موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/110201 :کد

نوبخت

نوبخت: عدم وحدت و اتحاد یکی از دلایل شکست نهضت جنگل بود

  پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۴
تعداد بازدید : ۲۵۹   
 تحلیل ایران -نوبخت: عدم وحدت و اتحاد یکی از دلایل شکست نهضت جنگل بود

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه امام خمینی(ره) در سال ۴۲ به تاسی از نهضت جنگل با استبداد و استعمار مبارزه کرد، گفت: نقش گیلان در انقلاب اسلامی برخاسته از الگویی بود که ما از نهضت جنگل و میرزا کوچک داشت

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه امام خمینی(ره) در سال 42 به تاسی از نهضت جنگل با استبداد و استعمار مبارزه کرد، گفت: نقش گیلان در انقلاب اسلامی برخاسته از الگویی بود که ما از نهضت جنگل و میرزا کوچک داشتیم.

 

به گزارش تحلیل ایران ، محمدباقر نوبخت اظهار کرد: باید علت و فلسفه این رویداد تشریح و تعبیر شود تا بتوانیم از آن استفاده کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به تحقیق و پژوهش های فراوان درباره نهضت جنگل پس از انقلاب اسلامی، افزود: می‌دانیم که میرزا کوچک در مدرسه علمیه صالح آباد رشت که با محل زادگاه او در استادسرا فاصله ای ندارد تحصیل کرد و برای ادامه تحصیلات به تهران رفت لذا در این حوزه ابهام وجود دارد و باید بیشتر بدانیم که چرا میرزا کوچک زادگاه خود را ترک کرد.

وی با بیان اینکه اسنادی از قیام میرزا در کشورهای همسایه وجود دارد، تصریح کرد: میرزا کوچک یک روحانی وطن پرست بود که با استبداد داخلی و استعمار خارجی مبارزه کرد لذا تردیدی نیست که نهضت جنگل و قیام میرزا کوچک خاستگاه ملی دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به تفاوت قیام میرزا کوچک با سایر جنبش ها عنوان کرد: مقابله همزمان با استبداد و استعمار ویژگی نهضت جنگل است، اما زمانی که میرزا کوچک در حال مبارزه بود، دوستان او تسلیم دشمن شدند، لذا رویداد بزرگ جنگل حاوی دو پیام «مقاومت و مبارزه» و «تسلیم و سازش» است.

نوبخت شکست میرزا کوچک را یک شکست پیروزمندانه دانست و خاطرنشان کرد: باید دلیل حرکت میرزا از رشت به سمت کسما ریشه یابی شود لذا پیام‌های نهضت جنگل قابل تحلیل است و در همایش‌ها باید به این موضوع پرداخته شود که چگونه راه خویش را پیش ببریم.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) در سال 42 به تاسی از نهضت جنگل با استبداد و استعمار مبارزه کرد، گفت: امام راحل نشان داد که می توان با مقاومت پیروز شد لذا نقش گیلان در انقلاب اسلامی برخاسته از الگویی بود که ما از نهضت جنگل و میرزا کوچک داشتیم، اما تفاوت انقلاب اسلامی با نهضت جنگل، وجود وحدت و یکپارچگی در جبهه مبارزان انقلاب بود و همین موضوع، موجب ماندگاری و اثرگذاری آن شد.

معاون رئیس جمهور، عنصر اتحاد را عامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: عدم وحدت و اتحاد یکی از دلایل شکست نهضت جنگل بود. در واقع انسجام نهضت جنگل با مخالفت یاران میرزا رفته رفته بر هم خورد و موجب شکست شد.

ایسنا نوشت : رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه امروز بیشتر از گذشته نیازمند اتحاد هستیم، یادآور شد: برای مقابله با مشکلات می‌توان با نرمش و تدبیر عمل کرد. مردم گیلان از مجموع گذشته درس گرفتند و پس از گذشت 95 سال هنوز قیام میرزا و ابعاد آن را فراموش نکرده ند و این موضوع قابل تقدیر است.

                               

پناهجویان     جنگل     نهضت     اتحاد     مشکلات    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :