موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بانک ، بیمه ، بورس

a/110334 :کد

بانک مرکزی؛

ایران رئیس هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی شد

  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ — ۰۹:۳۷
تعداد بازدید : ۱۹۶   
 تحلیل ایران -ایران رئیس هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی شد

بانک مرکزی ایران برای سال ۲۰۱۷، ریاست هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی را بر عهده خواهد گرفت، اقدامی که می تواند به هماهنگی بیشتر نظام بانکداری ایران با همتایانش در آسیا و خاورمیانه کمک کند.

 
بانک مرکزی ایران برای سال ۲۰۱۷، ریاست هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی را بر عهده خواهد گرفت، اقدامی که می تواند به هماهنگی بیشتر نظام بانکداری ایران با همتایانش در آسیا و خاورمیانه کمک کند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، بانک مرکزی ایران برای سال 2017، ریاست هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی را بر عهده خواهد گرفت، اقدامی که می تواند به هماهنگی بیشتر نظام بانکداری ایران با همتایانش در آسیا و خاورمیانه کمک کند.بانک های ایرانی که سال ها به دلیل تحریم های غرب از سیستم بانکی جهانی دور بوده اند تمایل دارند همکاری با بانک های خارجی را از سر بگیرند توافقاتی در زمینه های مختلف از تامین مالی پروژه های زیرساختی گرفته تا بیمه تجارت خارجی با آنها انجام دهند.

 

سال ها دوری از سیستم بانکی بین المللی موجب شده که عملکرد سیستم بانکی ایران به سمتی برود که می توانند در تضاد با دیگر مراکز مالی اسلامی باشد، اما هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی مستقر در کوالالامپور مالزی می تواند به کاهش این اختلافات کمک کند.شورای هیئت مدیره خدمات اسلامی گفته که ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران را از اول ژانویه 2017 به عنوان رئیس انتخاب کرده و فاضل کبیر، رئیس کل بانک مرکزی بنگلادش نیز به عنوان معاون رئیس انتخاب شده است.هیئت مدیره خدمات مالی اسلامی یکی از نهادهای اصلی استانداردساز برای مالیه اسلامی است که  دستورالعمل هایی را در حوزه های مختلف شامل بانکداری، کفایت سرمایه و مدیریت ریسک نقدینگی تهیه و منتشر می کند.


تسنیم نوشت: از سال 1983، کل سیستم بانکی ایران که شامل 34 بانک با ارزش دارایی مجموعا 14.451 تریلیون ریال (448 میلیارد دلار) است، از اصول بانکداری اسلامی تبعیت می کند. این رقم حدود یک سوم کل دارایی های بانکداری اسلامی در جهان را تشکیل می دهد، هرچند که نسخه بانکداری اسلامی ایران تفاوت هایی با بانکداری اسلامی در حال اجرا با دیگر کشورهای مسلمان دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :