موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109404 :کد

جنگ یمن

با وجود مخالفت عربستان؛ امارات به سوی تجزیه یمن گام برمی‌دارد

  پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۵
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -با وجود مخالفت عربستان؛ امارات به سوی تجزیه یمن گام برمی‌دارد

مجتهد، افشاگر سعودی در توییتر اعلام کرد که با وجود مخالفت عربستان، امارات گام‌های مهمی را در چند روز گذشته برای تجزیه یمن برداشته است.

مجتهد، افشاگر سعودی در توییتر اعلام کرد که با وجود مخالفت عربستان، امارات گام‌های مهمی را در چند روز گذشته برای تجزیه یمن برداشته است.

 

به گزارش تحلیل ایران ، «مجتهد» فعال توییتری که گفته می‌شود به دربار آل سعود نزدیک است در صفحه توییتر خود اعلام کرده که بر خلاف میل عربستان جنوب یمن بر اساس نقشه و طرح امارات در حال تجزیه است.

با توجه به اخباری که پیش از این از تلاش امارات برای تجزیه یمن منتشر شده بود مجتهد گفته که بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده است امارات طی چند روز گذشته گام‌های بزرگی در خصوص تجزیه جنوب یمن برداشته و در حال تکمیل آن است.

بر اساس این خبر در حال حاضر فعالیت برای جدایی استان‌های شبوه، حضرموت و المهره تحت نظارت امارات آغاز شده و مسیر ساحلی بین حضرموت و شبوه قطع خواهد شد.

مجتهد گفت این اقدامات امارات با وجود مخالفت کامل «محمد بن سلمان» جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان صورت گرفته و امارات شماری از نیروهای ارتش یمن وابسته به «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی این کشور که در پادگان‌های ائتلاف عربی-سعودی آموزش دیده‌اند را به تأسیسات نفتی و گاز بندر بلحاف در منطقه رضوم منتقل کرده‌ است.

این نیروها که تحت فرماندهی «طالب بادخن بلعبید» و «خالد منصور السلیمانی» در صحرای حضرموت و پایگاه نظامی الریان در المکلا آموزش دیده‌اند در حال حاضر مثلث راهبردی «العین» و بندر نفتی «النشیمه» و چند بندر نفتی دیگر را در شرق «بئر علی» تحت کنترل خود در آورده و کمربندی امنیتی بین حضرموت و شبوه ایجاد کرده‌اند.

از روز سه شنبه (دو روز پیش) تا کنون این نیروها همچنین از منطقه الخیبه در شرق حضرموت تا نقطه مثلث العین در غرب شبوه را به کنترل خود در آورده‌اند.

از سوی دیگر دست کم چهار هزار نفر طی سه ماه گذشته در این منطقه آموزش دیده‌اند و یک منبع امنیتی پیش‌بینی کرد که شمار بیشتری از افرادی که حامی استقلال جنوب یمن هستند ممکن است برای اجرای این طرح اماراتی به این نیروها بپیوندند.

یمن بین سال‌های 1962 تا 1990 به دو کشور جمهوری عربی یمن (یمن شمالی) و جمهوری دمکراتیک یمن (یمن جنوبی) تقسیم شده بود تا اینکه در سال 1990 با هم متحد شدند و جمهوری یمن بوجود آمد.

فارس نوشت : در سال 1994 جنگ داخلی میان جدایی‌خواهان جنوبی و حکومت مرکزی درگرفت که با پیروزی شمالی‌ها اتحاد پابرجا ماند.

                               

یمن     عربستان     جنگ     امارات     تجزیه    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :