موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109299 :کد

انگلیس و بحران سوریه

وزیر دفاع انگلیس: با اسد، آینده‌ای برای سوریه نیست

  چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۲۹
تعداد بازدید : ۱۶۲   
 تحلیل ایران -وزیر دفاع انگلیس: با اسد، آینده‌ای برای سوریه نیست

«مایکل فالن» وزیر دفاع انگلیس در یک مصاحبه ضمن تاکید بر عدم وجود نگرانی درباره مواضع دونالد ترامپ درباره ناتو و روسیه، ادعاهایی درباره رئیس‌جمهور سوریه مطرح کرده است.

«مایکل فالن» وزیر دفاع انگلیس در یک مصاحبه ضمن تاکید بر عدم وجود نگرانی درباره مواضع دونالد ترامپ درباره ناتو و روسیه، ادعاهایی درباره رئیس‌جمهور سوریه مطرح کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، «مایکل فالن» در مصاحبه‌ای با رسانه آمریکایی نظراتش را درباره مسائلی چون داعش، سوریه و روابط انگلیس و غرب با دولت آینده آمریکا مطرح کرد.

وزیر دفاع انگلیس که برای انجام سفری به آمریکا و دیدار با مقامات این کشور به این کشور سفر کرده است.

او در مصاحبه با «لس آنجلس تایمز» درباره داعش گفت: «ما داریم در عراق علیه داعش پیشرفت بزرگی می‌کنیم. آنها اکنون کمتر از 10 درصد سرزمین عراق و تنها یک شهر بزرگ را کنترل می‌کنند و همین حالا شهر در محاصره است و نیروهای عراقی در حال ورود به حوالی و حومه موصل هستند. امیدوارم که در نهایت این شهر سقوط کند».

فالن در پاسخ به سوالی مبنی بر نگرانی از بازگشت تروریست‌های انگلیسی حاضر در اردوگاه داعش به انگلیس، اینطور گفت: «آنها برای همه، مایه نگرانی هستند. ما فکر می‌کنیم حدود 200 تا 300 نفر شاید باشند که خواهان بازگشت(به انگلیس) باشند. اگر آنها در حال جنگ در کنار داعش بوده باشند، در واقع آنها اقدام مجرمانه انجام داده و باید به خاطر آن محاکمه و پیگرد قضایی شوند».

وزیر دفاع انگلیس در پاسخ به سوالی درباره تاثیرات «برگزیت» بر مقابله با تروریسم در خاورمیانه اینطور جواب داد: «ما همچنان عضو مهم ناتو هستیم و به شراکتها و اتحادهایمان به ویژه در قبال آمریکا متعهد هستیم و ما عضو مهم کمک کننده در جنگ با داعش در خاورمیانه هستیم. برگزیت هیچ تاثیری و هیچ اثری بر این ندارد».

از این مقام ارشد دفاعی و نظامی انگلیس درباره ابراز علاقه دونالد ترامپ برای روابط گرم تر آمریکا با روسیه و تاثیر چنین موضعی بر سوریه سوال شد.

فالن گفت: «همیشه بین آمریکا و روسیه روابط وجود داشته است. این موضوع تعجب برانگیزی نیست که یک رئیس جمهور جدید خواهان ازسرگیری و تجدید روابط باشد. مهم است که با روسیه برای کاهش تنشها به ویژه کاهش تنشها در جاهایی که روسیه تهاجمی بوده است، صحبت کرد. مهم است که با روسیه درباره حوزه هایی از جهان که این کشور اثر و نفوذ زیادی دارد، صحبت کرد. برای مثال، در عراق و همچنین سوریه. باید از هرگونه فشار بیشتر که امکان اعمال بر روی روسیه باشد یا بر رژیم اسد، استقبال شود».

خبرنگار آمریکایی صراحتا از فالن پرسید: «آیا شما این موضوع را که (بشار) اسد در قدرت بماند، مشاهده می‌کنید؟»

وزیر دفاع انگلیس ضمن تکرار ادعاهای غربی‌ها درباره دست دادن دولت این کشور در کشته و زخمی شدن مردم سوریه و جنگ کنونی این کشور، گفت: «ما آینده‌ای برای سوریه با ابقای اسد نمی‌بینیم».

خبرنگار آمریکایی نظر وزیر دفاع انگلیس را درباره موضع روسیه در قبال بشار اسد جویا شد.

ما به گفتگوها در میان گروه های اپوزیسیون میانه روی اسد و آنهایی که آماده ایفای نقش در سوریه دموکراتیک هستند، ادامه می‌دهیم. ما به تلاش و اقناع روسیه بر این نکته که در بلندمدت، تنها آینده برای سوریه، چنین آینده‌ای است، ادامه می‌دهیم. سوریه قبلا انتخابات داشته و دلیلی ندارد که سوریه نباید دوباره انتخابات نداشته باشد.

خبرنگار آمریکایی نظر میهمان انگلیسی خود را درباره انتقادات دونالد ترامپ از ناتو و عدم توجه کشورهای عضو این ائتلاف نظامی برای پرداختن هزینه‌های مورد نیاز دفاعی جویا شد.

 وزیر دفاع آمریکا جواب داد: «او اولین رئیس جمهور جدید آمریکایی نیست که از اروپا می‌خواهد مسئولیت بیشتری را متقبل شود. او درست می‌گوید که هنوز کشورهای اروپایی هستند که سقف حداقل دو درصد هزینه های دفاعی را مراعات نمی‌کنند. البته بریتانیا این کار را دارد می‌کند و این موضوع واضح است که آمریکا به راحتی این موضوع(صرف دو درصد هزینه های دفاعی) را انجام می‌دهد. ما خواهان آن هستیم که کشورهای اروپایی این موضوع را انجام دهند. ما از آنچه رئیس جمهور منتخب ترامپ گفته است، استقبال می‌کنیم و از کار کردن با او استقبال می‌کنیم».

در بخش دیگری از این مصاحبه از فالن سوال شد: «آیا شما نگرانیهای دیگر اعضای ناتو درباره چتر نظامی آمریکا در دوره ترامپ را می‌شنوید؟ آنها درباره دولت آینده آمریکا چه می‌گویند؟»

فارس نوشت : وزیر دفاع انگلیس گفت «وقتی شاهد تغییر دولت هستید و وقتی از دموکراتها به جمهوریخواهان شاید تغییر هستید، چنین سوالاتی اغلب وجود دارند. من فکر نمی‌کنم نگرانی جدی درباره ریاست جمهوری ترامپ وجود داشته باشد. در اروپا ما به خوبی به مواجه شذن با ادبیات مربوط به دوران کارزار انتخاباتی از یک سو و آنچه یک دولت در مقام عمل دولت انجام می‌دهد، عادت داریم».

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :