موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/109784 :کد

تلاش آل سعود برای برون رفت از باتلاق خود ساخته

ناصر محمدي

  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۵۵۷   
 تحلیل ایران -تلاش آل سعود برای برون رفت از باتلاق خود ساخته

پیروزی پی در پی محور مقاومت در سوریه و عربستان و تنگ تر شدن محاصره داعش در منطقه عملا سعودی را به انزوای کامل فرو برده است.

پیروزی پی در پی محور مقاومت در سوریه و عربستان و تنگ تر شدن محاصره داعش در منطقه عملا سعودی را به انزوای کامل فرو برده است.


این روزها پادشاه عربستان در حال سفر به کشور های حاشیه جنوبی خلیج فارس می باشد که هدف آن تشکیل اتحادیه خلیج فارس می باشد، این پیشنهاد برای اولین بار در سال 1392 توسط عربستان سعودی  به بحرین  و دیگرکشورهای خلیج فارس داده شد و بیشتر هدف آن ایجاد بلوکی از قدرت برای مقابله با ایران و محور مقاومت در منطقه می باشد.


درمیان این کشورها بحرین تلاش زیادی برای ایجاد این اتحادیه دارد و به نظر می رسد فقدان مشروعیت رژیم آل خلیفه و هراس از پیروزی انقلابیون پس از 5 سال مبارزه مسالمت آمیز دلیل اصلی شتاب و عجله منامه برای تشکیل هر چه سریع تر اتحادیه باشد، هراس رژیم آل خلیفه تا بدان حد است که محاکمه شیخ قاسم را با وجود حصر آن تا کنون 4 بار به تعویق انداخته است و این به نوعی هراس از شیعیان این کشور به رهبری شیخ عیسی قاسم می باشد. از سوی دیگر عمان با این پیشنهاد مخالف است، لذا عربستان با استثنا کردن عمان به دنبال فشار به مسقط برای انتخاب راهی میان محور مقاومت و محور ارتجاع است، لذا با آشکار شدن مطامع آل سعود و حملات کورکورانه و فجیع این کشور به مردم محروم یمن روز به روز به استیصال این کشور در منطقه افزوده می شود و پیروزی پی در پی محور مقاومت در سوریه و عربستان و تنگ تر شدن محاصره داعش در منطقه عملا این رژیم را به انزوای کامل فرو برده است.


استیصال این رژیم بدان حد است که نیروهای یمنی تا کنون 37 موشک به شهر جده پرتاب کرده اند و چندین کیلومتر مربع از اراضی این کشور را به اشغال خود در آورده اند و تلفات فراوانی به نیروهای آل سعود وارد ساخته اند و آل سعود هراسان از این امر است که ریاض تحت حملات موشکی نیرو های یمنی قرار گیرد، نیرو های یمنی به چنان فناوری تولید موشک دست یافته اند که ریاض و حامیانش را به هراس وحشتناکی انداخته اند.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :