موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110109 :کد

تا پایان روز 14 دسامبر؛

مصوبه کنگره برای تمدید قانون تحریم‌های ایران

  چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ — ۲۲:۵۹
تعداد بازدید : ۱۸۵   
 تحلیل ایران -مصوبه کنگره برای تمدید قانون تحریم‌های ایران

مصوبه جنجالی کنگره آمریکا برای تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریم‌های ایران» احتمالا تا ساعاتی دیگر با امضای رئیس‌جمهور آمریکا - یا حتی بدون امضای وی - به قانون تبدیل خواهد شد.

 

مصوبه جنجالی کنگره آمریکا برای تمدید ۱۰ ساله «قانون تحریم‌های ایران» احتمالا تا ساعاتی دیگر با امضای رئیس‌جمهور آمریکا - یا حتی بدون امضای وی - به قانون تبدیل خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، سنای آمریکا روز پنجشنبه 12 آذرماه سال جاری، با 99 رأی موافق و بدون رأی مخالف این طرح را به تصویب رساند. قبل از آن، مجلس نمایندگان آمریکا نیز تنها با یک رأی مخالف (419 رای مثبت) تمدید 10 ساله قانون تحریم‌های ایران را به تصویب رسانده بود.

 

قانونگذاران آمریکایی روز جمعه 12 آذرماه مصوبه کنگره را برای تصمیم‌گیری باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به وی ارسال کرده‌اند.کاخ سفید پیشتر گفته است اوباما مصوبه کنگره را امضا کرده و آن را به قانون تبدیل خواهد کرد. مطابق قوانین آمریکا، رئیس‌جمهوری این کشور، بعد از ارسال مصوبه‌های کنگره 10 روز کاری (بدون احتساب یکشنبه‌ها) برای امضای آنها یا وتو کردن آنها فرصت دارد. با این تفاصیل، باراک اوباما تا پایان روز 14 دسامبر (امروز چهارشنبه) برای امضای مصوبه کنگره آمریکا و تبدیل آن به قانون فرصت دارد. در صورتی که اوباما این اقدام را انجام ندهد با توجه به نزدیک بودن زمان اعلام پایان کنگره صد و چهاردهم دو سناریو محتمل است.
 
تسنیم نوشت: در صورتی که رئیس‌جمهوری آمریکا قانون تحریم‌های ایران را امضا نکند و کنگره پایان دوره کاری‌اش را اعلام نکرده باشد، مصوبه کنگره خود به خود به قانون تبدیل شده و لازم‌الاجرا خواهد بود. اما در صورتی که کنگره، اعلام کرده باشد که دوره کاری‌اش به پایان رسیده (که این اتفاق تا کنون نیفتاده و انتظار هم نمی‌رود که بیفتد) رئیس‌جمهور می‌تواند با استفاده از یکی از اختیاراتش به نام «وتوی جیبی» مصوبه را به کل لغو کرده و اجرایی شدن آن را به معرفی و تصویب دوباره آن در دوره بعدی موکول کند. استفاده از اختیار «وتوی جیبی» زمانی مقدور است که رئیس جمهور آمریکا مصوبه ای را امضا نمی کند اما جلسات کنگره نیز در جریان نیست که رئیس‌جمهور بتواند آن را وتو کرده و بار دیگر برای تصمیم‌گیری به کنگره مرجوع کند.این تحریم ها اولین بار در سال 1996 میلادی و با هدف مجازات سرمایه گذاری در صنعت انرژی ایران و با ادعای مهار دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای به تصویب رسیدند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :