موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109132 :کد

«ایتان نائح»،:

استقبال اردوغان از سفیر رژیم صهیونیستی

  ﺳﻪشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ — ۰۰:۲۱
تعداد بازدید : ۴۸۸   
 تحلیل ایران -استقبال اردوغان از سفیر رژیم صهیونیستی

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، پس از شش سال تنش در روابط دیپلماتیک میان آنکارا و تل‌آویو، استوارنامۀ سفیر جدید رژیم اسرائیل را دریافت کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، پس از شش سال تنش در روابط دیپلماتیک میان آنکارا و تل‌آویو، استوارنامۀ سفیر جدید رژیم اسرائیل را دریافت کرد.


به گزارش تحلیل ایران،«ایتان نائح»، اولین سفیر رژیم صهیونیستی در ترکیه از سال 2010 میلادی تاکنون، روز دوشنبه (15 آذر) استوارنامۀ خود را به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، تحویل داد.


نائح پیش از این بین سال‌های 1993 تا 1997 میلادی در سفارت اسرائیل در آنکارا مشغول به کار بوده است. وی مدیریت بخش ترکیه، قبرس و یونان در وزارت خارجۀ رژیم صهیونیستی را از سال 1999 تا سال 2009 در کارنامۀ خود دارد. او همچنین سفیر اسرائیل در آذربایجان و نفر دوم سفارت این رژیم در لندن بوده است.روابط ترکیه و رژیم اسرائیل 31 می 2010 (10 خرداد 1389) پس از حملۀ کماندوهای اسرائیل به کشتی ماوی مرمرۀ ترکیه که حامل کمک‌های بشردوستانه برای ساکنان نوار غزه بود، تیره شد. در این حمله 10 فعال حقوق بشر ترکیه کشته شدند.

 

در پی این حمله و عدم عذرخواهی مقام‌های تل‌آویو، ترکیه در ماه سپتامبر 2010 (شهریور 1389) همکاری‌های نظامی خود را با اسرائیل متوقف و سفیر این رژیم را از آنکارا اخراج کرد.دو طرف به‌تدریج به مذاکراتی تقریباً مخفیانه برای عادی‌سازی روابط پرداختند و 27 ژوئن 2016 ( 7 تیر 1395) طرح توافق سازش میان طرفین اعلام شد.نمایندگان مجلس ترکیه 30 مرداد طرح عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل را تصویب کردند.


 رژیم صهیونیستی برای این حملۀ مرگبار 20 میلیون دلار غرامت به ترکیه پرداخته ‌است.دولت ترکیه نیز قرار است این پول را به خانوادۀ قربانیانی که در دادگاه‌های این کشور علیه اسرائیل اقامۀ دعوی کرده‌اند، پرداخت کند.رژیم اسرائیل همچنین بابت این حمله از ترکیه عذرخواهی کرد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :