موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/108888 :کد

تنهایی عربستان با خروج آمریکا:

انتقام ترامپ و کابوس های ریاض

  شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ — ۲۱:۱۳
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -انتقام ترامپ و کابوس های ریاض

سعودی ها که همه داشته های خود را برای کلینتون هزینه کرده بودند حالا نگران انتقام ترامپ و بازگشت استراتژی های کیسینجری به کاخ سفید هستند.ریاض به زودی درخلیج فارس تنهامی شود و بریتانیا نیزحمایت نمی کند.

سعودی ها که همه داشته های خود را برای کلینتون هزینه کرده بودند حالا نگران انتقام ترامپ و بازگشت استراتژی های کیسینجری به کاخ سفید هستند.ریاض به زودی در خلیج فارس تنها می شود و بریتانیا نیز اقدام جدی در حمایت از آنها انجام نخواهد داد.


به گزارش تحلیل ایران، خانه ملت نوشت: کابوس های ریاض تمامی ندارد. رژیم سعودی که برای فرار از سقوط پس از موج دموکراسی خواهی بیداری اسلامی ظرف پنج سال گذشته به عنوان اصلی ترین عامل ایجاد ناامنی و حمایت از تروریسم در خاورمیانه ایفای نقش کرده است اما تاکنون به نتیجه ای دست نیافته است.


ریاض که سابقه ایجاد القاعده و طالبان را در کارنامه داشته است گمان می کرد از طریق داعش ، جبهه النصره  و ده ها گروه تروریستی تکفیری دیگر می تواند به موفقیت در جنگ نیابتی خاورمیانه دست پیدا کند ولی خود به تهدیدی ملموس علیه جامعه جهانی تبدیل شد و در ادامه با ورشکستگی اقتصادی مواجه گردید.عربستان که همیشه پشت آمریکا حقارت هویتی خود را پنهان کرده است در جریان انتخابات الکترال 2016 با سرمایه گذاری بر محاسبات کلاسیک از «هیلاری کلینتون» حمایت و میلیاردها دلار برای کمپین دموکرات ها هزینه کرد. سعودی ها آنچنان شیفته وعده های ضدایرانی هیلاری شده بودند که ترامپ را به باد فحاشی کشیدند. در مقابل «دونالد ترامپ» هم از رفتارهای جنون انگیز سعودی و هزینه های کمرشکن حمایت آمریکا از ریاض انتقاد کرد.


عربستان پس از اعلام نتیجه انتخابات آمریکا با سراسیمگی «عادل الجبیر» را حداقل 3 مرتبه عازم واشنگتن کرد تا دل ترامپ را به چنگ آورد اما رئیس جمهوری منتخب آمریکا قطعا فراموش نخواهد کرد که شاهزاده های سعودی او را تهدید کرده بودند.در میان خوف سعودی ها از رویکرد انتقامی ترامپ ، ریاض به شدت نگران نوع نگاه رئیس جمهوری منتخب آمریکا به جنگ سوریه و لزوم تفاهم با روسیه در آسمان دمشق است.لابی سعودی برای تطمیع ترامپ با بسته های مشوق میلیاردی و تهدیدهای ریز به سراغ واشنگتن رفته اند. گفته می شود که احتمالا رجزخوانی های ریاض در مورد امتناع آمریکا از خرید نفت سعودی  اقدام تهاجمی است که از حرف فراتر نخواهد رفت.


ریاض امیدوار است که تعدیل برخی مواضع ترامپ در موضوعات داخلی در سیاست خارجی و دیپلماسی آینده کاخ سفید نیز بروز و ظهور پیدا کند. نکته امیدوار کننده برای رژیم سعودی اینجاست که رژیم صهیونیستی در چانه زنی با ترامپ متحدین عرب آمریکا را فراموش نخواهد کرد.سیاست خارجی ناشناخته ترامپ موضوعی است که واشنگتن ، ریاض یا حتی بروکسل را نیز دچار سردرگمی کرده است اما کرملین با آرامش نظاره گر تحرکات واشنگتن است.منهای تمام گمانه زنی ها درباره روابط رژیم سعودی با کاخ سفید ، با آغاز دوران ترامپیسم می توان گفت که بازگشت استراتژی های کیسنیجری همراه با انزواگرایی ایالات متحده به هیچ عنوان مطلوب ریاض نیست. نگاه سود و زیانی ترامپ به ناتو که منجر به رویگردانی آمریکا از شرکای غربی خواهد شد در مورد کشورهایی نظیر عربستان و اعضای شورای همکاری های خلیج فارس به شکلی تشدید شده بروز و ظهور پیدا خواهد کرد.


گفتنی است که روند خروجی نیروی دریایی آمریکا از خلیج فارس که از 4 سال پیش آغاز شده بود در حال تسریع است. هفته گذشته فرماندهی امنیتی خلیج فارس و دریای عمان به نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا تحویل داده شد که نشان دهنده راهبرد بلند مدت ایالات متحده برای تخلیه خاورمیانه و توجه به دریای چین جنوبی با محوریت بحران مجمع الجزایر اسپراتلی است.رژیم سعودی اگرچه به لندن با لبخند نگاه می کند و پایگاه نظامی بحرین را در اختیار بریتانیا می گذارد اما با بازگشت کت قرمزها و سیاست های کیسینجری آمریکا به شدت دچار یاس و سرخوردگی شده اند. تشدید عملیات روانی ایران هراسی اقدام تهاجمی است که قطعا لابی نفتی ریاض در دستورکار قرار خواهد داد اما خطر هرنوع برخورد نظامی یا حتی نقض برجام بیش از همه گریبان رژیم سعودی را خواهد گرفت.در میان بلبشوی ذهنی رژیم سعودی ، قانون «جاستا» همانند یک خنجر جهت مصادره اموال سعودی در آمریکا به بهانه عملیات تروریستی یازدهم سپتامبر زیرگلوی ریاض سنگینی می کند. روزهای سختی در انتظار رژیم حاکم بر عربستان همراه با بحران درون جانشینی پادشاهی سعودی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :