موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/109844 :کد

عمار حکیم

حشد الشعبی نماینده یک طیف خاص نیست

  دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۲
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -حشد الشعبی نماینده یک طیف خاص نیست

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق امروز در نشست خبری خود در تهران، حشد الشعبی را نماینده آحاد ملت عراق توصیف کرد و به تشریح جزئیات طرح حل و فصل ملی درباره عراق پرداخت.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق امروز در نشست خبری خود در تهران، حشد الشعبی را نماینده آحاد ملت عراق توصیف کرد و به تشریح جزئیات طرح حل و فصل ملی درباره عراق پرداخت.

 

به گزارش تحلیل ایران ، عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق امروز در جریان سفر به ایران در نشست خبری که در سفارت عراق در تهران برگزار شد، حضور یافت و به تشریح آخرین وضعیت عراق پرداخت.

آخرین وضعیت میدانی نبرد با تروریسم

وی اظهار داشت: پیشرفت های قابل ملاحظه ای در بعد امنیتی و در نبرد با تروریسم در عراق به وجود آمده است. پیشرفت هایی که پس از اشغال ۴۰ درصد خاک عراق به دست آمد. این دستاوردهای امنیتی با همت تمامی طیف های مختلف عراق از جمله نیروهای پیشمرگه، حشد الشعبی و نیروهای ارتش عراق به دست آمد. این نیروها در حال حاضر آخرین تلاش ها برای پاکسازی عراق از گروه های تروریستی را انجام می دهند.

حکیم ادامه داد: ما بر وحدت و حاکمیت عراق تاکید داریم و اعلام می کنیم جنگ آزادسازی مناطق عراق باید توسط نیروهای عراقی انجام شود. از این رو حاضر به پذیرش نیروهای خارجی در خاک عراق نیستیم. بی تردید راهبرد ابقای ساکنان در موصل، آزادسازی این شهر را با پیچیدگی مواجه کرده است و ما چون نمی خواهیم ساکنان موصل از این شهر خارج شوند و مشکلات خروج این افراد که بالغ بر یک میلیون نفر هستند به وجود بیاید، لذا تاکتیک های ویژه ای را در نبرد موصل در نظر گرفته ایم.

وی افزود: با توجه به اینکه داعش در موصل از مردم این شهر به عنوان سپر انسانی استفاده می کند، روند پیشروی نیروهای عراقی کند اما مستمر است و ما طی چند هفته آینده پیروزی هایمان را در موصل اعلام می کنیم.

طرح حل و فصل ملی

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق خاطرنشان کرد: همسو با اقدامات نظامی و عملیات های صورت گرفته در جبهه های نبرد با تروریسم، اطلاعات ملی عراق طرح حل و فصل ملی را پیشنهاد کرده است. یعنی ما در حالی که با یک دست سلاح به دست گرفته ایم، در دست دیگر خود شاخه زیتون را به دست گرفته و دست خود را به سوی شرکای ملی مان دراز می کنیم.

وی ادامه داد: طرح حل و فصل ملی پیشنهادی ما صرفاً برای بازی کردن با طرف های دیگر نیست، بلکه برای توسعه و شکوفایی عراق است تا ملت عراق با آزادی در آن زندگی کنند. پس در این طرح جایی برای جنایت خواهان نیست.

قانون حشد الشعبی

وی درباره تصویب قانون حشدالشعبی در عراق گفت: تصویب این قانون به این ساختار نظامی که با نظر مرجعیت به ویژه آیت الله سیستانی تشکیل شد، چارچوب رسمی داد و توانست پایه اساسی این حل و فصل ملی باشد. ما در سفر دوره ای و منطقه ای خود سعی داریم این طرح و مسائل عراق را برای کشورهای منطقه توضیح دهیم. در دیدار با امام خامنه ای این طرح را نیز برای ایشان تشریح کردیم.

عمار حکیم گفت: در این دیدار، مسائل و راهبردهای موجود در عراق شرح داده شد. ایشان صرفاً مراتب تشکر را ابراز نداشتند بلکه به خاطر میزبانی مردم عراق از زائران حسینی آن را اقدامی شگفت انگیز توصیف کردند. ائتلاف ملی عراق در دیدارهای دیگر خود با مسئولان عالی رتبه ایران آنها را در جریان مسائل و تحولات عراق قرار خواهد داد. بی تردید بعد اقتصادی نیز می تواند در توسعه روابط ایران و عراق تاثیرگذار باشد.

وی تصریح کرد: حشد الشعبی شامل تعداد زیادی از جوانان عراقی است که به ندای حق لبیک گفتند و به صحنه جنگ رفتند. حشدالشعبی آحاد ملت عراق را در بر گرفته است و شامل یک طیف خاص نیست. به طوری که هم اکنون شهروندان مسیحی، ایزدی و اهل تسنن در قالب واحدهای نظامی و تیپ ها در حشدالشعبی حضور دارند.
وی گفت: حشدالشعبی در دوره ای که ارتش عراق دچار شکست روحی شده بود نقش مهمی را در صحنه نبرد با تروریسم ایفا کرد و امروز یکی از شاخص های مهم دفاعی عراق محسوب می شود. جریان صدر یکی از پایه های ساختار سیاسی ملت عراق را تشکیل می دهد و ما نیز ارتباطات خوبی با آنها داریم.

طرح تجزیه عراق توسط آمریکا

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق گفت : بدون شک ما به عنوان یک عراقی بر تمامیت ارضی خود تاکید داریم. از این رو همبستگی و وحدت ملی را عامل اصلی حفظ تمامیت ارضی عراق می دانیم و طرح پیشنهادی ما می تواند راهکار مهم برای حفظ تمامیت عراق باشد.

اصلاحات در عراق

عمار حکیم در بخش دیگری از سخنانش در مورد اصلاحات سیاسی عراق توضیح داد: «حیدر العبادی» نخست وزیر، نقشه راهی را مطرح کرده اند که این طرح در شورای وزیران و پارلمان عراق به تصویب رسید. این نقشه راه در فاز اجرایی خود قرار دارد اما چون اولویت، جنگ با داعش است، این نقشه را در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: برنامه ها و راهکارهای ویژه ای در نقشه راه وجود دارد که می تواند مانع از فساد در عراق شود. در رابطه با دخالت ایران در عراق ما به درک کاملی از این مسئله رسیده ایم که ایران تمامی کمک های خود را با همکاری و به درخواست دولت عراق انجام می دهد و هیچ اقدامی خارج از چارچوب هماهنگی با دولت عراق صورت نمی گیرد.

نگاه ملت عراق به حمایت از نبرد با تروریسم

وی افزود: ملت و دولت عراق از حمایت های منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با تروریسم استقبال کرده اند اما آن را محدود به مسائل استشاری و کمک های تسلیحاتی و آموزش و تبادل اطلاعاتی کرده است. ما هم در این مسئله تاکید کردیم که این مردم عراق هستند که باید خاک خود را از وجود تروریست ها آزاد کنند و حضور هر نوع نظامیان خارجی در عراق را رد کرده اند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد: ایران نقش مهمی در این باره ایفا کرده است و در دوره ای که بقیه کشورها به ما پشت کرده بودند، حمایت خود را از عراق دریغ نکرد و در بعد استشاری در نبرد با تروریسم حضور دارد.

اظهارات ترزا می در بحرین

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در رابطه با اظهارات مداخله جویانه نخست وزیر انگلیس در بحرین اظهار داشت: ما گفتگو میان کشورهای منطقه را مهمترین راه ثبات در منطقه می دانیم و معتقدیم تکیه بر بیگانگان نمی تواند امنیت را برای منطقه به همراه بیاورد. همچنین بر این باوریم که پایتخت های مهم منطقه همچون تهران، ریاض و قاهره و بقیه پایتخت ها باید پایه های گفتگو برای حل بحران های منطقه باشد.

اعتماد به آمریکا

وی در رابطه با هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اعتماد به آمریکا نیز تصریح کرد: امام خامنه ای بدون شک علاوه بر جایگاه سیاسی که دارند، از جایگاه دینی ویژه ای در جهان اسلام برخوردارند. ایشان مرجع عالیقدر و ولی فقیه هستند و لذا سخنانشان مورد توجه قرار می گیرد.

عمار حکیم افزود: بی تردید ایشان طی دهه های گذشته تجارب زیادی را داشته اند. این سخنان ما را بر آن می دارد که بر وحدت ملی خویش و تمامیت ارضی عراق تاکید کنیم و طرح حل و فصل ملی را به شکل جدی تری دنبال کنیم. روابط عراق با کشورهای منطقه و جهان نیز با چارچوب حفظ حاکمیت این کشور و انسجام ملی صورت می گیرد.

موصل و اقلیم کردستان عراق

مهر نوشت : عمار حکیم در رابطه با اینکه برخی مسئولان اقلیم کردستان عراق اعلام کرده اند نیروهای کرد زبان پس از آزادی موصل این شهر را ترک نخواهند کرد گفت: ما سخنان غیر مسئولانه ای را در این رابطه می شنویم اما اظهار نظر صحیح آقای «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق را شنیده ایم و وی در رابطه با عقب نشینی از موصل بعد از نبرد آزادسازی تاکید کرده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :