موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رهبری

a/110103 :کد

رهبر معظم دردیدار رئیس جمهوراندونزی

کشورهای اسلامی بر خلاف خواست دشمنان یکدیگر را تقویت کنند

  چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ — ۲۱:۴۱
تعداد بازدید : ۱۹۸   
 تحلیل ایران -کشورهای اسلامی بر خلاف خواست دشمنان یکدیگر را تقویت کنند

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید بر خلاف خواست دشمنان، یکدیگر را تقویت و از اختلاف پرهیز کنند، گفتند: نباید اجازه داد مسئله فلسطین فراموش شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی باید بر خلاف خواست دشمنان، یکدیگر را تقویت و از اختلاف پرهیز کنند، گفتند: نباید اجازه داد مسئله فلسطین فراموش شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در دیدار آقای جوکو ویدودو رئیس‌جمهوری اندونزی با اشاره به ظرفیت‌های فراوان دو کشور، بر افزایش مبادلات و همکاری‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تأکید و خاطرنشان کردند: جمهوری اسلامی پیشرفت و عزت اندونزی به‌ عنوان کشوری مسلمان و پر جمعیت را مایه افتخار و عزت امت اسلامی می‌داند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نگاه جمهوری اسلامی به اندونزی را نگاهی براساس برادری و همکاری دانستند و با اشاره به پیشرفت‌های خوب این کشور در بخش‌های گوناگون، افزودند: جمهوری اسلامی ایران نیز ظرفیت‌های زیادی در بخش‌های مختلف اقتصادی و منابع زیرزمینی و معدنی دارد و معتقدیم کشورهای اسلامی باید بر خلاف خواست دشمنان، یکدیگر را تقویت و از اختلاف پرهیز کنند.


رهبر انقلاب اسلامی، سطح پایین مبادلات اقتصادی ایران و اندونزی را شایسته و در خور ظرفیت‌های متعدد دو کشور ندانستند و تأکید کردند: باید با تعیین مراحل زمانی، سطح مبادلات اقتصادی را به ارقامی مانند 20 میلیارد دلار ارتقاء داد.ایشان با اشاره به توافق‌ها و قراردادهای منعقد شده میان دو کشور تأکید کردند: باید تلاش شود که این توافقات به اقدام و عمل تبدیل شود، البته این همکاری‌ها، مخالفانی دارد ولی ما باید با جدیت و اراده قوی بر آنها غلبه کنیم.رهبر انقلاب اسلامی، ارتباط و تعامل علمای ایران و اندونزی را نیز مبارک و موجب شکل‌گیری همکاری‌های مستمر دو کشور دانستند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه، درگیری‌های موجود در منطقه غرب آسیا را تحمیلی و براساس اهداف خباثت‌آمیز بیرونی دانستند و با تمجید از مواضع اندونزی در قبال مسئله فلسطین، افزودند: بسیاری از این بحران‌ها با هدف فراموش شدن سخت‌ترین بحران منطقه و مسئله اصلی دنیای اسلام یعنی فلسطین به‌وجود آمده است، در حالیکه نباید اجازه داد این موضوع فراموش شود. 


رهبر انقلاب اسلامی، همچنین با تجلیل از شخصیت برجسته سوکارنو و نقش‌آفرینی مهم او در شکل‌دهی کنفرانس باندونگ که پایه اصلی تشکیل نهضت عدم تعهد شد، خاطرنشان کردند: امروز نیز مواضع سیاسی اندونزی و جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی به یکدیگر نزدیک است.

ایشان همچنین با اشاره به زلزله اخیر در اندونزی برای درگذشتگان این حادثه از درگاه الهی رحمت و مغفرت و برای بازماندگان آنان صبر و آرامش مسئلت کردند.


در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهوری نیز حضور داشت آقای «جوکو ویدودو» رئیس‌جمهوری اندونزی ضمن بیان علاقه‌مندی مردم اندونزی به جمهوری اسلامی ایران، هدف اصلی از سفر خود را توسعه روابط اقتصادی به‌ویژه در حوزه انرژی بیان کرد و گفت: مذاکرات سازنده‌ای با دولت ایران داشتیم و مقرر شد ضمن همکاری در بخش گاز و پالایشگاه، شرکت‌های ایرانی از جمله شرکت مپنا در زمینه احداث نیروگاه برق در اندونزی نیز سرمایه‌گذاری کنند.آقای ویدودو با اشاره به اینکه این همکاری‌ها فصل جدیدی از روابط دو کشور را رقم خواهد زد، افزود: این سطح از روابط اقتصادی میان دو کشور شایسته دو کشور بزرگ اسلامی نیست و رسیدن به مرز مبادلات 20 میلیارد دلاری، موضوعی دست‌یافتنی است.

 

 

 

رئیس‌جمهور اندونزی علاوه بر انرژی، سایر حوزه‌ها از قبیل گردشگری و تبادلات علمی و دانشگاهی را از موضوعات مورد علاقه برای همکاری دانست و با ابراز تأسف از بی ثباتی و بحران‌های ایجاد شده در منطقه تأکید کرد: اعتقاد داریم اگر کشورهای مسلمان متحد باشند، به یک قدرت اقتصادی بزرگ و اثرگذار تبدیل خواهند شد.آقای ویدودو همچنین در خصوص مسئله فلسطین تأکید کرد: اندونزی خود را متعهد به موضوع فلسطین می‌داند و ما در حمایت از حقوق مردم فلسطین جدی و فعال هستیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :