موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/109415 :کد

رئیس قوه قضاییه

همه مسئولان برای اجرا و اقامه نماز در جامعه همت کنند

  پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۲
تعداد بازدید : ۲۶۸   
 تحلیل ایران -همه مسئولان برای اجرا و اقامه نماز در جامعه همت کنند

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز دنیا تشنه معنویت است، نماز را جزو مسلم ترین و اثرگذارترین فرائض دانست و بر لزوم همت همه جانبه مسئولان برای اجرا و اقامه نماز در جامعه تأکید کرد.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز دنیا تشنه معنویت است، نماز را جزو مسلم ترین و اثرگذارترین فرائض دانست و بر لزوم همت همه جانبه مسئولان برای اجرا و اقامه نماز در جامعه تأکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از قوه قضاییه، آیت‌الله آملی‌لاریجانی در بیست و پنجمین اجلاس سراسری نماز که با موضوع نماز و کاهش آسیب‌های اجتماعی در کرج برگزار شد، با تسلیت شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) و تبریک آغاز امامت امام زمان (عج)‌ اظهار کرد: کسانی که با اندیشه‌های مغرب زمین آشنا هستند به خوبی می‌دانند که امروز دنیا تشنه معنویت است و نیاز به معنویت در دنیا مساله آشکاری است.


رئیس دستگاه قضا افزود: بسیاری از فلاسفه، جامعه‌شناسان و سایر اندیشمندان در پی پاسخ به این سئوال هستند که چرا غرب به این سو رفته است. این موضوع علل مختلفی دارد و شاید بتوان نهضت رنسانس را که رجوع به خود البته با برداشت غربی آن بوده است، سبب این سرگشتگی مستمر دانست.


آملی‌لاریجانی جلوه آشکار این سرگشتگی را متجلی در شیوه حکومت آمریکا دانست و اظهار کرد: کیفیت مناظره‌ها و اظهاراتی که در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شاهد بودیم نشان داد که هیچ اخلاق و معنویتی در اندیشه آنان راه ندارد. بر این اساس جامعه‌ای که با خدا قهر کرده و به سمت اومانیسم رفته مجبور است به سمت معنویت باز گردد.


رییس دستگاه قضایی با اشاره به موهبت‌ هایی نظیر تمدن اسلامی، قرآن، سنت پیامبر و سیره اهل بیت (ع) در کشور ما تاکید کرد: این خسارت بزرگی است که ما با وجود این موهبت‌های عظیم، از قرآن و تعالیم اهل بیت دور بیافتیم و خود را  از این ابزار سعادت محروم کنیم.


آملی‌لاریجانی نماز را مسلم‌ترین، مقطوع‌ترین و متقین‌ترین ابزار برای ترقی و بهبود وضعیت جامعه توصیف کرد و ادامه داد: با وجود این همه تاکیدات، قطعاً نیازمند تلاش در جهت اقامه نماز، دعوت به آن و برجسته‌سازی این فریضه در جامعه هستیم، البته بحث‌های نظری زیادی در این زمینه انجام می‌شود، اما مسئولان باید برای اجرایی شدن این مباحث نظری همت کنند.


رییس قوه قضاییه با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) که به نقل از پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید «نماز مانند نهر آبی است که انسان روزی 5 بار خود را در آن شستشو می‌دهد و به همین دلیل هیچ آلودگی و گناهی در او باقی نمی‌ماند» اظهار کرد: اگر به چنین معارف بلندی توجه کنیم و باور داشته باشیم که نماز، گناهان‌مان را می‌ریزد آیا ممکن است در اقامه آن کوتاهی کنیم.


آملی‌لاریجانی با اشاره به کلام حضرت امیرالمومنین علی (ع) در خطبه 199 نهج‌البلاغه خاطرنشان کرد: ‌ایشان می‌فرمایند که با نماز رفیق باش و نسبت به آن مراقبت کن و نماز را زیاد به جا بیاور و به آن تقرب بجو چرا که بر مومنین واجب است. نقل شده است که از اهل جهنم سئوال می‌کنند؛ چرا به چنین روزی دچار شدید آنها پاسخ می‌دهند که ما از نمازگزاران نبودیم.


رییس قوه قضاییه با اشاره به روایاتی دیگر در این زمینه به آیات متعدد قرآن کریم پیرامون وجوه مختلف نماز اشاره کرد و افزود: خداوند در دو سوره بقره و مزمل به بحث اقامه صلاه و ایتای زکات می‌پردازد. نماز مانند هر فعل دیگری جسد و روحی دارد که جسد آن می‌پوسد اما روح آن به حیات خود ادامه می‌دهد. در سوره مزمل می‌فرماید آنچه از قبل بفرستید آن را نزد خدا می‌یابید که اگر این امر،‌ خیر و عمل صالح باشد، شکل بزرگتر و کمال و توسعه بیشتری خواهد یافت. این باب امیدواری عظیمی است.


آملی لاریجانی آیه شریفه «ان الصلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر» را مصداق بارز تأییدات الهی نسبت به موضوع اجلاس سراسری نماز که بحث نماز و کاهش آسیب‌های اجتماعی است دانست و با اشاره به روایتی از امام رضا (ع) تصریح کرد: نماز از جهات مختلف اقرار به ربوبیت و قیام در محضر حضرت حق است.


رییس دستگاه قضا با اشاره به سایر وجوه و ابعاد نماز، اثر سجود را در نورانیت باطن انسان بسیار مهم توصیف کرد و افزود: نماز با حضور قلب موجب ذکر پیوسته حضرت حق است. امام (ع) تأکید بسیار مهمی دارند که می‌فرمایند نماز و ذکر خداوند مانع از انواع فساد است.


آملی لاریجانی در پایان با تأکید بر مسئولیت همه افراد، ‌دستگاهها و نهادها در راستای اقامه نماز در جامعه خاطرنشان کرد: همه ما در هر جایگاهی که هستیم باید بنا را بر تلاش در جهت اقامه و اجرای نماز در جامعه بگذاریم.


رییس قوه قضاییه با قدردانی از تلاش های حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در جهت توسعه فریضه نماز در کشور اظهار کرد: برخی آمارها از گرایش جوانان به نماز چندان جالب نیست لذا باید تلاش کنیم که علاوه بر وعظ و منبر، کارهای جدی و عملی در این زمینه انجام دهیم.


ایسنا نوشت : بر اساس این گزارش، پس از سخنرانی آیت الله آملی لاریجانی از دستگاههای اجرایی برتر در زمینه اقامه نماز با حضور رئیس قوه قضاییه تقدیر شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :