موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/109159 :کد

صف‌آرایی علیه تولید داخلی؛

صنعت کاغذ زمین‌گیر بازی تعرفه

  ﺳﻪشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۳۵
تعداد بازدید : ۲۷۴   
 تحلیل ایران -صنعت کاغذ زمین‌گیر بازی تعرفه

صنعت کاغذ چندسالی است حال و روز خوشی ندارد و واردات بی رویه در کنار سیاست های تعرفه ای نادرست، زیان زیادی را متوجه تولیدکنندگان کرده است.

 

 
صنعت کاغذ چندسالی است حال و روز خوشی ندارد و واردات بی رویه در کنار سیاست های تعرفه ای نادرست، زیان زیادی را متوجه تولیدکنندگان کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، صنعت کاغذ در ایران از سال ها پیش به بیماری مهلکی گرفتار شده که این بیماری زوایای مختلفی پیدا کرده و به نظر می رسد درمانی هم برای آن اندیشیده نشده است. واردات بی رویه، تعرفه پایین واردات و سایر مشکلاتی که گریبانگیر کل صنایع در کشور است، در سال های اخیر زیان زیادی را به این صنعت وارد کرده و تولید انواع صنایع کاغذ را با مشکل مواجه است.

در سالهای گذشته به جای اینکه حمایت از تولید در راس اقدامات دولت قرار داشته باشد، واردکنندگان با تعرفه های پایین امکان واردات دارند و از سویی دیگر تولیدکنندگان موظف به پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده هستند که همین موضوع آنها را در رقابت با واردکنندگان، شکست خورده می کند.ورود کاغذهای چینی با قیمت ارزان تر از تولیدکنندگان داخلی از جمله مشکلاتی است که در چندساله اخیر، صدای تولیدکنندگان این بخش را درآورده است؛ تولید کنندگان داخلی می گویند که کاغذ چینی وارد کشور می شود و با نام و برند ایرانی با قیمت گران تر به فروش می رسد.

براین اساس، سیاست های نادرست در کنترل بازار کاغذ موجب شده که کالاهای وارداتی جایگزین تولید داخل شده و اجناس تولیدکنندگان در کارخانه ها روی دست آنها بماند. در این خصوص تولیدکنندگان معتقدند دولت نسبت به کنترل بازار ناتوان است و تصور می کند راه چاره کنترل بازار، واردات است.در این خصوص ابوالفضل روغنی در گفتگو با مهر بابیان اینکه دولت تولیدکننده داخلی را در رقابت با واردات کنندگان قرار داده در حالیکه شرایط نابرابر است، گفت: کاغذ جزو صنایعی است که در سال های اخیر دچار آسیب بسیار زیادی شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از این مشکلات مربوط به واردات است، افزود: بخشی از کاغذها وارداتی است و دولت وقوانین جاری کشور شرایط را برای واردکننده تسهیل و برای تولیدکننده سخت تر کرده است.مشاور رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه کاغذهای تحریر وارداتی به کشور ما مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد نمی دهد اما تولیدکننده داخلی این مالیات را  می پردازد و این  به این معناست که در تولیدکننده حدود ۱۲ درصد بیش از واردکننده مالیات می پردازد، اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات صنعت این است که بیش از نیاز، در آن ظرفیت ایجاد شده است.

روغنی با بیان اینکه ما در بخش بسته بندی ۸۰۰ هزار تن ظرفیت نیاز داریم درحالیکه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن ظرفیت ایجاد شده است، گفت: بنابراین ۲ میلیون ظرفیت مازاد بر نیاز در کشور وجود دارد که باید صادرات شود اما متاسفانه بخش های صادراتی ضعیف عمل کرده و ما در بازارهای پیرامونی ارتباط مناسبی با کشورها نداریم.وی یکی از مهمترین مشکلات این صنعت را مشکلات سیاسی دانست و اظهار داشت: کاغذ اسیر سیاسی بازی و ترس و نگرانی های دولت است در حالیکه ما در کشور برای مدیریت بر تولید کاغذ نیاز به تغییر تعرفه ها داریم اما دولت نسبت به تغییر تعرفه ها محتاط عمل می کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران با اشاره به اینکه کاغذ محصول استراتژیک است و اگر به روزنامه ها نرسد مشکل ایجاد می شود، اظهار داشت: دولت از این موضوع نگرانی دارد و قدرت رسانه ها اجازه نمیدهد که دولت درست مدیریت کند.رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران ادامه داد: متاسفانه تصور برخی این است که کاغذ به پول نزدیک بوده و درجریان نقدشوندگی است در حالیکه اینطور نیست. اما این تصور موجب شده که برخی محصولات خود را که در بازارهای جهانی می فروشند به ازای  آن کاغذ دریافت کنند.

روغنی با اعلام اینکه این افراد کاغذها را وارد کشور کرده و با نرخ هایی کمتر از بازار می فروشند، افزود: این دسته از افراد کالاهای صادراتی ارزان قیمت را در کشورهایی مانند چین می فروشند و سودهای کلان به دست می آورند و به دلیل اینکه نمی توانند این پول ها را داخل کشور بیاورند، به جای آن کاغذ خریداری کرده و وارد کشور می کنند.وی با اشاره به اینکه برای این واردکنندگان مهم نیست که چه اتفاقی در بازار می افتد در حالیکه این روند بازار را نابود می کند، اظهار داشت: کاغذ شرایط و استاندارهای خاصی دارد اما وقتی با یک قیمت پایین تر وارد می شود بازار به هم ریخته و قیمت ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :