موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110065 :کد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

تاکید آمانو بر نقش انرژی هسته‌ای در توسعه‌ پایدار کشورها

  چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۱
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -تاکید آمانو بر نقش انرژی هسته‌ای در توسعه‌ پایدار کشورها

یوکیو آمانو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بر نقش مهم علوم و فناوری هسته‌ای درتوسعه پایدار تاکید کرد.

یوکیو آمانو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بر نقش مهم علوم و فناوری هسته‌ای درتوسعه پایدار تاکید کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، به نقل از اسپوتنیک، یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل همچنین گفت:‌ هم اکنون 450 راکتور هسته‌ای فعال در 30 کشور جهان وجود دارند که 60 راکتور دیگر نیز در حال ساخت است.


آمانو افزود: انرژی هسته‌ای می‌تواند سهم قابل توجهی در کاهش آلودگی‌هایی ناشی از گازهای گلخانه‌ای داشته و ضمن ارتقاء امنیت انرژی، میزان قابل توجه و عظیمی از انرژی را که برای توسعه نیاز است در اختیار کشورها قرار می‌دهد.


او ادامه داد:‌ هم اکنون حدود 30 کشور در حال توسعه در اندیشه‌ استفاده از انرژی هسته‌ای هستند، اگر کشورها استفاده از انرژی هسته‌ای را انتخاب کنند آژانس به طور فعال در همه‌ بخش‌های مسیر آنها را کمک و حمایت خواهد کرد تا بتوانند از این انرژی به صورت ایمن و پایدار استفاده کنند.


آمانو با تاکید بر این که آژانس پایه و اساس جهانی برای تقویت امنیت هسته‌ای است گفت: این آگاهی در مورد انرژی هسته‌ای هم اکنون  در سرتاسر جهان دیده می‌شود که هرگز نمی‌توان از ایمنی هسته‌ای راضی بود و همواره باید آن را تقویت کرد.


او افزود: آژانس هم اکنون شصتمین سالروز تاسیس خود را جشن می‌گیرد. از 26 کشوری که در سال 1957 به عضویت این آژانس درآمدند. هم اکنون 168 کشور عضو IAEA هستند.


به گفته‌ی آمانو هم اکنون پادمان‌های امنیتی آژانس در 181 کشور در حال اجرا است و تعداد کشورهایی که پروتکل‌ الحاقی را پذیرفته‌اند از 93 کشور در سال 2009 به 129 کشور در حال حاضر رسیده است.


او خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل گفت: ماموریت و هدف ما استفاده از اتم برای صلح، توسعه و افزایش تعداد اعضا است. آژانس به ارتقاء سطح سلامت میلیون‌ها نفر از مردم از طریق استفاده از علوم و فناوری هسته‌ای در زمینه‌ سلامت، انرژی ، کشاورزی و غذا و صنعت کمک کرده است.


ایسنا نوشت : آمانو تاکید کرد که در طول 60 سال گذشته ثابت شده علوم و فناوری هسته‌ای نقش قابل توجهی را در حمایت از توسعه‌ی پایدار بازی می‌کند. امروز آژانس به کشورها برای دستیابی به اهداف توسعه‌ پایدار مثل نگرانی‌های مربوط به فقر و گرسنگی، سلامت انسان، انرژی، تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :