موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109540 :کد

سکوت روسیه

سکوت روسیه در برابر پیشنهاد ترکیه برای کاربرد پول ملی در تجارت

  جمعه ۱۹ آذر ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -سکوت روسیه در برابر پیشنهاد ترکیه برای کاربرد پول ملی در تجارت

با وجود گذشت دو هفته از طرح جدی پیشنهاد ترکیه برای استفاده از پول ملی در روابط اقتصادی با روسیه، این کشور هنوز موضع مشخصی را اعلام نکرده است.

با وجود گذشت دو هفته از طرح جدی پیشنهاد ترکیه برای استفاده از پول ملی در روابط اقتصادی با روسیه، این کشور هنوز موضع مشخصی را اعلام نکرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران  برات الباریاک وزریر انرژی و منابع ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که این کشور شیوه جدیدی را برای پرداخت در معاملات انرژی بررسی می کند.


کامرسانت روز جمعه به نقل از مقام ترک افزوده است: آنکارا عصر جدیدی در عرصه انرژی پیش می گیرد و پرداخت ها به کشورهای که منابع انرژی زیادی دارند با پول ملی انجام می شود.


این پیشنهاد ترکیه می تواند شامل روسیه نیز بشود، زیرا بین دو کشور در عرصه انرژی همکاری های گسترده ای وجود دارد.


موضوع استفاده از لیر در مبادلات ارزی ترکیه در جریان سفر چهار روز پیش بینالی ایلدریم نخست وزیر این کشور به مسکو نیز در رسانه ها مطرح شد که گزارش دادند چنین پیشنهادی در دستور کار آنکارا برای روابط اقتصادی با مسکو، پکن و تهران قرار گرفته است.


روزنامه روسی نوشته است: وزیر انرژی و منابع ترکیه گفته که نخستین گام در این باره روسیه خواهد بود و در زمان حاضر این امکان بررسی می شود.


کامرسانت در بخش دیگری از مطلب خود نوشته است: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز اعلام کرده است که آنکارا به مسکو پیشنهاد داده به جای استفاده از دلار در مبادلات اقتصادی، از پول های ملی دو کشور استفاده شود.


از سوی دیگر، با توجه به نوسان نسبتا قابل توجه ارزش پول ملی ترکیه در برابر ارزهای خارجی و درخواست تبدیل دلارهای خانگی و ذخیره شده نزد افراد برای تقویت لیر ترک، این فرضیه پدید آمده است که هنوز ارزش واقعی آن در بازار مبادلات ارزی مشخص نیست.


با وجود علاقه بسیار زیاد آنکارا برای برقراری نظام پرداخت روبلی-لیری بین روسیه-ترکیه، هنوز مقام های روسی اظهارنظر مشخصی در این باره نکرده اند.


ایرنا نوشت: موفقیت در اجرای این راهبرد برای ترکیه بسیار ارزشمند خواهد بود، زیرا افزون بر کاهش وابستگی اقتصاد خود به دلار و یورو، می تواند بخش مهمی از ارزش مبادلات اقتصادی با روسیه را متکی به پول ملی انجام دهد، زیرا حجم تجارت دو کشور در 10 ماه نخست سال جاری میلادی 13 میلیارد و 806 میلیون و 634 هزار دلار بوده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :