موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/109549 :کد

رتبه ۲۳ اقتصاد ایران در معرض تهدید

ناصر محمدي

  شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۳
تعداد بازدید : ۶۴۲   
 تحلیل ایران -رتبه ۲۳ اقتصاد ایران در معرض تهدید

ایران در سال ۱۳۵۱ مقام اول اقتصاد منطقه را داشت اما الان مقام سوم را دارد.

ایران در سال ۱۳۵۱ مقام اول اقتصاد منطقه را داشت اما الان مقام سوم را دارد.

 

 

۱۳ سال از تاریخ یک کشور قدیمی مثل ایران زمان طولانی نیست، اگر در ۱۳ سال آینده نتوانیم مشکلات ساختاری اقتصاد ایران را حل کنیم دورنمای اقتصاد ایران سرزمین نگران‌کننده خواهد بود.این هشدار از طرف جمعی از کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس در انتهای یک گزارش از دورنمای رشد جهان، کشورهای کمتر توسعه‌یافته و در حال توسعه آمده است. در این گزارش که از طرف سلیمان قاسمیان تهیه شده و سید احسان خاندوزی و سید هادی موسوی‌نیک به عنوان ناظر علمی آنها، برای کمیسیون اقتصادی مجلس آماده کرده‌اند.


پیش‌بینی موسسه PWC که پیشینه خوبی در تحلیل روندهای اقتصاد جهان و ترسیم چشم‌انداز بلندمدت دارد و عواملی مثل تحولات جمعیتی، مدل‌های انباشت سرمایه، رشد بهره‌وری، روند رشد تولید ناخالص داخلی و نقل و انتقال سرمایه را لحاظ می‌کند، جایگاه اقتصاد ایران که در سال ۲۰۱۴ برحسب شاخص برابری ارز در رتبه ۲۳ جهان بود در سال ۲۰۳۰ به رتبه ۲۷ تنزل پیدا می‌کند.


این کارشناسان بر اساس آمار ارایه شده در گزارش PWC نوشته‌اند ایران در سال ۱۳۵۱ قدرت اول منطقه بود، ‌اما دولتی بودن و نفت‌زدگی موجب شد رتبه اول را از دست داده و به رتبه ۳ امروزی بسنده کند. گزارش یادشده توصیه می‌کند عبور از دور باطل چند دهه اخیر مستلزم اقدام اساسی و عاجل با راهبرد درون‌زایی همراه با برون‌نگری و تعامل موثر با اقتصاد جهان و بازیگران مهم آن است. بر اساس مدل OWEM اوپک، رشد اقتصادی جهان از ۳.۶ متوسط جهانی در دوره زمانی ۲۰۱۴-۲۰۲۰ به ۳.۳ درصد در سال در دوره زمانی ۲۰۳۰-۲۰۴۰ کاهش خواهد یافت. به اعتقاد اوپک به جهت بدهی‌های زیاد دولت و بخش خصوصی در بسیاری از اقتصادهای مهم، بازار کار ضعیف در حوزه یورو، نرخ رشد ضعیف در ژاپن، کندی روند افزایش نرخ رشد اقتصادی و تضعیف جریان سرمایه‌گذاری خارجی و مشکلات نهادی در کشورهای در حال توسعه اگرچه چشم‌انداز چندان امیدوارکننده‌ای در کوتاه‌مدت مشاهده نمی‌شود، لکن پیش‌بینی می‌شود نرخ رشد اقتصادی بهبود یابد و به نرخ رشد ۳.۸ درصد تا سال ۲۰۱۸ دست یابد.


بر اساس بررسی اداره اطلاعات انرژی امریکا، بهای نفت از ۴۳ دلار که برای سال ۲۰۱۶ برآورد شده است به ۵۳ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت. اختلال در عرضه نفت برخی کشورها، داده‌های مساعد اقتصادی که سیگنال رشد تقاضا را به دنبال دارند، ‌کاهش مدام تعداد دکل‌های حفاری فعال در میادین نفتی امریکا و کاهش تولید نفت این کشور و ادامه کاهش حجم ذخایر تجاری به رشد قیمت‌ها در سال ۲۰۱۷ کمک خواهد کرد. اوپک در سال ۲۰۱۵ به طور متوسط روزانه ۳۱.۵ میلیون بشکه نفت تولید کرده که حدود ۸۰۰ هزار بشکه بیشتر از متوسط سال ۲۰۱۴ بوده که عمدتا توسط عربستان و عراق صورت گرفته است. برای سال ۲۰۱۶ نیز یک رشد تولید ۸۰۰ هزار بشکه‌ای برآورد شده است که نقش اصلی در این زمینه را ایران ایفا می‌کند. اداره اطلاعات انرژی امریکا معتقد است اوپک سال ۲۰۱۷ نیز رشد ۷۰۰ هزار بشکه‌ای تولید را به ثبت خواهد رساند.


بررسی مطالعات انجام شده در خصوص پیش‌بینی رشد اقتصادی ایران در کوتاه‌مدت در مقایسه با سایر نقاط جهان امیدوارکننده است. در بررسی بانک جهانی، رشد اقتصادی ایران برای سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به ترتیب ۴.۴، ۴.۹ و ۴.۷ پیش‌بینی شده است که نکته حایز اهمیت آن بالاتر بودن نرخ رشد اقتصادی ایران از متوسط جهان و همچنین متوسط اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه و رقبای منطقه‌ای یعنی ترکیه و عربستان سعودی است.در بررسی صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۳.۹۶ و ۳.۷۴ درصد پیش‌بینی شده است که بالاتر از متوسط رشد اقتصاد جهان، اما پایین‌تر از متوسط اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه است.

 

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :