق صورت گرفته بین اربیل- بغداد شکل الزام آور بخود بگیرد و طرفین نتوانند از تعهد صورت گرفته شانه خالی کنند.


وی افزود: براساس این بندهای قانونی دولت اقلیم کردستان عراق ملزم به صادرات 550 هزار بشکه نفت در روز و بازگشت درآمد حاصل از آن به خزانه دولت مرکزی عراق است و دولت مرکزی نیز بعد از کسر موارد حاکمیتی از این محل، بودجه را برای تامین حقوق کارمندان روانه اقلیم خواهد کرد.


این عضو کرد پارلمان عراق تاکید کرد بندهای الزام آور به تایید اعضای کمیته دارایی پارلمان عراق رسیده است.


همزمان با این تحولات هوشیار عبدالله رئیس فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان عراق در گفت وگو با رسانه ها با انتقاد از نحوه پرداخت حقوق کارمندان بخشی از ارگان های وابسته به وزارت کشور در اقلیم کردستان عراق گفت: در اقلیم کردستان عراق ارگان هایی چون ثبت احوال و اقامت در حالی با تاخیر در پرداخت حقوق کارمندانش روبه رو است که در بغداد وزارت کشور حقوق برج یازدهم کارمندان را هم پرداخت کرده است، از این رو ما پیشنهاد کرده ایم حقوق این ارگانها نیز برای تضمین در پرداخت به یکی از بانک های موجود در کرکوک ارسال شود.


وی افزود: دولت اقلیم کردستان عراق با عدم ارسال درآمدهای این ارگانها و افزایش بی رویه استخدام در این بخش ها باعث ایجاد مشکل و عدم ارسال حقوق کارمندان از سوی دولت اتحادیه شده است.


ایرنا نوشت : هوشیار عبدالله تاکید کرد تا زمانی که درآمدهای این ارگانها به بغداد ارسال نشود مشکل حقوق کارمندان این بخش ها در اقلیم حل نخواهد شد و تاوان این وضعیت را کارمندان شاغل در اقلیم پرداخت خواهند کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :