موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109693 :کد

دریافت نشان

«جان کری» از فرانسوی‎ها «لژیون دونور» گرفت

  یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -«جان کری» از فرانسوی‎ها «لژیون دونور» گرفت

فرانسه عالی ترین نشان افتخار خود را به دلیل تلاش در به ثمر رساندن توافق آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای ایران، به وزیر امور خارجه آمریکا داد.

فرانسه عالی ترین نشان افتخار خود را به دلیل تلاش در به ثمر رساندن توافق آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای ایران، به وزیر امور خارجه آمریکا داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از فرانس پرس، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در حالی که از سوی «ژان مارک آیرو» همتای فرانسوی خود، «فرانسوی ترین دیپلمات آمریکایی» لقب گرفت، موفق به دریافت «لژیون دونور» عالی ترین نشان افتخار فرانسه شد.


البته فرانسوی ها، در تمجید از کری تا آنجا پیش رفتند که وی را «قهرمان خستگی ناپذیر» صلح نیز نامیدند و شاید وزیر امور خارجه ۷۳ ساله آمریکا، همه اینها را مدیون اجداد فرانسوی خود باشد چرا که از قرار مادر و همچنین خاله وی زاده شهر پاریس هستند.


البته، ریشه های فرانسوی کری و علاقه اش به این کشور، در کارزار انتخاباتی ۲۰۰۴ آمریکا –زمانی که وی نامزد حزب دموکرات در رقابت ریاست جمهوری بود- به ضرر او در مقابل «جرج دبلیو بوش» نامزد جمهوریخواه تمام شد. در آن زمان، پاریس و واشنگتن مواضع یکسانی را در قبال جنگ عراق نداشتند.


به گفته آیرو، نشان لژیون دونور از بابت صداقت کری در تعاملات دیپلماتیک و سیاسی از جمله تلاش در جهت حصول توافق آب و هوایی پاریس و توافق هسته ای ایران که هر دو در نوع خود بی سابقه هستند، به وی اعطا شده است.


کری نیز به هنگام دریافت این نشان، از فرانسه به عنوان قدیمی ترین متحد آمریکا نام برد. کری و «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، پیشتر به طور مشترک موفق به دریافت جایزه سال «چتم هاس» اندیشکده سلطنتی روابط بین المللی لندن، شدند.


مهر نوشت : این دو همچنین در شمار نامزدهای دریافت جایزه جهانی صلح نوبل ۲۰۱۶ بودند که نهایتا به «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری کلمبیا به دلیل تلاش برای پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکای لاتین رسید که بیش از ۵۰ سال بین دولت و شورشیان مسلح «فارک» جریان داشت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :