موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/108788 :کد

دهه آخر صفر

چهار هزار زائر خارجی در دهه آخر صفر در مشهد حضور یافتند

  جمعه ۱۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۹
تعداد بازدید : ۲۸۱   
 تحلیل ایران -چهار هزار زائر خارجی در دهه آخر صفر در مشهد حضور یافتند

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی گفت: مشهد در دهه پایانی ماه صفر پذیرای بیش از چهار زائر از کشورهای افغانستان ،عراق و ترکیه بود.

سخنگوی جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده رضوی گفت: مشهد در دهه پایانی ماه صفر پذیرای بیش از چهار زائر از کشورهای افغانستان ،عراق و ترکیه بود.

 

به گزارش تحلیل ایران ؛  حسین رضایی روز جمعه گفت : با محوریت گزارش جمع بندی و نهایی از خدمات رسانی این جمعیت به زائران پیاده رضوی افزود : در این مدت 298 هزار زائر پیاده نیز ار نقاط مختلف کشور به مشهد وارد شدند.


وی اضافه کرد: این زائران از 6 محور شهر های قوچان ، نیشابور، تربت حیدریه، فریمان، سرخس و کلات در قالب دو هزار 60 کاروان از 19 استان کشور وارد مشهد شدند .


وی با اشاره به رشد 13 درصد جمعیت زائران پیاده امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته گفت: 41 درصد زائران را بانوان و 59 درصد را مردان تشکیل می دادند .


وی عنوان کرد: خدمت رسانی به زائران پیاده در سه قالب شامل خدمات رفاهی، درمانی و فرهنگی بود که در محل ایستگاههای بین راهی و اسکان شهری ارائه می شد.


وی گفت : طی این ایام 260 ایستگاه صلواتی در مسیرهای جاده ای به زائران خدمت می داد که بزرگ ترین آنها ایستگاه خدمه آستان قدس رضوی با ظرفیت خواب بیش از پنج هزار نفر در ملک آباد نزدیکی مشهد و کوچک ترین در مسیر جاده فریمان توسط یک خانواده روستائی ایجاد شده بود .


وی گفت : در مشهد 240 مرکز اسکان با کلیه خدمات با ظرفیت 110 هزار نفر برای پذیرائی از زائرانی که محل اقامت نداشتند توسط واحد اسکان جمعیت خدمتگزار و همکاری دستگاههای مختلف استان آماده شده بود که از این تعداد 180مدرسه و بقیه حسینیه ها و سالن های ورزشی و منازل مردم مشهد بود .


به گفته وی ، در مجموع 75 هزار و 420 نفر با اقامت سه روزه و صبحانه ناهار شام و خدمات درمانی رایگان در مشهد طی روزهای آخر صفر اسکان یافتند و بقیه زائران پیاده وارد شده، محل اسکان خود را از قبل تدارک دیده بودند.


رضائی گفت: بزرگترین کاروانهای زیارتی پیاده را شامل هیات رهپویان ولایت از نیشابور با سه هزار نفر از بانوان زائر و دانشجویان دانشگاههای کشور با یک هزار و 800 نفر و کوچک ترین کاروان هیات غریبان الرضا (ع)کاشان با 22 نفر بود .


وی گفت : دورترین مسیر حرکت زائران پیاده از شهرستان کلاله در استان گلستان بوده است .
وی تعداد کاروانهای پیاده اهل سنت را هشت مورد با یک هزار نفر جمعیت و کاروانهای خارجی از کشورهای افغانستان ، ترکیه و عراق را در مجموع با چهار هزار و 90 زائر عنوان کرد .


وی با اعلام اینکه شعاع عملیاتی خدمت رسانی 800 کیلومتر محورهای منتهی به مشهد بوده ، گفت : این حضور زائران پیاده خود عاملی از همدلی مردم و مسئولان و تقویت فرهنگ میزبانی بود به گونه ای که شوراهای اسلامی روستائی ، هیات مدیره بقاع متبرکه و امام زادگان، مساجد و حسینه های بین راهی و مردم استانهای گلستان، خراسان شمالی و جنوبی و سمنان و اهالی روستای اهل سنت جمالده با ایجاد ایستگاه های بین راهی به زائران خدمات دادند.


وی افزود: در حوزه خدمات دولتی با مدیریت استانداری خراسان رضوی 21 اداره دولتی و سازمانهای مردم نهاد در امر خدمت رسانی به زائران پیاده فعال بودند .


وی توجه ویژه و تقویت فرهنگ میزبانی را بخشی از برکات این حضور دانست وکفت:و خدمات دهی به زائران اسکان یافتته در30 مدرسه ، شرکت مردم در طرح جهاد خدمت، ایجاد ایستگاههای میزبانی از زائران در مبادی ورودی توسط شهرداری و خدمت بیش از 15 هزار خدمه در جمعیت خدمتگزار زائران پیاده با همکاری حج و زیارت ،آستان قدس رضوی ،آموزش و پرورش ،هیات های مذهبی ومردمی و متوسلین به جواد الائمه (ع) از نمونه های آن است.


ایرنا نوشت:رفع مشکل آبرسانی به ایستگاههای بین شهری با تشکیل هیات سقاهای رضوی توسط واحد جاده ای جمعیت خدمتگزار با حضور 80 تانکر آبرسان مردمی و شهرداری و کمک آبفای مشهد، اعزام پاکبانان افتخاری تا شعاع 10 کیلومتری مشهد و اعزام اتوبوس برا ی مسیر های جاده ای، توسط معاونت خدمات شهری شهرداری و ایجاد قرارگاه فرهنگی با مدیریت اداره کل فرهنگی معاونت زیارت استانداری و محوریت حوزه علمیه برای اعزام مبلغان از دیگر خدمات دراین خوزه است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :