موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/109093 :کد

طب سنتی

برخی باورهای غلط در پوشش طب سنتی ترویج می شود

  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۱
تعداد بازدید : ۱۴۴   
 تحلیل ایران -برخی باورهای غلط در پوشش طب سنتی ترویج می شود

یک متخصص تغذیه و رِژیم درمانی گفت: طب سنتی، رسالت هایی را در زمینه تبدیل باورها رایج به علم برعهده دارد تا از طریق این فرایند دانش طب سنتی با مباحث علمی روز جهان پیوند یابد و مکمل طب نوین شود.

یک متخصص تغذیه و رِژیم درمانی گفت: طب سنتی، رسالت هایی را در زمینه تبدیل باورها رایج به علم برعهده دارد تا از طریق این فرایند دانش طب سنتی با مباحث علمی روز جهان پیوند یابد و مکمل طب نوین شود، این درحالی است که برخی باورهای غلط درپوشش طب سنتی درجامعه ترویج می شود.

 

به گزارش تحلیل ایران دکترحسن مظفری خسروی  افزود: بعضا مشاهده می شود کسانی که اطلاعات حداقلی در خصوص طب سنتی دارند، با ترویج باورهای غلط باعث ایجاد مشکلاتی در زمینه سلامت شهروندان شده اند و باید با فرهنگ سازی، آگاهی عمومی را نسبت به این موضوع افزایش داد.


وی تصریح کرد: عده ای در محافل عمومی، مطالبی را به نام طب سنتی با ابزارها و تبلیغات مختلف به خورد مردم می دهند به گونه ای که برخی بیماران، دارو و درمان را کنار گذاشته و به توصیه هایی که جنبه علمی ندارد، عمل می کنند.


این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد یادآور شد: برخی توصیه های سنتی که منشاء علمی و پزشکی ندارد، موجب شدید بیماری می شود بعنوان مثال مصرف زیاد گل گاو زبان نه تنها مفید نیست بلکه مضر است.


وی افزود: حتی کسانی که درس طب سنتی و اسلامی هم می خوانند از شرایط موجود راضی نیستند، زیرا عده ای کارهایی را به نام طب سنتی انجام می دهند که درست نیست و باید برای آنها مدرک و ادله علمی وجود داشته باشد.


مظفری گفت: باید جلوی کسانی که تخصص علمی ندارند و در محافل عمومی، باورهای مردم را به سمتی آموزه های غلط سوق می دهند، گرفته شود.


وی اظهار داشـت: طب سنتی در همه کشورها وجود دارد و اغلب هم در زمره طب مکمل است یعنی جانشین درمان نمی شود پس نباید درمان را کنار گذاشت و فقط به طب سنتی پرداخت.


این متخصص تغذیه با پذیرش مواردی از طب سنتی که برای آن مدرک علمی وجود دارد در خصوص اختلافات میان طب سنتی و مدرن که موجب دوگانگی می شود تصریح نمود: همانطور که در علم ریاضی، سنتی و مدرن معنا ندارد، تقسیم طب به سنتی و مدرن نیز معنا ندارد.


به گفته وی تجویز برخی درمان ها که در 800 سال پیش رواج داشته را نمی توان در زمان کنونی هم تجویز کرد .


مظفری یادآور شد: برای تشخیص و درمان برخی بیماری ها باید از روش های پیشرفته پزشکی استفاده کرد و از این رو وظیفه طب سنتی این است که برای درمان های خود مدرک علمی فراهم کند تا همه از آن با اطمینان خاطر استفاده کنند.


این متخصص تغذیه گفت: طب سنتی خوب است اما افراد غیرمتخصص در این بخش، باورهای غلط را ترویج می کنند که باید با آن برخورد شود.


*** تجویز شیر اسب ممنوع


این متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، تجویز شیر برخی حیوانات مثل اسب و مواردی مانند استفاده ادرار و مدفوع برخی حیوانات برای درمان که از سوی برخی افراد سودجو صورت می گیرد را موجب تاسف دانست .


دکتر مظفری یادآور شد: در برخی از تجویزهای سنتی غلط به خوردن شیر برخی حیوانات مانند اسب بدون جوشانده شدن، توصیه می شود و این در حالی است که حتی شیر گاو باید جوشیده و سپس مصرف شود.


وی تصریح کرد: کسانی که شیر برخی حیوانات و درمان های نامتعارف را تجویز می کنند خود حاضر به استفاده این تجویزها برای خودشان یا فرزندانشان نیستند.


این متخصص اضافه کرد: در مواردی شیر اسب و دیگر حیوانات را برای کودکان و اطفال تجویز می کنند و این در حالیست که طفل 6 ماهه قادر به هضم این نوع شیرها نیست.


ایرنا نوشت : دکتر مظفری به آحاد شهروندان توصیه کرد از انجام تجویزهای غیرمتعارف که حتی در تناقض با طب سنتی است، پرهیز کنند زیرا عوارض برخی از این گونه درمان ها نه تنها در بهبود بیماری تاثیری ندارد، بلکه باعث تشدید یا ایجاد بیماری های دیگر نیز می شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :