موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/110362 :کد

فلسطین

انتقال سفارت آمریکا به قدس، اعلام جنگ است

  شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۵ — ۱۴:۱۵
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -انتقال سفارت آمریکا به قدس، اعلام جنگ است

خطیب مسجدالاقصی انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را اعلام جنگ علیه فلسطینی‌ها دانست.

خطیب مسجدالاقصی انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را اعلام جنگ علیه فلسطینی‌ها دانست.

 

به گزارش تحلیل ایران ، شیخ عکرمه صبری خطیب مسجد‌الاقصی در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به سخنان «دونالد ترامپ» انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را اعلام جنگ علیه فلسطینی‌ها دانست.


شیخ عکرمه صبری امام جمعه مسجدالاقصی وعده دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس را به مثابه اعلام جنگ دانست.

وی خاطرنشان کرد: «وعده ترامپ مبنی بر انتقال سفارت از تل آویو به بیت‌المقدس ظلم به فلسطینی‌ها است و شناسایی قدس به عنوان پایتخت یهود، به معنی به رسمیت نشناختن حق فلسطینی‌ها است».

شیخ صبری گفت: «این وعده ترامپ با اعلامیه‌های بین‌المللی مبنی بر تحت اشغال بودن بیت‌المقدس در تناقض است».

امام جمعه بیت‌المقدس تصریح کرد: «اگر وعده ترامپ اجرایی و قدس پایتخت یهود شود، این به معنی اعلام جنگ جدید نه تنها علیه فلسطینی‌ها بلکه علیه کل دنیای عرب و اسلام است».

در همین حال برخی رسانه‌ها گزارش دادند که انگلستان اعلام کرده، با وجود بحث‌هایی که اکنون درباره انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس مطرح شده است، این کشور تصمیمی برای جابجایی اماکن دیپلماتیک خود در سرزمین‌های اشغالی ندارد.

این در حالی است که روزنامه صهیونیستی هاآرتص تاکید کرد که اگر رئیس‌جمهور جدید آمریکا با انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس موافقت کند، این کار به راحتی صورت می‌گیرد، زیرا تنها نیاز به انتقال سفیر است و هم اکنون ساختمان سفارت‌خانه در قدس موجود است.

نیر برکات شهردار قدس اشغالی تصریح کرد که ساختمان کنسولگری آمریکا در قدس توسعه داده شده تا سفارت‌خانه نیز در آن جای گیرد و بدین گونه این ساختمان هم شامل کنسولگری خواهد بود و هم سفارتخانه.

دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا بارها در جریان تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرد که در صورت پیروزی در انتخابات سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس انتقال خواهد داد.

طرح احداث ساختمان جدید کنسولگری آمریکا اواخر دوره جرج شولتز وزیر خارجه سابق آمریکا و در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان در اواخر دهه 80 ارائه شد.

تسنیم نوشت : یگان در آن زمان طی سفر به فلسطین اشغالی خواستار تعیین زمینی مناسب برای احداث سفارت‌خانه آمریکا در شهر قدس شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :